Biografie – czy pełnią tylko rolę rozrywkową?

0
książki biografie

Biografie, czyli książki biograficzne, to gatunek cieszący się obecnie bardzo dużą popularnością. Należące do niego dzieła, ogółem mówiąc, skupiają się na opisywaniu historii życia określonej osoby czy ewentualnie grupy osób.

Można wyróżnić autobiografie (pisane przez osobę, której dotyczą), a także biografie tworzone przez osoby trzecie. Wartą uwagi formą jest tak zwany wywiad-rzeka, w którym obiekt biografii odpowiada na zadawane mu pytania, a osoby trzecie jedynie redagują otrzymane informacje. Tak czy inaczej, nie da się ukryć, że biografie pełnią ważną rolę rozgrywkową, jak większość gatunków książek… jednak czy jedynie? Odpowiadamy!

Z biografii można się wiele dowiedzieć – więcej niż by się wydawało

Z oczywistego względu, jak każde książki biografie mają zaciekawić czytelnika i sprawić, że dobrze spędzi on czas. Warto jednak pamiętać, że zasadniczo nie tworzy się biografii osób, które nie mają szczególnych osiągnięć na koncie.

Najpopularniejsze książki biograficzne to między innymi takie, które opisują historie znanych piłkarzy, muzyków, aktorów, prezesów wielkich firm, guru technologicznych, postaci historycznych i nie tylko. Z życia tych osób można wyciągnąć różnego rodzaju cenne lekcje. Jak wyglądała ich droga na szczyt? Jakie cechy sprawiły, że im się powiodło w życiu? Co robili i jak działali?

Oczywiście, trudno byłoby krok po kroku skopiować czyjąś ścieżkę. Sytuacja życiowa każdej osoby jest co najmniej nieco inna. Jednak pewne ogólne wartości, nastawienia, zasady jak najbardziej można z powodzeniem skopiować, modyfikując je przy tym do swoich potrzeb i okoliczności. Można więc traktować biografie jako cenne źródło inspiracji.

To dobry sposób na poszerzenie wiedzy o swojej branży

Można czytać biografie artystów, których się lubi lub ogółem znanych osób z różnych zawodów i wyciągać z nich lekcje o charakterze dość ogólnym. Można też jednak zapoznawać się konkretnie z biografami najważniejszych osób z tej branży, w której się działa.

Czy to wielkich postaci świata technologii, najsłynniejszych marketingowców, właścicieli firm. Dostępnych opcji jest naprawdę wiele – na rynku dostępne są tysiące różnorodnych pozycji. Jak łatwo się domyślić, wskazówki płynące z tego typu książek będą bardziej konkretne i łatwiej będzie zastosować je bezpośrednio, jako że dotyczyć będą znanych danej osobie tematów.

Ciężko oczekiwać, aby ktoś zdradził wszystkie swoje chwyty i sztuczki biznesowe w biografii, ale mimo wszystko jest duże prawdopodobieństwo, że uda się znaleźć coś interesującego.