Auta elektryczne – przyszłość motoryzacji w Polsce

0
Auta elektryczne – przyszłość motoryzacji w Polsce

Elektryczne samochody to w Polsce wciąż rzadkość, lecz zainteresowanych ich zakupem przybywa z roku na rok. Czy zakup takiego auta to dobry pomysł i czym kierować się przy wyborze?

Dlaczego w Polsce auta elektryczne są wciąż mało popularne?

Modeli aut elektrycznych na polskim rynku – przybywa. Jest więc w czym wybierać, a mimo to producenci wciąż nie odnotowują zbytnich zysków z ich sprzedaży. Główna przyczyna to dość wysokie ceny, które skutecznie odstraszają potencjalnych nabywców. Po drugie w Polsce brakuje stacji ładowania, a nie każdy chce dodatkowo obciążać swój rachunek za energię elektryczną decydując się na ładowanie akumulatora w domu. Tym bardziej, że pełen cykl to średnio 12 godzin. I wreszcie po trzecie – posiadanie tego typu aut nie łączy się z żadnymi szczególnymi uprzywilejowaniami. Dla przykładu Norweg może jeździć swoim elektrycznym cackiem całkiem za darmo po autostradach. Polak prócz tego, że kupi sobie elektryczny samochód i będzie się nim wyróżniał na drodze – nie ma nic, a przecież to doskonały sposób na to, by zadbać o środowisko naturalne i wszelkie prowadzące do tego zachowania, powinny być jak najbardziej nagradzane.

Auta elektryczne – mimo, iż posiadają sporo zalet – wciąż nie przekonują do siebie polskich nabywców.

Poznaj powody, dla których warto kupić auto elektryczne

Samochód na prąd prócz tego, że przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska, posiada jeszcze inne plusy. Oto kilka z nich:

auto elektryczne pozwala na oszczędności związane z jego użytkowaniem – mogą one sięgać od kilku do kilkunastu złotych/100km;
samochody na prąd cechuje mniej skomplikowana konstrukcja – to z kolei oznacza znacznie mniej kłopotów jeśli chodzi o wymianę części w wypadku awarii, a także łatwiejsze prowadzenie;
auta tego typu wyróżnia dużo cichsza praca – co znacznie podnosi komfort zarówno w przypadku kierowcy, jak i pasażerów; z takim autem podróż zmienia się w swoisty relaks;
dzięki swojej konstrukcji auto elektryczne jest bezpieczniejsze – dotyczy to sytuacji wypadkowych;
samochód elektryczny sprawdzi się, jako drugie auto w gospodarstwie domowym.

Te informacje są ważne, gdy chcesz kupić auto elektryczne

Zanim staniesz się zadowolonym użytkownikiem samochodu na prąd sprawdź przede wszystkim, jak daleko możesz przejechać na jednym ładowaniu. Zestaw tą informację z kilometrami, jakie pokonujesz codziennie. Po drugie zorientuj się, jak daleko od Twojego miejsca zamieszkania znajduje się najbliższa stacja ładowania. Sprawdź również czy w cenę auta wliczone są akumulatory. Gdy kupujesz elektryczne auto używane dowiedz się, jak był przechowywany i użytkowany akumulator.

Póki co auta elektryczne postrzegane są w Polsce, jako swego rodzaju maniera czy wybryk. Głównie dlatego, że ich cena nie bardzo przekonuje do nabycia. Mimo to, warto przemyśleć jego zakup,skupiając się na zaletach których – jak widać powyżej – nie brakuje.