Zgubiłem ubezpieczenie samochodu: jakie kroki podjąć?

0
Zgubiłem ubezpieczenie samochodu: jakie kroki podjąć?

Zgubiłem ubezpieczenie samochodu: jakie kroki podjąć?

Nikt z nas nie chce dopuścić do tej sytuacji. Czasami jednak orientujemy się, że gdzieś zgubiliśmy ten dokument. Co może za to grozić? Jakie działania należy podjąć, aby np. nie otrzymać mandatu w czasie kontroli? Dowiedz się także tego, co trzeba zrobić, jeśli znajdujemy się poza Polską.

Zgubione ubezpieczenie? Jeszcze kilka lat temu groził za to mandat

Prawo drogowe zmienia się bardzo dynamicznie. Niektóre roszady przypadają do gustu kierowcom, a inne wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o to zagadnienie, to wprowadzone zmiany są korzystne. Jeszcze kilka lat temu osoba, która nie posiadała przy sobie ubezpieczenia, musiała liczyć się z mandatem. Od 1 października 2018 roku ten obowiązek został jednak zniesiony. Czy zatem jeśli <a href =”https://cafemoto.pl/samochody/test-samochodowe-czyli-ktore-auto-bedzie-najlepsze-dla-nas/”>zgubiłem ubezpieczenie samochodu</a>, to otrzymam karę? Na szczęście nie. Warto dodać, że policjanci, czy sami kierowcy mogą zaś korzystać (w celu weryfikacji tego, czy dana osoba posiada wykupioną polisę) z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców.

Dlaczego warto zwrócić się do swojego ubezpieczyciela?

Brak polisy na szczęście nie oznacza tego, że otrzymasz mandat. Mimo wszystko, warto jednak posiadać przy sobie papierową wersję tego dokumentu. Jeśli zgubiłeś oryginał, to należy zwróć się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Fachowcy powinni Ci wydać kopię. Na tym dokumencie muszą znaleźć się wszystkie istotne dane. Chodzi przede wszystkim o imię, nazwisko oraz datę ważności ubezpieczenia. Sprawdź, czy wszystko się zgadza. Możesz w tym celu skorzystać z zasobów Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców.

Zgubione ubezpieczenie poza Polską: kłopoty są większe

Jeśli zgubiłeś polisę, ale masz ją wykupioną, to kontrola na terenie Polski nie przysporzy Ci większych problemów. Fakt, czy posiadasz ubezpieczenie może być bowiem szybko sprawdzony. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli zgubisz je poza naszym krajem. Wtedy to w czasie kontroli może grozić Ci nie tylko mandat. Brak dokumentów (w przypadku niektórych krajach) czasami skutkuje nawet zatrzymaniem pojazdu. Dlatego należy bezwzględnie podjąć odpowiednie kroki. W takiej sytuacji dobrze byłoby zgłosić się na policję i odpowiedzieć o całej sytuacji. Ważne jest to, by posiadać na piśmie potwierdzenie (w odpowiednim języku). Czyli jeśli np. będziesz na wczasach we Włoszech i zauważysz brak m.in. dowodu, polisy itd. to warto mieć pisemne potwierdzenie (po włosku), że doszło do takiej sytuacji. To nie koniec. Dobrze byłoby zgłosić się także do ambasady Polski na terenie konkretnego kraju. Z pomocą urzędników powinieneś bowiem otrzymać zastępcze dokumenty. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie wrócić do kraju. Potem trzeba zaś udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby ten podmiot wydał Ci kopię polisy. Nie zapominaj o tym i zawsze sprawdzaj przed kolejnym wypadem do innego państwa.

Coraz wyższe kary za brak wykupionej polisy

Zgubione ubezpieczenie, a brak wykupionego tego dokumentu to zasadniczo dwie oddzielne sprawy. Jeśli w czasie kontroli na terenie Polski wykażesz, że masz polisę, to sprawa „rozejdzie się po kościach”. Gorzej, jeśli okaże się, że w ogóle nie wykupiłeś tego dokumentu w terminie. Od 2023 roku w życie weszły bardzo restrykcyjne zmiany. Zwiększyły się bowiem kary dla osób, które nie przedłużyły terminu ważności polisy. Jeśli przerwa w tym aspekcie wynosi ponad dwa tygodnie, to trzeba liczyć się z maksymalną karą, która wynosi od 1 stycznia 2023 roku 6980 PLN. Warto dodać, że jest ona związana z wynagrodzeniem minimalnym i stanowi jego dwukrotność. To oznacza, że od lipca 2023 roku maksymalna kara za spóźnienie wynoszące ponad dwa tygodnie będzie jeszcze wyższa (7200 PLN). Z jakimi wydatkami trzeba liczyć się, jeśli spóźnienie wyniesie do 72 godzin? Wówczas kierowca złapany na gorącym uczynku będzie musiał zapłacić 1400 PLN. Jak zaś spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia od czterech do 14 dni, to wtedy musisz liczyć się z sankcją wynoszącą 3490 PLN. Warto zatem na bieżąco to sprawdzać, by potem nie płacić srogich kar finansowych.