Zamarzanie paliwa polega przede wszystkim na wykrystalizowaniu znajdującej się wewnątrz oleju napędowego substancji o nazwie parafina. Przybiera ona wtedy formę niewielkich płatków, tudzież kryształków, które dostają się do flirtu paliwa przez co doprowadza do jego zatkania.
Jakie są objawy zamarzniętego paliwa?
Nie powinny one cię zbytnio zaskoczyć. Polegają one przede wszystkim na długotrwałej niemożliwości odpalenia pojazdu. Rozwiązanie tej dość niekomfortowej dla każdego kierowcy jest jednak naprawdę dość proste, bowiem wystarczy zacząć działać. W przypadku diesla, którego użytkownicy borykają się dość często z tego typu problemami możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy podczas zaniżania temperatury dojdzie do zjawiska polegającego na stopniowym wytrącaniu się malutkich kryształków parafiny co sprawa, że paliwo przybierze mętnego, dość charakterystycznego koloru. W takiej sytuacji może dojść do zapchania flirtu paliwa, co doprowadzi do niemożności odpalenia pojazdu. Pewnego rodzaju utrudnienie w przypadku odpalenia samochodu zimą może być także nadmierne osadzenie się zamarzającej wody na powierzchni zbiornika, która także może bez trudu doprowadzić do zapchania się całego zbiornika. Podczas niezwykle mroźnego dnia może co więcej dojść do zamarznięcia całego wlewu paliwowego. Warto w tym miejscu podkreślić, iż istnieje dość spore ryzyko na wystąpienie tego typu przeciwności losu. Na szczęście jest to o wiele mniejszy problem niż w przypadku zamarznięcia całego baku. W takim przypadku w żaden sposób nie będziemy go w stanie otworzyć, dopóki nie zostanie on w pełni odmrożony. Na szczęście istnieje dość prosty sposób na zniwelowanie zamarznięcia wlewu paliwowego. Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy w postaci specjalnego płynu przeznaczonego do odmrażania różnego rodzaju zamków. Czasem niezwykle dobrze sprawdzi się ponadto specyfik służący do odmrażania szyb, ale przed użyciem go warto zapoznać się ze wszelkimi instrukcjami od producenta. Potraktowana w ten sposób niedająca się otworzyć klapka powinna po niedługim czasie puścić. Dlatego nie warto jest panikować w trakcie tej niecodziennej sytuacji. Jak widać objawy zamarzniętego paliwa są dość charakterystyczne przez co nie trudno je rozpoznać. Są one także niezwykle proste do przezwyciężenia przez co nie powinny stanowić większego problemu dla kierowców.
Jak przeciwdziałać zamarzaniu paliwa?
Głównym sposobem na uniknięcie tego typu przykrych zdarzeń jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniego dodatku do naszego diesla. Przykładowo po umieszczeniu specjalnego depresatoru w postaci żelu będziemy w stanie osiągnąć dosłownie tak samo miarodajny efekt jak w przypadku rafinerii zajmującej się odpowiednim przygotowaniem zimowego oleju napędowego. W przypadku, gdy w baku są pustki, a na kontrolce świeci się rezerwa powinieneś koniecznie unikać rzadko uczęszczanych stacji paliw. Istnieje bowiem ryzyko, że otrzymamy nieprzystosowane do niskich temperatur paliwo, które nie zdążyło się sprzedać latem. Warto także zrezygnować z tankowania tak zwanego “biodiesla”. W przypadku tego paliwa nie pomoże nam dosłownie żaden z wcześniej wymienionych dodatków. Warto zatem zapłacić te kilka złotych więcej i cieszyć się swobodą podczas jazdy. Co więcej do stacji przed okresem zimowym jest sprowadzane specjalny rodzaj oleju napędowego, który jest w pełni dostosowany do ewentualnych niskich temperatur. W związku z tym zakup dokonany podczas zimowej oferty powinien dawać nienaruszalną gwarancję tego, że nasz bak nie zamarznie.