Zakup samochodu na licytacji komorniczej – czy warto?

0
licytacja komornicza

Okazuje się, że na aukcji komorniczej można zakupić samochody w okazjonalnych cenach. Niejednokrotnie możliwe jest wylicytowanie pojazdu nawet za połowę ceny rynkowej. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie ma szerokie grono zwolenników. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda cały proces i co warto wiedzieć o zakupie auta na licytacji komorniczej. Jakie kwestie są najważniejsze?

Licytacja komornicza

Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronie https://cafemoto.pl/zakup-samochodu-na-licytacji-komorniczej. Faktem jest, że na licytacje trafiają pojazdy, które są niewypłacalne. Najprościej rzecz ujmując, wierzyciele dłużników korzystają z usług komornika, który ma za zadanie pomóc odzyskać należne wierzytelności. Sprzedaż auta na licytacji pozwala zaspokoić ich roszczenia. Pieniądze w tym wypadku są przeznaczone na pokrycie zadłużenia.

Gdzie wyszukamy informacje o przedmiotach i terminach komorniczej licytacji? Nie zapominajmy o tym, że takie informacje czekają na nas na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Portal zawiera wszystkie ważne dane o licytacjach prowadzonych w naszym kraju. Obwieszczenia wskazują na datę licytacji, przedmiot, miejsce, cenę wywoławczą itp. Odbiorcy chętnie wyszukują także informacje w lokalnej prasie lub na stronie komornika.

Kto nie może przystąpić do licytacji komorniczej?

Pamiętajmy o tym, że Kodeks cywilny jasno wskazuje, kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej. Zazwyczaj dotyczy to dłużnika i komornika, jak też najbliższych osób. W licytacji komorniczej nie mogą wziąć udziału:

  • dłużnik,
  • komornik,
  • małżonek komornika lub dłużnika,
  • rodzice dłużnika lub komornika,
  • dzieci dłużnika lub komornika,
  • rodzeństwo dłużnika lub komornika,
  • osoby opieszałe (takie, które wcześniej wygrały inną licytację i nie zapłaciły całości kwoty należnej).
  • osoby obecne na licytacji w związku z pełnionym urzędem.

Przestrzeganie przepisów prawnych jest w tym wypadku bardzo ważne.

Jak przystąpić do licytacji komorniczej auta?

Zakup samochodu na licytacji komorniczej może dać wiele korzyści. Warunkiem przystąpienia do wydarzenia jest wpłacenie wadium. To oznacza, że musimy zapłacić 10% wartości licytowanego przedmiotu, najpóźniej w dniu przed przetargiem. To zabezpieczenie, które dla komornika ma stanowić gwarancję zapłaty ostatecznej kwoty. Pamiętajmy o tym, że wadium nie przepada. Jeśli wygramy licytację, dopłacamy pozostałą część kwoty. Jeśli z kolei nie wygramy licytacji, otrzymujemy kwotę z powrotem. Wadium przepada w momencie, gdy wygrana osoba odstąpi od obowiązku zakupu przedmioty wylicytowanego.

Warto zauważyć, że licytacja komornicza samochodu ma publiczny charakter. Każdy może w niej wziąć udział, nawet w charakterze widza, oczywiście po spełnieniu odpowiednich wymogów. Jak wygląda aukcja? Komornik podaje cenę wywoławczą, co jest wstępem do licytowania. Uczestnicy składają swoje propozycje, przy czym wygrywa najwyższa kwota. Cały proces bazuje na przebijaniu ceny, jaka jest proponowana przez inne osoby. Plusem jest to, że nie ma ograniczeń odnośnie czasu trwania licytacji i danej kwoty. Trwa ona tak długo, jak długo przebijane są ceny. Kończy wiś wtedy, gdy nikt nie podaje wyższej kwoty, niż zaproponowana ostatnio. Komornik ma na celu zakończyć licytację, ogłosić zwycięzcę i udzielić tzw. przybicie.

Zakup samochodu na licytacji komorniczej pozwala nabyć auto w atrakcyjnej cenie. Okazuje się, że taka forma zakupu cieszy się coraz większym uznaniem na rynku w naszym kraju.