Przegląd okresowy auta

0

Czym jest przegląd okresowy auta ? Na czym on polega ? Gdzie go można wykonać, ? Kiedy się go przeprowadza ? Na te oraz na inne pytania postaramy się wam odpowiedzieć, dzięki czemu będziecie wiedzieli jak przygotować się do przeglądu waszych pojazdów, a co za tym idzie przejść okresowe badanie pojazdów.

Czym jest okresowy przegląd pojazdu ?

Jest to obowiązkowe badanie przeprowadzane z reguły raz do roku, które ma na celu sprawdzić, czy dany pojazd nadaje się do jazdy po drogach publicznych. W ramach tego badania sprawdzane jest między innymi czy dany pojazd ma sprawne hamulce, czy inne systemy bezpieczeństwa oraz układy są sprawne. Brak takiego przeglądu może skutkować między innymi tym, że w razie wypadku nie będzie obowiązywało ubezpieczenie OC pojazdu, ponieważ pojazd nieposiadający ważnego przeglądu, nie jest dopuszczony do ruchu, nawet jeśli jest on sprawny technicznie.

Gdzie można go wykonać ?

Okresowe badanie techniczne możemy wykonać w stacji diagnostycznej, gdzie diagnosta posiadający odpowiednie uprawnienia dokona właściwego przeglądu technicznego. Nie możemy go więc dokonać w byle warsztacie samochodowym. Nie warto przy tym szukać byle jakiej stacji diagnostycznej, gdzie z automatu lub za łapówkę podbijają przegląd każdego pojazdu, nawet jeśli jest on niesprawny technicznie, gdyż po pierwsze jest to nielegalne działanie, po drugie stwarzamy w ten sposób dodatkowe zagrożenie na drodze. O ile na naszym własnym bezpieczeństwie może nam nie zależeć, o tyle powinniśmy mieć też na uwadze bezpieczeństwo naszych bliskich, których przewozimy autem, czy też innych użytkowników drogi. Pomyślmy przecież, co mogło by się stać jeśli na przykład wieziemy nasze dziecko do szkoły, mamy całkowicie zgniłe progi, i uderza w nas ciężarówka. Albo, gdy mamy zdarte niemalże całe klocki hamulcowe i nagle musimy zahamować, bo na jezdnię wbiegło dziecko. W takich sytuacjach mamy gotową tragedię, której moglibyśmy uniknąć przeprowadzając we właściwy sposób badanie techniczne pojazdu.

Podsumowanie

Nie warto oszczędzać na przeglądzie technicznym pojazdu- jest to zbyt duże ryzyko, gdyż może to kosztować kogoś życie. Jeżeli chodzi o sam przegląd techniczny to warto też nie czekać do samego końca i przeprowadzić go odpowiednio wcześniej, gdyż dzięki temu, jeżeli wyjdą jakieś nieprawidłowości to będziemy mieli czas na ich usunięcie, zanim przegląd techniczny straci ważność, co może być problematyczne, jeżeli stacja diagnozy nie prowadzi też napraw pojazdów, lub gdy będziemy chcieli skorzystać z innego zakładu.