Suv co to znaczy?

0
suv

Mianem Suva określa się konkretny typ samochodów, które zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Jaka jest ich historia i co je wyróżnia?

suv

Charakterystyka suvów

Suvy można określić jako rodzinne auta wielozadaniowe. Nazwa pochodzi od frazy Sport Utility Vehicle – oznacza ona dosłownie auto sportowo-użytkowe. Co prawda dzisiejsze suvy nie mają dużo wspólnego z motosportem, jednak bardzo dobrze radzą sobie na szosie. Najprostszym określeniem aut tego typu byłoby stwierdzenie, że jest to połączenie zwykłego auta miejskiego z pojazdem terenowym. Będziemy więc mogli znaleźć tutaj rozwiązania popularne zarówno w jednym, jak i w drugim typie pojazdów. Cechą wyróżniającą większość suwów jest bez wątpienia napęd na cztery koła. W tym przypadku występują dwie możliwości, może być on napędem stałym, co jest rozwiązaniem mniej popularnym, bądź napędem dołączanym, który wykorzystywany jest w sytuacji np. mniejszej przyczepności. Dodatkowo suvy wyposażone są w zawieszenie oferujące wysoki prześwit umożliwiające jeżdżenie po nieutwardzonym terenie. Mimo tych mocno terenowych cech auto jest również bardzo komfortowe. Konstrukcja nadwozia jest samonośna, nie zaś oparta na ramie jak w większości aut terenowych, dodatkowo najczęściej stosowane opony są przystosowane do jazdy głównie w trasie, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort podróżowania połączony z bezpieczeństwem. Nadwozie suwów ma być przede wszystkim użytkowe, z tego powodu są one z reguły autami o pokaźnych gabarytach, pozwalającymi zabrać rodzinę na wakacje.

Zalety suvów

Jedną ze zdecydowanie największych zalet suwów jest ich bezpieczeństwo. Wynika ono w dużej mierze ze stosowanego w większości modeli napędu na cztery koła, daje on wyjątkowo dużą przyczepność, jednocześnie umożliwiając sprawne ruszanie z miejsca w sytuacjach ograniczonej przyczepności np. zimą, umożliwia to, chociażby sprawne włączanie się do ruchu i minimalizuje możliwość wypadku. Dodatkowymi zaletami jest wysoki prześwit zmniejszający ryzyko urwania elementów pojazdu na progach zwalniających czy krawężnikach. Dużych rozmiarów bryła pozwala również zachować bezpieczeństwo podczas wypadków. Skoro mowa o bryle, warto zaznaczyć, że przez brak konieczności mocnego ograniczania powierzchni zajmowanej przez auto konstruktorzy z reguły montują w tego typu pojazdach silniki generujące bardzo przyzwoitą moc i umożliwiające komfortową jazdę z prędkościami autostradowymi.

Wady suvów

Niestety pojazdy tego typu nie są pozbawione wad, podstawową będzie bez wątpienia ich wielkość. Duża bryła zapewniająca komfort podczas dalekich podróży na pewno nie zapewni go podczas ciasnych miejskich manewrów i poszukiwania miejsc parkingowych, będzie to zdecydowanie główna zaleta auta tego typu. Kolejną wadą jest często duże spalanie związane zarówno z pokaźną wagą auta, jak i większymi stratami energii generowanymi przez napęd na obie osie. Suvy będą również droższe w zakupie od niewielkich aut miejskich a nieco bardziej zaawansowane zawieszenie może okazać się droższe w utrzymaniu. Należy również pamiętać, że mimo pewnym terenowych możliwości tego typu pojazd absolutnie nie nadaje się na ciężkie przeprawy, wynika to, chociażby z faktu posiadania zawieszenia samonośnego, nie natomiast takiego opartego na ramie.

Czy warto kupić suva? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć samodzielnie, pojazd ten bez wątpienia można wykorzystać w bardzo dużej ilości sytuacji, należy jednak pamiętać, że wraz z wielozadaniowością będzie szedł brak specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Na pewno można znaleźć bardziej komfortowe auta do podróży, jak również takie, które sprawniej poradzą sobie w terenie, suva najlepiej byłoby więc określić mianem kompromisu pomiędzy jednym a drugim.