Skuteczne zabezpieczenie zbiornika paliwa przed kradzieżą – sprawdź jak!

0
kradzież paliwa

Gwałtowny wzrost cen paliw od czerwca 2020 do marca 2022 oznacza, że bezpieczeństwo paliwowe jest ważniejsze niż kiedykolwiek. W tym czasie ceny oleju napędowego na hurtowych pompach wzrosły o ponad połowę, a ceny nafty ponad dwukrotnie. Problem potęgują ostatnie niedobory paliwa i niepewność co do dalszego wzrostu cen, co sprawia, że właściciele domów i rolnicy zapobiegawczo gromadzą zapasy paliwa. Niedawne zmiany w przepisach doprowadziły również do tego, że coraz więcej branż przestawia się z czerwonego na biały olej napędowy, który ma większą wartość i jest łatwiejszy do sprzedania. Pełny zbiornik oleju opałowego może pomieścić kilka tysięcy litrów paliwa, a zbiornik oleju napędowego może mieć pojemność kilkudziesięciu tysięcy, a wszystko to może zostać bardzo szybko opróżnione.

Kradzież paliwa

Przy tak wysokich cenach oportunistyczni złodzieje zawsze szybko reagują, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie częściej nie ma sieci gazowej i gdzie rolnicy przechowują paliwo w zbiornikach na olej napędowy. Specjalista ds. wiejskich, ostrzega również przed kradzieżą nawozów płynnych. Przez lata przekonaliśmy się, że przestępcy reagują bardzo szybko, aby obrać za cel towary, które stały się drogie i w niedoborze.

Ponieważ 99% kradzieży paliwa pozostaje bezkarnych, znaczenie aktywnego zgłaszania przez społeczeństwo podejrzanych zachowań wskazujących na próbę kradzieży paliwa na policję tak wcześnie, jak to możliwe. Odciski palców, ubrania i inne dowody pozostawione w miejscach, gdzie doszło do kradzieży paliwa, mogą pomóc w doprowadzeniu do skazania. Im szybciej policja zostanie powiadomiona, tym lepiej, ponieważ dowody szybko ulegają zniszczeniu po naruszeniu miejsca zdarzenia. Nawet zgłoszenie przestępstwa pomaga policji w uzyskaniu danych potrzebnych do zapobiegania kradzieży paliwa w przyszłości i uczynienia tego typu przestępstw priorytetem. Najlepszym sposobem na zgłoszenie przestępstwa w danym rejonie. Istnieje również szereg produktów i środków ostrożności, które można podjąć, aby zapobiec kradzieży paliwa i chronić zawartość zbiornika.

Zapobieganie kradzieży paliwa

Często najlepszą formą ochrony jest zapobieganie przestępstwom, co można osiągnąć za pomocą prostego środka odstraszającego. Telewizja przemysłowa w połączeniu z odpowiednimi oznaczeniami w znacznym stopniu zniechęca złodziei i ma dodatkową zaletę – może być wykorzystana do identyfikacji i skazania złodziei. Podobnie, zapewnienie oświetlenia, takiego jak czujniki ruchu lub oświetlenie od świtu do zmierzchu, jest stosunkowo tanim, ale skutecznym sposobem na odstraszenie złodziei. Wiadomo, że kradzieże paliwa nasilają się w miesiącach zimowych, kiedy jest mało światła (i zbiorników z zapasami), a sztuczne oświetlenie jest najlepszym sposobem walki z tym problemem.

Dobrze trzymać zbiorniki “ukryte” i poza zasięgiem wzroku z drogi, ale w miejscu nadal dostępnym dla dostawców paliwa. Kradzież paliwa jest tak poważnym problemem, że klienci nierzadko zostawiają instrukcje dotyczące dostawy, aby kierowca zadzwonił, gdy dostawca paliwa jest w drodze, tak aby zbiornik nie był otwarty ani minuty dłużej niż to konieczne. Na koniec specjalista ds. paliw sugeruje, aby poza sezonem utrzymywać minimalny poziom paliwa, co pozwoli zmniejszyć wartość skradzionego paliwa.

Ochrona zbiornika

Istnieje wiele produktów na rynku dostępnych za około 200-300 zł, takich jak zamknięta kłódka, zamykane korki do napełniania, a nawet korki obrotowe, które sprawiają, że wymuszone wejście przez te punkty dostępu jest niezwykle trudne. Jednak ich użycie może po prostu zwiększyć szanse na przebicie ściany zbiornika i późniejsze problemy z kosztami czyszczenia i zakupu nowego zbiornika. Przygotowany złodziej może po prostu użyć rozgrzanej rury miedzianej do stopienia ścianki z tworzywa sztucznego – jest to metoda szybka i praktycznie bezgłośna. Zbiorniki stalowe mają tu przewagę (szczególnie zbiorniki dwupłaszczowe), gdyż będą wymagały wiercenia, które jest znacznie bardziej czasochłonne i głośniejsze.

Innymi wartymi uwagi gadżetami na rynku (które mogą być dostarczane z naszymi zbiornikami) są elektroniczne wskaźniki paliwa i alarmy. Systemy zarządzania paliwem również pomagają zmniejszyć ryzyko kradzieży paliwa. Wydawanie paliwa wymaga użycia pinezki lub breloka, co pozwala na monitorowanie zużycia paliwa przez poszczególne osoby lub pojazdy i sygnalizowanie wszelkich nieprawidłowości.

Bariery fizyczne mogą być tak proste jak posadzenie krzewów z kolcami wokół zbiornika (co ma dodatkową korzyść w postaci przechwytywania włókien odzieżowych lub krwi) lub mogą obejmować klatki na zbiorniki lub nawet rozwiązania na zamówienie, takie jak bloki blokujące wokół zbiornika, aby uniemożliwić dostęp osobom nieupoważnionym.

Biorąc pod uwagę, że zawartość wielu zbiorników paliwa jest wyceniana na tysiące złotych, świadomość zagrożeń związanych z kradzieżą paliwa, sposobów jej zgłaszania oraz metod ochrony zbiornika i zapobiegania kradzieży paliwa ma kluczowe znaczenie. Zachęcamy właścicieli zbiorników paliwowych do przeglądu już stosowanych środków ochrony i zapobiegania i w razie potrzeby do zwiększenia bezpieczeństwa.