<h1>Suv co to znaczy?</h1>

Mianem Suva określa się konkretny typ samochodów, które zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Jaka jest ich historia i co je wyróżnia?

suv

<h2>Charakterystyka suvów</h2>

Suvy można określić jako rodzinne auta wielozadaniowe. Nazwa pochodzi od frazy Sport Utility Vehicle – oznacza ona dosłownie auto sportowo-użytkowe. Co prawda dzisiejsze suvy nie mają dużo wspólnego z motosportem, jednak bardzo dobrze radzą sobie na szosie. Najprostszym określeniem aut tego typu byłoby stwierdzenie, że jest to połączenie zwykłego auta miejskiego z pojazdem terenowym. Będziemy więc mogli znaleźć tutaj rozwiązania popularne zarówno w jednym, jak i w drugim typie pojazdów. Cechą wyróżniającą większość suwów jest bez wątpienia napęd na cztery koła. W tym przypadku występują dwie możliwości, może być on napędem stałym, co jest rozwiązaniem mniej popularnym, bądź napędem dołączanym, który wykorzystywany jest w sytuacji np. mniejszej przyczepności. Dodatkowo suvy wyposażone są w zawieszenie oferujące wysoki prześwit umożliwiające jeżdżenie po nieutwardzonym terenie. Mimo tych mocno terenowych cech auto jest również bardzo komfortowe. Konstrukcja nadwozia jest samonośna, nie zaś oparta na ramie jak w większości aut terenowych, dodatkowo najczęściej stosowane opony są przystosowane do jazdy głównie w trasie, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort podróżowania połączony z bezpieczeństwem. Nadwozie suwów ma być przede wszystkim użytkowe, z tego powodu są one z reguły autami o pokaźnych gabarytach, pozwalającymi zabrać rodzinę na wakacje.

<h2>Zalety suwów</h2>

Jedną ze zdecydowanie największych zalet suwów jest ich bezpieczeństwo. Wynika ono w dużej mierze ze stosowanego w większości modeli napędu na cztery koła, daje on wyjątkowo dużą przyczepność, jednocześnie umożliwiając sprawne ruszanie z miejsca w sytuacjach ograniczonej przyczepności np. zimą, umożliwia to, chociażby sprawne włączanie się do ruchu i minimalizuje możliwość wypadku. Dodatkowymi zaletami jest wysoki prześwit zmniejszający ryzyko urwania elementów pojazdu na progach zwalniających czy krawężnikach. Dużych rozmiarów bryła pozwala również zachować bezpieczeństwo podczas wypadków. Skoro mowa o bryle, warto zaznaczyć, że przez brak konieczności mocnego ograniczania powierzchni zajmowanej przez auto konstruktorzy z reguły montują w tego typu pojazdach silniki generujące bardzo przyzwoitą moc i umożliwiające komfortową jazdę z prędkościami autostradowymi.

<h2>Wady suwów</h2>

Niestety pojazdy tego typu nie są pozbawione wad, podstawową będzie bez wątpienia ich wielkość. Duża bryła zapewniająca komfort podczas dalekich podróży na pewno nie zapewni go podczas ciasnych miejskich manewrów i poszukiwania miejsc parkingowych, będzie to zdecydowanie główna zaleta auta tego typu. Kolejną wadą jest często duże spalanie związane zarówno z pokaźną wagą auta, jak i większymi stratami energii generowanymi przez napęd na obie osie. Suvy będą również droższe w zakupie od niewielkich aut miejskich a nieco bardziej zaawansowane zawieszenie może okazać się droższe w utrzymaniu. Należy również pamiętać, że mimo pewnym terenowych możliwości tego typu pojazd absolutnie nie nadaje się na ciężkie przeprawy, wynika to, chociażby z faktu posiadania zawieszenia samonośnego, nie natomiast takiego opartego na ramie.

Czy warto kupić suva? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć samodzielnie, pojazd ten bez wątpienia można wykorzystać w bardzo dużej ilości sytuacji, należy jednak pamiętać, że wraz z wielozadaniowością będzie szedł brak specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Na pewno można znaleźć bardziej komfortowe auta do podróży, jak również takie, które sprawniej poradzą sobie w terenie, suva najlepiej byłoby więc określić mianem kompromisu pomiędzy jednym a drugim.