Certyfikat Lean Six Sigma – co to jest?

0
Certyfikat Lean Six Sigma

Gdy przedsiębiorstwa prześcigają się między sobą, przewagę konkurencyjną mają zazwyczaj te, które potrafią szybko i sprawnie realizować swoje zadania, aby zapewnić klientom najwyższą jakość obsługi, wspieraną przez wydajne procesy. Z drugiej strony, kultura, w której brakuje umiejętności i chęci do zmian i ulepszeń, może utrudniać wprowadzanie innowacji i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Poza kompetencjami w zakresie umiejętności funkcjonalnych i wiedzy, do których pracownik jest zatrudniony, ważne jest, aby posiadał on umiejętności i nastawienie do rozwiązywania problemów, wprowadzania innowacji i bycia katalizatorem zmian w firmie. Właśnie takiego działania uczy Lean Six Sigma. Kolejne stopnie kursu pomagają zdobyć umiejętność teoretyczne i praktyczne, które na różnych szczeblach kariery pomagają optymalizować działania, najlepiej jak to możliwe.

Stopnie Lean Six Sigma

Lean Six Sigma Yellow Belt

Yellow Belt to poziom wprowadzający do certyfikacji Lean Six Sigma, odpowiedni dla każdego, kto jest zainteresowany nauką i praktyką ciągłego doskonalenia. Lean i Six Sigma, dwie metodologie rozwijane oddzielnie, mają ten sam ostateczny cel: odpowiedzieć na potrzeby klientów poprzez osiągnięcie doskonałości działania. Podczas gdy Lean słynie z nieustannego dążenia do perfekcji, Six Sigma zapewnia ustrukturyzowaną metodologię opartą na danych, pozwalającą osiągnąć światowej klasy zdolność operacyjną. Integracja tych dwóch metodologii umożliwia uzyskanie lepszych rezultatów dzięki połączeniu wysiłków w zakresie doskonalenia.

Lean Six Sigma Green Belt

Green Belt jest kolejnym, po Yellow Belt, krokiem w procesie transformacji Lean i obejmuje formalne wykłady wraz z formułowaniem pojedynczego projektu. Kurs składa się z kilku dni wykładów na tematy związane z Lean i Six Sigma oraz kolejnych kilku dni indywidualnego, praktycznego formułowania i prowadzenia na miejscu projektów, których efektem są znaczące oszczędności operacyjne i poprawa jakości produktów oraz usług.

Lean Six Sigma Back Belt

W przeciwieństwie do osób posiadających certyfikat Green Belt, osoby posiadające certyfikat Six Sigma Black Belt są ekspertami, zdolnymi do prowadzenia lub szkolenia zespołów składających się z osób posiadających certyfikaty Yellow Belt i Green Belt. Dla tych liderów zarządzanie projektami Six Sigma to praca na pełen etat. Mogą oni kierować skomplikowanymi projektami, w tym modyfikacjami w całej organizacji oraz wysiłkami zmierzającymi do poprawy jakości, produktywności i przychodów. Osoby z ukończonym kursem Lena Six SIgma Black Belt muszą również dogłębnie rozumieć analizę statystyczną i doskonalenie procesów. Ponadto, ponieważ ich obowiązki obejmują także mentoring i przydzielanie ról członkom zespołu, powinni posiadać najwyższej klasy umiejętności przywódcze i personalne.

Six Sigma Master Black Belt

Najwyższy rangą w hierarchii Six Sigma, Master Black Belt mentoruje członków zespołu projektowego Six Sigma oraz osoby z certyfikatami Black i Green Belt. Master Black Belts, którzy muszą mieć co najmniej pięć lat doświadczenia w Six Sigma Black Belts, są również zazwyczaj postrzegani jako wewnętrzni konsultanci, rozwiązują problemy i udzielają wskazówek w kwestiach technologicznych.