Muzeum FSO

0
muzeum fso

FSO, czyli kultowa Fabryka Samochodów Osobowych jest jedną z najprężniej działających tego typu instytucji w historii Polskiej. Może ona się poszczycić wyprodukowaniem wielu wartych uwagi egzemplarzy, aut z czego większość można bez problemu obejrzeć w słynnym na cały kraj muzeum poświęconym polskiej motoryzacji.

Muzeum “Skarb Narodu”

Jest to jedno z największych miejsc poświęconych motoryzacji na terenie całego państwa polskiego. Powstało ono z ogromnej miłości do gratów. Początkowo miał to być zwykły żart obiegający grono znajomych uczestniczących czynnie w Stowarzyszeniu Miłośników Transportu Dawnego “Nasz Tor”. Te niewinne z początku przekomarzania skończyły się jednak na powstaniu muzeum posiadającego za eksponaty zdecydowanie jednej z najciekawszych kolekcji pojazdów czterokołowych na całym współczesnym świecie. Ponadto dzięki niemu udało się spełnić głębokie marzenia polskich miłośników starych kup złomu, mianowicie ponownie ożywiono starodawne hale należące niegdyś do FSO. Salon wystawowy zaczął swoją działalność od założenia nietuzinkowego jak na tamte czasy fanpejdża, który został potocznie nazwany “Skarbem Narodu”. Następnie twórcy, do których zaliczamy Cezarego Nowickiego, Artura Perzanowskiego, Roberta Brykałe, a także Piotra Adamczyka skupili się na znalezieniu odpowiednich egzemplarzy mogących stworzyć kapitalną kolekcję. Na koniec zajęto się znalezieniem miejsca, w którym zorganizowano by wystawę. Stała się nim pewna hala należąca wówczas do piekarni na terenie miasta stołecznego Warszawy. W niedługim czasie zaczęły się odbywać pierwsze rozmowy dotyczące możliwości udostępnienia kolekcji zabytkowych samochodów osobom zwiedzającym. W wyniku tych szeroko zakrojonych działań “Skarb Narodu” został oficjalnie zarejestrowany jako instytucja o charakterze muzealnym. Dzięki temu udało się nawiązać dłuższą współpracę z Fundacją Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, oraz Fabryką Samochodów Osobowych w wyniku czego cała kolekcja została przeniesiona z poprzedniej lokalizacji do miejscówki znajdującej się na terenie dzielnicy Żerania, w której pojazdy zamieszkały już na stałe i przebywają tam do tej pory.

Klasyki znajdujące się w muzeum FSO

Znajdziemy w nim blisko 300 różnego pojazdów zaliczanym do klasyki gatunku. Na wyróżnienie zasługuję między innymi kultowa Warszawska Syrena, znany wszystkim wielbicielom polskiej motoryzacji Polonez, Fiat 125p. Nie można oczywiście zapomnieć o Tarpanie, Nysie, słynnym samochodzie dostawczo-towarowym Żuku, Fiacie 126p, czyli niezwykle popularnym w tamtych czasach “Maluchu”, który jest jedną z ikon polskiej motoryzacji, Warszawie M20, Ladzie 1500, Tatrze 613, czy wielu, wielu innym. Warto w tym miejscu podkreślić, iż trzeci sezon wystawy o nazwie “Klasyki w FSO” to dwie oddzielne ekspozycje “Polskie drogi”, a także “Powiew zachodu”. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z zapierającą dech w piersiach wystawą powiązaną bezpośrednio z klasykami należącymi do naszej rodzimej branży motoryzacyjnej. Tego typu modele są obecnie ogromnym obiektem pożądania wśród wszystkich kolekcjonerów, a także pasjonatów starych aut. W kontekście tej drugiej możemy się spotkać ze zbieraniną najlepszych i zarazem najbardziej kultowych zachodnich samochodów o charakterze czysto sportowym, filmowym, czy też kolekcjonerskim. Takie zróżnicowanie umożliwia odwiedzającym głębokie doświadczenie światowej kultury motoryzacyjnej. Jest to niezwykła gratka zarówno dla młodszych, jak i starszych fanów różnego rodzaju czterokołowców. Zdecydowanie nie powinniście się zawieźć.

Wystawa Muzeum Skarb Narodu