Wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego: wzór może być pobrany z internetu

0
Wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego: wzór może być pobrany z internetu

Wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego: wzór może być pobrany z internetu

Chcesz uzyskać dopłaty do paliwa rolniczego? Okazuje się, że dofinansowanie na tym polu ma być wyższe niż w poprzednim roku. O ile? Skąd można pobrać wniosek? Kiedy zacząć składać te dokumenty? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poradniku.

Zwroty mają być wyższe niż w 2022 roku!

Politycy obiecują, że zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będzie bardziej okazały niż ostatnio. Ma to być możliwe dzięki przeznaczeniu na ten cel aż 1,34 mld PLN. Warto dodać, że stawki mają wzrosnąć z poziomu 1,00 PLN do 1,20 PLN/litr oleju. Dodatkowo dopłaty do paliwa rolniczego w 2023 roku mają obejmować nawet około 4,3 mln DIP bydła. To zasadniczo dobre wiadomości, aczkolwiek trzeba jeszcze poczekać, by mieć pewność, że tak rzeczywiście stanie się w praktyce. W końcu politycy czasami jedno mówią, a drugie robią. Warto dodać, że ta deklaracja została złożona w czasie Zgromadzenia Polskiej Wsi. Wydarzenie to zostało zorganizowane w Przysusze. Uczestniczył w nim m.in. Henryk Kowalczyk, który od października 2021 roku piastuje stanowisko wicepremiera i Ministra Rolnictwa.

Ile można otrzymać pieniędzy?

Jeśli zainteresowało Cię to zagadnienie, to warto pobrać <a href=”https://cafemoto.pl/motoryzacja/“>wniosek o dopłaty do paliwa rolniczego wzór</a>. To proste. Dokument może być pobrany z sieci. Potem należy go wypełnić i złożyć. Zaraz zaś dowiesz, kiedy są terminy na wykonanie tego zadania. Na szczęście wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane. Szczególnie dla ludzi, którzy już po raz kolejny chcą ubiegać się o to dofinansowanie. W Twoim przypadku będzie to pierwszy raz? Sporo osób zastanawia się zatem, ile można uzyskać. Wszystko jest zaś dokładnie określone. Zwrot za paliwo rolnicze w 2023 roku to wartość, która jest ustalana jako iloczyn ilości oleju napędowego (zakupionego przez rolnika) oraz stawki zwrotu podatku (przypadającej na 1 litr oleju napędowego) obowiązującej w dniu złożenia konkretnego wniosku o zwrot paliwa rolniczego (wszystko powinno mieścić się w ramach rocznego limitu).

Kiedy upływa pierwszy termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego?

Na razie jeszcze nie ma żadnych oficjalnych wiadomości w tym temacie. Eksperci zaznaczają jednak, że najprawdopodobniej terminy zgłaszania wniosków będą bardzo podobne, co w roku poprzednim. Jak to zatem wyglądało w 2022 roku? Pierwsza tura trwała od pierwszego do ostatniego dnia lutego. Oprócz wniosków trzeba było dołączyć także faktury VAT (lub ewentualnie ich kopie), które miały udokumentować zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Druga tura rozpoczęła się 1 sierpnia 2022 roku i trwała do 31 sierpnia 2022 roku. Poza wnioskami trzeba było mieć za sobą także faktury VAT (lub ich kopie), które musiały potwierdzić zakup oleju napędowego do produkcji rolnej (tym razem w okresie od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku). Co jeszcze jest tutaj kluczowe? W przypadku ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego (pod kątem bydła) trzeba było posiadać nie tylko odpowiednio wypełniony wniosek. Należało do niego także dołączyć dokument, który zawierał aktualne informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła (będących w posiadaniu producenta rolnego w danym roku). Skąd uzyskać taki papier? Jest on wydawany na życzenie rolnika przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania). Nowe terminy (na 2023 rok) jeszcze nie są znane. Najprawdopodobniej zainteresowani tym zagadnieniem rolnicy dowiedzą się o nich w ciągu kilku najbliższych dni.

Do kogo można zgłaszać wnioski?

Na tej płaszczyźnie – w 2022 roku – było kilka opcji. Wszystko wskazuje na to, że teraz będzie tak samo. W poprzednim roku kalendarzowym wnioski o dopłaty do paliwa rolniczego można było zaś składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – właściwego ze względu na aktualne miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu danego producenta rolnego (w tym gronie chodziło także o dzierżawców).