Opony motocyklowe – co warto o nich wiedzieć?

0
opony motocyklowe

Nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z motocyklami i nie mają dużej wiedzy na ich temat, z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, jak ważną ich częścią (podobnie zresztą, jak w przypadku innego rodzaju pojazdów) są opony. W końcu to one są jedynym punktem styku motocyklu z jezdnią, a różne ich parametry będą wpływać na odczucia podczas jazdy.

Bardzo często można spotkać się z pytaniami, zwłaszcza ze strony osób początkujących, o to, jakie opony wybrać. W tym artykule chcielibyśmy w związku z tym omówić najważniejsze typy opon do motocykli i wskazać, według jakich czynników można dokonać ich podziałów. Wyjaśnimy również, o czym należy pamiętać już po zakupie odpowiednich opon. Zapraszamy!

Jakie opony do motocykla wybrać?

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że, jeśli interesują nas opony motocyklowe, to musimy zdać sobie sprawę z faktu, że jest to bardzo szeroka kategoria i nie wszystkie produkty, które się w niej znajdują, będą odpowiednie dla danego pojazdu. Wynika to choćby z faktu, że można wyróżnić kilka różnych typów motocykli, a z powodu innej budowy i zastosowania wymagają one odmiennych opon.

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów opon można wymienić opony do motocykli klasycznych, turystycznych i szosowo-sportowych, a także oczywiście opony do motocykli crossowych i choperów. Przykładowo, opony do motocykli crossowych są produkowane pod kątem wysokiej wytrzymałości i zastosowania w zróżnicowanym terenie, zaś opony do motocykli sportowo-szosowych są bardziej uniwersalne i sprawdzają się najlepiej na równych drogach, takich jak autostrady czy drogi asfaltowe.

Kupując opony do motocykla, należy też koniecznie zwrócić uwagę na ich oznaczenie odnośnie do tego, do której osi są przystosowane, jeśli takowe występuje (w przypadku, gdy go nie ma, to opona nadaje się do wykorzystania zarówno z przodu, jak i tyłu motocykla). W przeciwnym wypadku będziemy ryzykować, że na przykład zakupimy dwie opony przednie lub dwie tylne. F (Front) oznacza oś przednią, zaś R (Rear) tylną.

Dobierając oponę, trzeba być rozsądnym

Kupując opony motocyklowe, możemy czuć pokusę, aby wybrać najbardziej wytrzymały model, stworzony do zadań specjalnych, który poradzi sobie w każdym terenie. Jeśli często podróżujemy w trudnych warunkach, to faktycznie może to być dobre rozwiązanie, ale kupowanie takich opon „na wszelki wypadek”, podczas gdy przez większość roku jeździ się tylko po zwykłych drogach utwardzanych, mija się z celem.

W przypadku takich opon nie jest kluczowy komfort jazdy, a właśnie wytrzymałość. W praktyce oznacza to, że niepotrzebnie będziemy skazywać się na dyskomfort na równych szosach, podczas gdy moglibyśmy mieć znacznie lepsze wrażenia z jazdy, stawiając na zwykłe opony szosowo-sportowe.

O czym należy pamiętać po zakupie opon motocyklowych?

Sam zakup odpowiednich opon motocyklowych to tak naprawdę jedynie początek przygody. Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy, trzeba dbać o rzeczone opony, na przykład poprzez monitorowanie ich ciśnienia.

Jeśli okaże się ono za niskie, trzeba oczywiście je uzupełnić, aczkolwiek trzeba wskazać, że optymalne ciśnienie zależy od tego, w jaki sposób chcemy motocykl wykorzystywać. Mówiąc konkretniej, istotne jest, po jakiego typu trasach planujemy jeździć i na jakim udźwigu nam zależy.

To jednak jeszcze nie wszystko. Należy także regularnie sprawdzać, czy przypadkiem opony nie są uszkodzone, naderwane, przebite czy spękane. Na oponach ze znacznymi skazami nie powinno się jeździć ze względów bezpieczeństwa i należy je wymienić. Podobnie w przypadku zbyt starych opon, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wciąż dobrze się one prezentują.