Praca w motoryzacji – kierowcy, logistyka, marketing

0

Na hasło motoryzacja każda wyszukiwarka zasypie nas morzem wyników. To co widać w sieci widać także gołym okiem sektor gospodarki związany z samochodami jest znacznie większy niż mogłoby się wydawać! W grę wchodzi nie tylko sprzedaż i zakup aut oraz urządzeń takich, jak lokalizator gps. Motoryzacja to także ceny benzyny, usługi serwisowe, logistyczne i transportowe. A przecież do tej listy wypadałoby dodać także całą gałąź dziennikarstwa motoryzacyjnego. Warto pracować z samochodami?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa i trudna zarazem. Łatwa, bo jeśli ktoś czuje się dobrze danej dziedzinie, to warto aby próbował w niej swoich sił. W pracy spędzamy większość życia więc chyba warto aby te godziny miały dla nas jakiś większy sens. Trudna, bo dziedzin w jakich możemy zetknąć się w motoryzacją jest całkiem sporo. Co zatem wybrać? Wiele zależy tu od naszych zainteresowań a także od wykształcenia, doświadczenia i potrzeb pracodawców. Poniżej krótki przegląd poszczególnych sektorów.

Flotowcy przodem

Na początek trochę o mniej znanej profesji. W ostatnich latach, zwłaszcza w większych firmach rośnie rola fleet managerów. To osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotą pojazdów w efektywny sposób. Mówiąc w skrócie – chodzi o to aby koszty floty nie rozrosły się ponad miarę. Do wykonywania zadań managera floty potrzebne jest zwykle wsparcie techniczne. Najczęściej jest to lokalizator gps. Taki system pozwala na weryfikację położenia pojazdów i określenie przebytych przez nich tras. Fleet managerami zostają zwykle osoby po zarządzaniu, w tej pracy liczy się nie tylko umiejętność analitycznego myślenia, ale także zdolności i kompetencje interpersonalne. Osoby zainteresowane zarządzaniem mogą też próbować sił w logistyce.

Dalekie podróże, a jakie zarobki?

Który z chłopaków, a może i dziewczyn nie marzył nigdy o karierze kierowcy TIRa? Ciągłe podróże i prowadzenie wielkich maszyn kuszą. Zarobki też mogą być całkiem dobre. Aby jednak prowadzić taką maszynę trzeba przejść odpowiedni kurs i zdać egzamin. Ci, którzy od zawsze interesowali się tym, co auto ma środku może zainteresują się karierą mechanika samochodowego? To zawód coraz bardziej sprofesjonalizowany – nic dziwnego skoro auta są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i wprost przesycone elektroniką. Jako mechanik możesz pracować u kogoś w warsztacie, zatrudnić się w autoryzowanym serwisie samochodowym lub otworzyć własny warsztat. Początkowi mechanicy wybierają zwykle dwie pierwsze opcje.

Lekkie pióro – papier w dłoń

Teraz opcja dla osób z zacięciem pisarskim. Choć dużo mówi się o upadku prasy drukowanej to jednak informacji o jej śmierci są przesadzone. Zresztą prasa to nie wszystko – dla aspirujących do roli dziennikarzy motoryzacyjnych szansą mogą być redakcje portali online, telewizje a czasem także i radia. Grunt to być specjalistą w swoim temacie. Kto nie ma czasu ani warunków do zostania dziennikarzem w pełnym wymiarze godzin, ten może np. zacząć prowadzić bloga.