Test samochodowe, czyli które auto będzie najlepsze dla nas?

0
test samochodów

Testy samochodowe są w motoryzacji praktycznie od początku jej istnienia, co można zaobserwować na starych archiwalnych fotografiach, kronikach wideo oraz czasopismach motoryzacyjnych. Człowiek od zawsze chce wybrać dla siebie to co dobre, gdzie w zestawieniu jakość – cena wychodzi to bardzo korzystnie.

Ostatnie dwa lata dla branży motoryzacyjnej, to bardzo trudny okres. Miesiące te przyniosły szereg problemów, które przyczyniły się do zmian na rynku motoryzacyjnym. Stąd tym bardziej potencjalny kupujący zwraca uwagi na oferty związane z konkretnymi modelami oraz ich dostępnością. 

Zakup samochodu zawsze jest niełatwym zadaniem, do którego należy się przygotować. Na stronach producentów nowych samochodów, znajdziemy opis każdego modelu informujący jak wyjątkowy jest każdy pojazd oraz jakim cechami się charakteryzuje. Jednak nie jest to w pełni obiektywna opinia, w takim razie skąd wziąć informację o mocnych i słabych stronach danego modelu? I w jaki sposób zestawić kilka podobnych samochodów ze sobą razem?

Do niedawna taką wiedzę czerpało się z czasopism motoryzacyjnych oraz programów motoryzacyjnych w telewizji. Redaktorzy oraz dziennikarze motoryzacyjni mieli do dyspozycji nowe modele pojazdów i zestawiali je ze sobą. Porównywali praktyczność, ergonomię, oraz parametry techniczne. Można było liczyć również na testy długodystansowe, które zweryfikowały jakość danych modeli samochodów.

Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, czasopisma motoryzacyjne umierają i raczej nic ich nie uratuje. Duży na to miał wpływ rozwój Internetu oraz urządzeń mobilnych, odzywczailiśmy się od kupowania gazet – mając wszystko w jednym urządzeniu. Dzisiaj zdecydowanie wygrywają testy pojazdów na portalach streamingowych, gdzie prowadzący ma praktycznie bezpośredni kontakt z obserwującymi. Pomimo, że forma testów przeszła mocną metamorfozę to powód testów oraz porównywania jest dalej ten sam – określić który model będzie dla nas najlepszy.

Wrażenia z jazdy, bezpieczeństwo, spalanie, ceny i wyposażenie

Co najbardziej nas interesuje podczas testu samochodów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, że względu, że istnieją auta stworzone do różnych czynności. Przykładowo, w samochodzie sportowym nie będziemy testować zachowania w terenie czy praktyczności pod kątem przewożenia dzieci i pakowania bagaży. Natomiast w rodzinnym kombi parametr taki jak przyśpieszenie, schodzi na dalszy plan. Dużo większe znaczenie będzie miało zużycie paliwa oraz wyposażenie. Jednak na popularnych portalach znajdziemy materiały wideo z przejazdów danymi modelami, dowiadujemy się o ich funkcjonalności oraz charakterze.

Jednak ostatecznie wszystko rozbija się o cenę końcową pojazdu. A ta w ostatnich latach stała się dużo bardziej odczuwalna, ze względu na braki komponentów do produkcji samochodów oraz wysoką inflację w całej Europie.

Dlaczego wykonujemy testy samochodowe?

Jako społeczeństwo testy samochodowe wykonujemy na podstawie dostępnych modeli pojazdów nowych oraz używanych. Każdy osobiście zdecyduje, który model bardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Jednak to dopiero pierwsze kroki, gdyż następnie przechodzimy do kolejnych testów oraz zestawień. Tym razem już naszych osobistych, w przypadku nowych samochodów interesować nas bardziej będzie konkurencyjność ofert dealerów, gdyż same ofertowane auta są w stanie nowym i z założenia powinny być bez wad.

Trochę inaczej wygląda sytuacja przy samochodach używanych, gdyż poza ofertą danego sprzedawcy. Dużo ważniejszy jest stan używanego samochodu, w jakiej jest kondycji. Tutaj odbędziemy najprawdopodobniej sporo jazd próbnych po drogach oraz wizyt u mechanikach (którzy określą przybliżony stan samochodu).

Odpowiadając na zadane pytanie, dlaczego wykonujemy testy samochodowe? Aby dopasować produkt do własnych preferencji oraz możliwości finansowych.