Żarówki LED do Twojego samochodu – kiedy możesz założyć? 

0
żarówki LED

Żarówki LED są stosunkowo nową technologią. Jednak bardzo szybko znalazły grono zwolenników. Ich potencjał został zauważony między innymi przez branżę motoryzacyjną. I nic w tym dziwnego, bo żarówki LED-owe odporne na uszkodzenia mechaniczne, odporne i starczają na długie lata. Musimy jednak pamiętać, że nie można ich zamontować w każdym samochodzie. Jakie są zalety żarówek LED i kiedy możemy je zastosować? 

Dlaczego lampy samochodowe LED stały się popularne? 

Żarówki LED-owe zawdzięczają swoją popularność technologii, która pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Lampy LED-owe są energooszczędne i bardziej wydajne w porównaniu do zwykłych żarówek. Dzięki tej cesze możemy także zmniejszyć spalanie w samochodzie. Jakim sposobem? Żarówka LED-owa zużywa dużo mniej prądu. Tym sposobem po uruchomieniu silnika alternator jest mniej obciążony. W efekcie układ elektryczny zużywa się znacznie wolniej, co przekłada się zmniejszenie zużycia paliwa. 

Co ważne, diody LED są wytrzymałe, a ich trwałość szacuje się na od 500 do nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin. Te parametry ulegają zmianie w zależności od jakości samego produktu, ale także od instalacji samochodowej i sposobu eksploatacji auta. Najwyższej jakości żarówki LED-owe znajdziesz na https://motoledy.pl/

Dużą zaletą żarówek LED-owych jest światło, które emitują. Diody LED doskonale oświetlają drogę, bez względu na porę dnia, czy warunki atmosferyczne. Ponadto nadają samochodowi nowoczesny wygląd. 

Co mówi prawo o żarówkach LED-owych? 

W nowych samochodach zazwyczaj stosowane są już tylko żarówki LED-owe. Są wydajne, odporne na uszkodzenia, a nowe modele samochodów są dostosowane do ich systemu działania. Warto jednak pamiętać, że wszystkie źródła światła w samochodzie muszą mieć europejską homologację. Podobnie w przypadku parametrów pracy reflektorów. Muszą być one takie same, jak przed zmianą żarówek. Pamiętaj także, żeby przy wyborze żarówek LED zwrócić uwagę na kolor i moc oświetlenia. 

Większy problem pojawia się przy starszych modelach samochodów. W takim przypadku zamontowanie żarówek LED jest nielegalne. Dlaczego? Przede wszystkim starsze modele samochodów nie są dostosowane do żarówek LED-owych. Do prawidłowego funkcjonowania diody LED wymagają odpowiednich reflektorów. LED-y nie nagrzewają się od przodu, jak tradycyjne żarówki, ale od tyłu. Reflektory więc muszą być w stanie właściwie je schłodzić. W starych samochodach po prostu nie ma takiej możliwości i pęd powietrza nie jest w stanie ich właściwie schłodzić.