Muzeum motoryzacji – co warto w nim zobaczyć?

0
muzeum motoryzacji

Fani motoryzacji z pewnością bardzo chętnie odwiedzają różne muzea motoryzacji, w których można zobaczyć zabytkowe modele samochodów, motocyklów i innych pojazdów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat historii motoryzacji.

Pierwsze samochody i coraz nowsze propozycje konstruktorów

Pierwszą osobą, którą uznaje się za konstruktora pojazdu kołowego jest Francuz Nicolas Joseph Cugnota. Stworzył on pojazd o specjalnym napędzie parowym, który później pełnił rolę ciągnika dla armii francuskiej.

Z kolei konstruktor pierwszego samochodu to Carl Benz. Jego pierwsze pojazdy miały silniki benzynowe. Na przełomie XIX i XX wieku powstały pierwsze samochody o napędzie elektrycznym, które skonstruował Gustav Trouve. Podobne maszyny stały się dziełem Andreasa Flockena. Na stronie: https://cafemoto.pl/ można znaleźć wiele cennych informacji na ten temat.

Przyglądając się dużo nowszej historii motoryzacji, nie można pominąć etapu pracy nad zdecydowanie bardziej nowoczesnymi samochodami elektrycznymi. Nie tak dawno bo w latach 70. XX wieku w USA powstały specjalne samochody dwuosobowe, które były zasilane akumulatorami kwasów – ołowiowymi.

W tamtym czasie jednak okoliczności nie były zbyy sprzyjające i zaniechano dalszych prac. Jednak już w latach 90., kiedy głośne stały się różne protesty ekologów i ich walka o stan środowiska, ponownie przywiązano większą uwagę do zalet napędu elektrycznego. Dużym krokiem w przód była propozycją Toyoty z 1997 roku, dotyczącą samochodu o hybrydowym napędzie, który posiada i silnik elektryczny i spalinowy.

Samochody o napędzie wodorowym oraz samochody autonomiczne

Po przedstawieniu modeli samochodów z napędem elektrycznym, inżynierowie poszli o krok do przodu i u schyłku XX wieku Honda przedstawiła prototyp pojazdu o napędzie wodorowym. Od 2008 roku zaczęto już seryjnie produkować model Honda FCX Clarity. Warto jednak zaznaczyć, że puki co samochody o napędzie wodorowym mają dość duże ograniczenia zasięgu, z uwagi na to, że stacje do ich tankowania dostępne są w bardzo małej ilości miejsc.

Bardzo ciekawym rozdziałem w historii motoryzacji są samochody autonomiczne. Pojazdy tego typu zaczęto prezentować początkiem XX wieku, wtedy to inżynierowie Radio Air Service zaprezentowali pojazd, który był sterowany drogą radiową. Na specjalnej wystawie w Nowym Jorku zaprezentowano miniaturowe modele przyszłościowych samochodów bezzałogowych, które z założenia miały być sterowane za pomocą sygnałów radiowych, a także magnesów, które byłby umieszczone pod nawierzchnią drogi.

W latach 70. skonstruowany pierwszy pojazd, który był sterowany komputerowo i skutecznie mógł omijać wszelkie przeszkody i dotrzeć do celu. Minusem było jednak to, że potrzeba było dość dużo czasu, żeby komputer dokonał konkretnej analizy.W 2011 Nevada jako pierwszy Stan dopuścił nowoczesne samochody autonomiczne do ruchu. W jego ślady bardzo szybko poszła Floryda oraz Kalifornia i Michigen. Muzeum motoryzacji przedstawia także wiele nowinek dotyczących najnowszych technologicznych rozwiązań. W najbardziej zaawansowanych ośrodkach na świecie nieustannie trwają prace nad opatentowane jeszcze lepszych pojazdów.

Od momentu wynalezienie pierwszego samochodu do współczesnych osiągnięć w dziedzinie motoryzacji zmieniło się bardzo wiele. Ludzie na całym świecie mogą się cieszyć najróżniejszymi rodzajami pojazdów. Aby jednak bliżej przypatrzyć się historii samochodu, warto odwiedzić jedno z najbardziej popularnych muzeów motoryzacji.