Chemia detailingowa

0
chemia detailingowa

Coraz częściej kierowcy postanawiają zadbać samemu o wygląd swojego auta i zastanawiają się, w jaki sposób to zrobić oraz jakie produkty wybrać? Korzystanie z odpowiedniej chemii jest kluczowym elementem, poniżej zostały opisane etapy detailingu i przykładowe produkty pomagające w dbaniu o wygląd pojazdu.

1 Etap mycia

Pierwszym etapem mycia auta jest Pre Wash, polega on na nałożeniu piany aktywnej na całą powierzchnię, pomoże w tym pianownica ręczna lub myjka ciśnieniowa. Często da się zauważyć, że osoby na myjniach ogólnodostępnych korzystające z tego trybu od razu spłukują nałożoną pianę, nie czekając nawet minuty, jest to ogromny błąd, ponieważ aktywna piana rozpuszcza brud dopiero po odczekaniu od 3 do 7 minut, chyba że nakłada się ją w słoneczny dzień i proces jej schnięcia jest krótszy. W przypadku gdy auto jest naprawdę brudne, można najpierw spłukać powierzchnię i osuszyć, następnie przejść do mycia felg oraz nadkoli, a ostatnią czynnością będzie nakładanie piany aktywnej i kolejne spłukiwanie. Do tego i kolejnych procesów będą potrzebne już odpowiednie preparaty, jakimi są:

  • płyn do opon
  • deironizer
  • APC

2 Etap mycia

W tym etapie wykorzystuje się słynną metodę na dwa wiadra, polega ona na tym, że w jednym wiadrze jest czysta woda służąca do płukania rękawicy z mikrofibry, a w drugim znajduje się szampon zmieszany z wodą w odpowiednich proporcjach. Samochód myje się element po elemencie i należy pamiętać o częstym płukaniu rękawicy, jest to bardzo ważne, ponieważ efekt na powierzchni będzie o wiele gorszy niż ten, który mógłby być, w skrajnych przypadkach można nawet uszkodzić lakier, jeśli do rękawicy dostaną się drobinki piasku. Po wykonaniu wszystkich czynności znów przeprowadza się spłukiwanie całego auta.

3 Etap mycia

Po spłukaniu karoserii, należy delikatnie wytrzeć ją ściereczką z mikrofibry. W sezonie letnim można skorzystać z preparatu na owady, którym spryskuje się przód samochodu, środek ten odstrasza owady oraz ułatwia zmywanie ich z powierzchni przy kolejnym myciu. Delikatnie wysuszoną karoserię należy spryskać deironizerem, a różne kratki (o ile takie się znajdują), wloty i trudno dostępne miejsca można spryskać APC i dokładnie je roznieść za pomocą pędzelka.

4 Etap mycia

To już ostatni etap mycia a w nim należy spłukać wszystko, co zostało nałożone na powierzchnie w etapie trzecim, jeszcze raz nałożyć aktywną pianę o neutralnym pH i ostatni raz dokładnie spłukać całą powierzchnie auta, począwszy od karoserii, a kończąc na nadkolach, felgach i trudno dostępnych miejscach. Po wykonaniu poprzednich czynności auto można wysuszyć, korzystając z silnego powietrza w kompresorze (lub przepisowej jazdy na drodze) i mikrofibry, którą można jeszcze raz delikatnie przetrzeć całe auto. Oczywiście na auto można nałożyć również różnego rodzaju wosk lub preparaty zabezpieczające, ale efekt bez nich i tak jest powalający.

Chemia detailingowa.docx

Podsumowanie

Za takie detailingowe mycie auta osobie zajmującej się tym zawodowo trzeba by było zapłacić od 150 złotych w górę. Z tą wiedzą można samemu wykonać takie mycie, zaoszczędzić trochę gotówki a przy tym zadbać o swoje auto, aby przykuwało uwagę swoim niesamowitym wyglądem. Mycie detailingowe pochłania sporo czasu i cierpliwości, więc trzeba się nastawić, że nie wykona się go tak szybko, jak można to zrobić na ogólnodostępnych myjkach ciśnieniowych, aczkolwiek efekt, jaki zostaje cieszy okiem na dłuższy okres czasu. Podobne i równie ciekawe informacje, jakich można się dowiedzieć o samochodach, znajdują się na naszym blogu motoryzacyjnym.