Zwrot podatku VAT za paliwo

0
zwrot podatku

Prowadzenie firmy bez środków komunikacji w XIXw. może być uciążliwe. Wiele osób nawet teraz nie wie, jak otrzymać zwrot podatku VAT za paliwo i jak go otrzymać. O tym, i wielu innych rzeczach w dzisiejszym artykule.

Zwrot podatku VAT, co trzeba wiedzieć

Znaczna większość przedsiębiorców korzysta ze środków transportu. Jest to, można by rzec, konieczne, w tej branży. Dojazd na ważne spotkania, dostawy sprzętu czy żywności, wszystko to generuje koszty związane z opłatą za paliwo. Państwo polskie daje możliwość odliczenia kwoty przychodu za koszty transportu w formie podatku VAT. Ile on wynosi? Jak się rozliczać?

Kiedy 50, a kiedy 100%?

Rozliczając koszty paliwa, musimy najpierw ustalić ile, i w jakim celu z niego skorzystaliśmy. Inaczej rozlicza się auto dostawcze, którym jeździliśmy tylko w celach firmowych, a inaczej auto firmowe szefa, więc wszystko zależy od specjalizacji.

Kiedy otrzymujemy pełny zwrot kosztów?

Przedsiębiorca, który odprowadza podatek VAT, ma prawo do pełnego zwrotu kosztów transportu tylko wtedy, jeśli auto jest używane tylko do celów firmowych. Nie jest to jednak takie proste, wiąże się z bardzo dużą ilością dokumentów. Trzeba bowiem prowadzić tak zwaną kilometrówkę, która zawiera stan licznika na początku i na końcu ewidencji, data rozpoczęcia i końca ewidencji, numer rejestracyjny pojazdu, a także dokumentacje każdego wyjazdu, która zawiera numer wpisu, cel wyjazdu, liczbę przejechanych kilometrów, imię i nazwisko kierowcy, a także cel wyjazdu. Jak widać, wiąże się to z dużą ilością dokumentów, a takiego auta nie można używać do celów prywatnych ( ponieważ trzeba zaznaczać cel wizyty). Ponadto trzeba zgłosić używanie takiego auta w urzędzie na druku VAT-26. Ostatnim obowiązkiem firmy jest wprowadzenie regulaminu używania takiego samochodu.

Najpopularniejsza opcja, czyli 50% zwrotu kosztów

A co jeśli chcemy używać auta nie tylko do celów służbowych? Wtedy możemy wybrać drugą, popularniejszą od poprzedniej opcji, czyli otrzymać połowę zwrotu kosztów firmy. Wiąże się to ze zmniejszeniem ilości papierkowej roboty, bo podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia żadnej dokumentacji pojazdu, nie trzeba go także zgłaszać w urzędzie, co jest o wiele wygodniejszą opcją.

Co w przypadku leasingu na auto?

Bardzo popularnym sposobem zakupu auta na firmę jest wzięcie go w tak zwany leasing, czyli w pożyczkę do czasu spłaty. Jak wtedy wygląda sytuacja w rozliczaniu paliwa? W takim przypadku koszt paliwa jest rozliczany bezpośrednio w kosztach uzyskanego przychodu i wynosi on 75% wartości zakupionego paliwa. Jednak tak jak już zostało wspomniane, można uzyskać całkowity zwrot kosztów w przypadku, kiedy mamy go wyłącznie do celów firmowych (wymagane jest prowadzenie kilometrówki, i zgłoszenia go juz wspomnianym wnioskiem VAT-26.

Jaki zwrot paliwa przysługuje nam przy posiadaniu działalności gospodarczej?

Z aktualizacją systemu PIT naszła zmiana, która nie każe już podatnikom prowadzenia ewidencji ich prywatnego pojazdu. Wtedy też ustalono, że w takim przypadku jest możliwy zwrot kosztów paliwa niezależnie, ile nim jechaliśmy, i wynosi on 20%.

Podsumowanie

Tak aktualny stan rzeczy prezentują się sposoby rozliczania paliwa w działalności gospodarczej. Ilość kosztów bardzo się od siebie różni, więc każdy powinien znaleźć wygodny i odpowiedni sposób rozliczania dla siebie i dla swojej firmy. Zawsze można poradzić się księgowej, która powinna znaleźć dla nas idealny sposób, a także pomóc nam go wprowadzić w życie.