Renowacja lakieru samochodowego – zadbaj o swoje auto

0
Renowacja lakieru samochodowego - zadbaj o swoje auto

 

Uszkodzony i porysowany lakier samochodowy może zepsuć całą estetykę auta . Niezależnie od tego, czy są to duże, czy małe uszkodzenia, zawsze można je naprawić! Staraj się usuwać rysy, gdy tylko się pojawią, aby zapobiec korozji karoserii spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Co zrobić by pozbyć się rys? gdzie najlepiej poddać się renowacji lakieru?

 

Jaką rolę pełni lakier? 

Każdy lakier samochodowy spełnia kilka funkcji. Po pierwsze jest estetyczny, kolor może podkreślić design, po drugie chroni blachy przed korozją, więc utrzymując ją w dobrym stanie przedłużasz żywotność karoserii. Procedura lakierowania jest następująca, po kataforezie, w produkcji nakłada się kolor bazowy, na który nakłada się kolor docelowy, a następnie pokrywa się go lakierem.  Nawiasem mówiąc, lakier tworzy najgrubszą warstwę, średnio stanowi od 45 do 55 procent grubości. To właśnie ta powłoka dba o odbijanie światła, chroniąc tym samym karoserię przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Jeśli samochód jest czysty, lakier spełnia swoje zadanie – pięknie się błyszczy. Gdy tylko auto się zabrudzi, przestaje odbijać promienie słoneczne, a światło zaczyna wnikać w farbę.

Co sprawia, że lakier się zużywa? 

Podczas mycia w myjni lakier ściera się, a jednocześnie staje się cieńszy, a czasem wręcz zniszczony. W tych uszkodzeniach gromadzi się brud, który degraduje powierzchnię samochodu i jednocześnie stwarza środowisko do działania rdzy, w końcu w powietrzu jest wystarczająco dużo  wilgoci i mnóstwo zanieczyszczeń, które mogą być inicjatorem późniejszych rdzewienie samochodu. Jeśli chcesz spowolnić ten proces, powinieneś regularnie myć samochód ręcznie.

Renowacja lakieru – warto?

Niezależnie od wieku samochodu, lakier pojazdu musi być w perfekcyjnej formie.  Po dekontaminacji powierzchni ubytki lakieru można naprawić poprzez tzw. polerowanie. Dzięki dogłębnej renowacji lakieru usuwane są największe i najgłębsze uszkodzenia, rysy, głębokie uszkodzenia oraz stare ślady ptasich odchodów itp. Powierzchnia jest idealnie wygładzona przez samo polerowanie. Następnie karoseria jest ponownie myta ręcznie w celu usunięcia kurzu.

Trwałość zabiegu renowacji lakieru waha się w zależności od zastosowanych produktów od roku do siedmiu lat lub dłużej. Na trwałość ma wpływ kilka czynników, czy to prawidłowa aplikacja środków, czy późniejsza pielęgnacja auta przez właściciela.

Po renowacji lakieru samochód nie potrzebuje agresywnej chemii, która może uszkodzić różne powłoki zewnętrzne (chrom, niemalowane tworzywa sztuczne, gumowe uszczelki lub szkło). Ręczne mycie samochodu chemią o neutralnym pH jest w zupełności wystarczające, a efekt takiego zabiegu często utrzymuje się znacznie dłużej niż deklarowano.  Nie zaleca się używania automatycznych linek ze szczotkami, ponieważ ich agresywny i ścierny fizyczny kontakt z powierzchnią pojazdu jest dosłownie destrukcyjny i oczywiście niszczy również zabezpieczenie lakieru. Dlatego specjaliści rekomendują korzystanie z podstawowych usług certyfikowanych myjni ręcznych.

Podsumowanie

Renowacja lakieru samochodowego oznacza obróbkę lakieru bezbarwnego mniej lub bardziej ściernymi metodami w celu usunięcia wad lakieru w kilku procesach polerowania. W tym kontekście „defekty” oznaczają wszystko, co znajduje się W lakierze: rysy, mikrorysy (od mycia lub niewłaściwego „polerowania”), hologramy, przypalone pozostałości. Tutaj profesjonalista decyduje, jakie metody są konieczne, aby ponownie wygładzić (bezbarwny) lakier i nadać mu wysoki połysk przy jak najmniejszym usuwaniu poprzez szlifowanie i polerowanie. Właściwe i cierpliwe polerowanie to serce każdego detailingu. To nie tylko „zeszlifowanie” rys, ale o wykończeniu decyduje błyszcząca i pozbawiona smug farba. Po „szlifowaniu” lub „nacięciu” należy wykonać jeszcze co najmniej jeden etap polerowania, aby nie było na nim śladów polerowania ani hologramów. Stan i tekstura lakieru (twardy lub miękki, metaliczny lub jednolity) określają, ile różnych polerowań jest potrzebnych do przywrócenia lakieru.