11 ciekawostek o motoryzacji

0
11 ciekawostek o motoryzacji

Szacuje się, że obecnie na świecie jest około 1,4 miliarda samochodów. Nie ulega wątpliwości, że samochody są jednymi z najbardziej znaczących, użytecznych i ważnych wynalazków w historii, a świat motoryzacji jest pełen ciekawych wydarzeń i rozwoju. Dziś są one częścią naszego codziennego życia, ale jak bardzo jesteś z nimi zaznajomiony? Aby przybliżyć najważniejsze wydarzenia, dziś przedstawiamy Wam 15 ciekawostek ze świata motoryzacji i samochodów.

 

1. Pierwszy samochód na benzynę

Zapewne zastanawialiście się, kto był twórcą pierwszego samochodu z benzynowym silnikiem spalinowym. To Karl Benz, który 29 stycznia 1886 roku zgłosił patent na Benz Pattent Motor Wagen, który miał tylko trzy koła.

2. Patent na pasy bezpieczeństwa

Nils Bohlin, szwedzki inżynier mechanik i wynalazca, był twórcą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, które znamy dzisiaj. W 1956 roku Ford wprowadził eksperymentalne pasy, ale dopiero w 1959 roku Volvo zamontowało dzieło Bohlina w swoim modelu Amazon. Utrzymali patent do 1962 roku, kiedy to pozwolili, aby wszystkie marki mogły ich używać.

3. Wyjątkowe pochodzenie tempomatu

Pierwszy regulator prędkości powstał w 1945 roku. Był to tempomat, stworzony przez Ralpha Teetora, niewidomego inżyniera, który wykorzystał swoje odczucia, aby uniknąć dyskomfortu i gwałtowności, jakie odczuwał podczas podróży z szoferem, który bardzo regularnie przyspieszał i hamował.

4. Najlepiej sprzedający się samochód na świecie

Japońskie samochody są niezawodne. Świadczy o tym fakt, że Toyota Corolla to samochód, który sprzedał się w największej liczbie egzemplarzy; od momentu premiery w 1966 roku azjatycki gigant Toyota wyprodukował ponad 46 milionów sztuk. Od 1997 roku utrzymuje tytuł najlepiej sprzedającego się samochodu na świecie.

 

5. Ile części ma samochód?

100 lat temu samochody mogły mieć tylko 43 części. Ale dziś mają ich od 70 do 90 tysięcy. Wraz z postępem technologicznym liczba ta rośnie.

6. Samochód, który zdobył rekord Guinnessa

Volvo P1800 było zdobywcą światowego rekordu Guinnessa, przejeżdżając pięć milionów kilometrów! Dokonał tego jego jedyny właściciel, Irv Gordon, nauczyciel z Long Island, który posiadał samochód przez 50 lat.

7. Liczba samochodów na świecie

Szacuje się, że na świecie jest około 1,4 miliarda samochodów, a dziennie produkuje się ich około 165 tysięcy. Same Chiny posiadają 12,5% samochodów na świecie.

Miasta o największym ruchu na świecie to Mexico City, Johannesburg, Moskwa, Sao Paulo, New Delhi, Buenos Aires, Mediolan, Londyn i Madryt. Ponadto, w zależności od tego, na którym kontynencie się znajdujesz, istnieją pewne różnice w użytkowaniu samochodów. W Stanach Zjednoczonych tylko 18% kierowców wie, jak korzystać z samochodu z manualną skrzynią biegów, dominują samochody automatyczne. Ale w Polsce samochody automatyczne są mało znane, bo zdecydowana większość woli auta manualne.

8. Zrobotyzowany przemysł samochodowy

W przemyśle motoryzacyjnym w większości przypadków stosuje się ramiona sterowane komputerowo, z których każde jest dostosowane do funkcji, jaką pełni. Zastosowanie robotów ma wiele zalet w stosunku do pracy ludzkiej, dlatego też przemysł ten posiada i zatrudnia połowę wszystkich istniejących obecnie robotów.

9. Zapach nowych samochodów

Wiele osób przyciąga nowy zapach kupowanych rzeczy. W przypadku samochodów emocje związane z zakupem wynikają również z tego charakterystycznego nowego zapachu, który dostajemy, gdy po raz pierwszy wsiadamy do samochodu. Zapach ten powstaje w wyniku połączenia 50 lotnych związków organicznych używanych przy produkcji samochodów. Na szczęście żadna z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

10. Popularność Forda Modelu T

Nie tylko Toyota Corolla cieszy się popularnością na rynku motoryzacyjnym. Ford T był pierwszym samochodem produkowanym seryjnie w fabryce Piquette Manufacturing Plant w Detroit w USA. Wobec lawiny zamówień na ten model, aby nadążyć za popytem, wkrótce trzeba było przenieść produkcję do zakładu w Highland Park. W 1916 roku 55% samochodów na świecie stanowił Ford Model T. Produkcja rozpoczęła się w 1908 roku, a zakończyła w 1927. Rekord ten nie został ponownie pobity w ujęciu procentowym, ze względu na dużą konkurencję oraz różnorodność marek i ofert samochodów.

11. Pierwsze ograniczenie prędkości

Trudno sobie wyobrazić jazdę bez ograniczenia prędkości. Pierwsza znana regulacja dotycząca ograniczenia prędkości pochodzi z Wielkiej Brytanii z 1865 roku. Ograniczenie wynosiło 24 km/h na drogach otwartych, 6 km/h na terenach wiejskich i 3 km/h w miastach. Kolejną ciekawostką jest fakt, że pierwsze samochody w historii nie posiadały kierownicy, tak jak dzisiejsze samochody. Do ich napędzania używano dźwigni lub “sterów”, jak je wówczas nazywano.