Czy mogę jechać jeśli z samochodu cieknie paliwo?

0
Czy mogę jechać jeśli z samochodu cieknie paliwo?

Jeśli podszedłeś do swojego samochodu i zauważyłeś podejrzaną kałużę pod spodem, prawdopodobnie zastanawiasz się, co to jest i czy jest się czym martwić. Kiedy wydaje się, że w Twoim samochodzie pojawił się wyciek, może to być niepokojące, ale mając pojęcie o tym, na co patrzysz, możesz podjąć odpowiednie działania. Jeśli nie jesteś pewien, czy wyciek jest poważny i wymaga natychmiastowej uwagi, czy też nie ma się czym martwić, zawsze najlepiej zlecić kontrolę samochodu jednemu z naszych wykwalifikowanych mechaników, ale przygotowaliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci określić, co może być przyczyną wycieku i co to może oznaczać.

ZBADAJ WYCIEK

Jeśli Twój samochód wydaje się być nieszczelny, nie zaczynaj od zakładania najgorszego. Zamiast tego przyjrzyj się bliżej, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi i jaki rodzaj płynu wycieka. Oto lista kontrolna do naśladowania:

– Czy to przeciek? Sprawdź, czy to, co wygląda jak mokra plama, jest świeże i czy ciecz, którą widzisz, nie pochodzi z innego źródła na ulicy.
– Skąd pochodzi? Jeśli pochodzi z samochodu, użyj latarki, aby sprawdzić spód pojazdu. Czy można szukać kapania, lub mokrej plamy?
– Co to jest wyciekający płyn? Na ziemi może być trudno zidentyfikować wyciekający płyn, więc połóż trochę jasnego kartonu w miejscu wycieku, aby go uchwycić.

Czysty płyn

Jeśli z Twojego samochodu wycieka czysty, przypominający wodę płyn, to prawdopodobnie jest to właśnie to. Płyn chłodniczy może również wydawać się czysty, ale zazwyczaj ma kolorowy odcień, więc jeśli wyciek jest całkowicie czysty, może to być po prostu kondensacja z jednostki klimatyzacji lub nawet z wydechu, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Jeśli używasz czystego płynu w zbiorniku do mycia szyb, to również może być wyciek. Należy sprawdzić pokrywę, aby upewnić się, że jest ona bezpiecznie na miejscu. Zazwyczaj nie ma się czym martwić, ale warto sprawdzić samochód, aby upewnić się, że nie ma poważniejszego problemu.

Czerwony płyn

Jeśli twój samochód wydaje się wyciekać czerwony płyn, to zazwyczaj oznacza, że masz problem z płynem przekładniowym. Jeśli płyn znajduje się z przodu lub w środku pojazdu, może to być poważny problem, który wymaga natychmiastowego rozwiązania. Radzimy nie prowadzić pojazdu, jeśli widzisz czerwony płyn, ponieważ może to narazić Ciebie i innych na niebezpieczeństwo, jeśli istnieje problem z płynem transmisyjnym. Może to spowodować dalsze, nieodwracalne uszkodzenia, a nawet doprowadzić do awarii lub słabej lub niebezpiecznej pracy pojazdu. Jeśli zauważysz czerwony płyn, ważne jest, abyś jak najszybciej sprawdził skrzynię biegów – wyciek płynu przekładniowego może być oznaką uszkodzonych uszczelek i pękniętych przewodów, a nawet wadliwych uszczelek.

Wielobarwny płyn

Jeśli wyciek płynu jest wielobarwny i wygląda jak plama oleju, to najprawdopodobniej tajemniczym płynem jest benzyna lub olej napędowy. Oba te płyny mają również silny zapach, więc jeśli czujesz zapach paliwa, to prawdopodobnie jest to, na co patrzysz. Jeśli twój samochód wycieka paliwo, może to być problem ze zbiornikiem paliwa, zwykle pęknięcie lub uszkodzenie, które wymaga naprawy ASAP. Nie prowadź samochodu – każda iskra może spowodować zapalenie się paliwa, co oczywiście może doprowadzić do pożaru i trwałych uszkodzeń. Naprawa zbiornika paliwa zaraz po zauważeniu problemu zapewni, że zostanie ona wykonana szybko i sprawnie. Odpowiadając na pytanie: wyciek paliwa czy mozna jechac – nie, zadzwoń po mechanika.

Czarny/brązowy płyn

Wycieki czarnego lub brązowego płynu to najprawdopodobniej olej silnikowy, co można sprawdzić, dotykając rozlanego płynu. Jeśli jest on gęsty i trudno go zetrzeć z palców, prawdopodobnie jest to olej silnikowy. Zlokalizowanie wycieku powinno być łatwe, jednak jego przyczyna określi, czy należy natychmiast oddać samochód do serwisu, czy jest to tylko pokrywa zaworów, która wymaga wymiany. Małe wycieki oleju można prowadzić w nagłych wypadkach, jednak zalecamy, aby jak najszybciej oddać samochód do naprawy. Jeśli jest to więcej niż kilka kropelek, może to być znak, że dzieje się coś poważniejszego i może wymagać wymiany uszczelek, rur, naprawy silnika i innych.

Brązowy płyn

Jeśli twój samochód wycieka śliski, brązowawy płyn, może to być płyn hamulcowy i trzeba będzie zobaczyć jak najszybciej. Płyn będzie zazwyczaj okrągły wokół kół i wokół obszarów hamulcowych i zawsze powinien być naprawiony, zanim jeszcze uruchomisz swój samochód. Jeśli widzisz płyn hamulcowy, może to oznaczać problem z hamulcami, co może uniemożliwić kontrolowanie samochodu na drodze. Powinieneś jak najszybciej oddać swój pojazd do lokalnego warsztatu Service4Service w celu diagnostyki i naprawy.