Co oznacza zielony listek na samochodzie i czy jest obowiązkowy?

0
Co oznacza zielony listek na samochodzie i czy jest obowiązkowy?

Co oznacza zielony listek na samochodzie i czy jest obowiązkowy?

Uczestnicząc w ruchu drogowym, można spotkać się z różnego rodzaju oznaczeniami pojazdów. Mimo że większość kierowcom jest znana, to niektóre są mniej popularne i nie każdy wie, co dany symbol oznacza. Jednym z takich znaków jest zielony listek na samochodzie. Co symbolizuje? Dla kogo jest przeznaczony? Czy jest obowiązkowy? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

 

Zielony listek na samochodzie – wygląd i znaczenie

Zielony listek na samochodzie to po prostu naklejka. Na pierwszy rzut oka symbol przypomina liść klonu. Z reguły takie oznaczenia można spotkać na szybach pojazdów. Przeznaczone są one wyłącznie dla osób, które w ostatnim czasie zdały egzamin na prawo jazdy i dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem auta. Takie oznaczenie jest korzystne nie tylko dla początkującego kierowcy, który może pewniej poczuć się za kierownicą i przełamać swoje ograniczenia oraz niepewność, ale też dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Inni kierowcy, widząc zielony listek na samochodzie, powinni zrozumieć, że osoba prowadząca go nie ma jeszcze zbyt dużej pewności i może niech spowalniać ruch. Naklejka jest także dobrą motywacją do tego, aby inni wzmożyli swoją czujność i wykazali się empatią. Przecież każdy był kiedyś zaraz po egzaminie i nikt od razu nie wjeżdżał na szosę z zawrotną prędkością. Każdy kierowca musi się nieco oswoić z myślą, że nie ma obok instruktora, który w razie potrzeby podpowie, czy uratuje nas z opresji. Ponadto pozostali uczestnicy ruchu drogowego w większości przypadków reagują dość pozytywnie na zielony listek na samochodzie, zdając sobie sprawę, że gwałtowne ruchy bądź wyprzedzanie na dość zatłoczonej ulicy nie będzie korzystne dla żadnej ze stron. Oczywiście nie każdy człowiek jest równie wyrozumiały. Czasem zdarzy się też kierowca, który nie przychylnie spojrzy na mniej doświadczonego kolegę. Na szczęście takich osób jest zdecydowanie mniej.

Czy zielony listek na samochodzie jest obowiązkowy?

Zastanawiając się, czy zielony listek na samochodzie jest obowiązkowy, warto się dowiedzieć, że kiedyś rzeczywiście był, a dokładniej w latach 70 XX wieku. W tym okresie każdy kierowca, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, zmuszony był umieszczać naklejkę na szybach. Zarówno przedniej, jak i tylnej. Dość szybko symbol ten stał się powodem żartów wśród innych posiadaczy pojazdów, co miało negatywny wpływ na komfort początkującego kierowcy. Nie pocieszał również fakt, że zielony listek na samochodzie musiał znajdować się na szybie przez rok od momentu zdania egzaminu. W 2023 roku naklejka nie jest obowiązkowa, więc niedoświadczeni kierowcy, jeśli nie chcą, nie muszą narażać się na kpinę pozostałych. Jednak w mediach już od kilku lat ten temat jest ciągle poruszany, więc nie wiadomo, czy ostatecznie takie przepisy nie wejdą w życie. Należy mieć na uwadze, że jeżeli tak się stanie, to naklejka powinna znaleźć się nie tylko na szybach własnego pojazdu, ale także pożyczonego. Niezależnie od tego, czy młodemu kierowcy swoje auto udostępnił ktoś z rodziny, znajomy, czy też pochodzi ono z wypożyczalni.

Czy warto mieć zielony listek na samochodzie?

Mimo że aktualnie zielony listek na samochodzie nie obowiązuje początkujących kierowców, to nadal można je spotkać. Najczęściej decydują się na niego osoby, które nie boją się poinformować innych o tym, że stosunkowo niedawno zdały egzamin na prawo jazdy i nie czują się jeszcze dość pewnie na drodze. Niewątpliwie taka naklejka może okazać się bardzo pomocna. Zwłaszcza, kiedy czeka nas dłuższa podróż autem. Zielony listek na samochodzie nie tylko poprawia samopoczucie niedoświadczonemu kierowcy, ale też zwiększa bezpieczeństwo w ruchu, ponieważ pozostali uczestnicy ruchu zachowują większą ostrożność. Z tego względu nie warto bronić się przed czymś, co może nam pomóc uratować własne i cudze zdrowie bądź życie. Nawet, jeśli zdarzy się nam spotkać z niewybrednymi żartami. Szczególnie, że zielony listek na samochód kosztuje zaledwie kilka złotych i można go kupić na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych, online, a nawet w niektórych księgarniach.