Zakup pierwszego SUVa – jak się do tego zabrać?

0

Segment aut typu SUV, czyli pojazdów łączących w sobie właściwości aut osobowych oraz terenowych należy do tych o najszybszym stopniu rozwoju. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu pojazdu. Ma to zapewne związek z ich uniwersalnością oraz radością z jazdy, jaką oferują. Klientów przyciągają też poziomem bezpieczeństwa rzadko spotykanym w innych, mniejszych autach oraz przyzwoitymi osiągami. Warto jednak, przed zakupem swojego pierwszego SUVa przemyśleć kilka kwestii tak, aby wybrać model idealny dla własnych potrzeb.

Wielkość oraz przeznaczenie

Pierwszym, nad czym warto jest się zastanowić jest wielkość pojazdu oraz jego przeznaczenie. Większość oferowanych w Polsce SUVów posiada 5 lub 7 miejsc siedzących wzbogaconą o pojemny bagażnik. Pamiętać należy jednak, iż auta siedmioosobowe są tak naprawdę autami 5+2. Oznacza to, że dwa ostatnie miejsca wyciągane są niejako z przestrzeni bagażnikowej w efekcie, czego podróżując w siedem osób na bagaże zostaje znikoma ilość miejsca. Osoby jeżdżące jedynie po utwardzonej nawierzchni, które wybrały tego typu auta ze względu na pozycja za kierownicą, komfort podróżowania czy pojemność wnętrza mogą wybierać wśród bogato wyposażonych, luksusowych pojazdów często wyposażony w dodatkowy pakiet sportowe. Jeśli planujemy sporadyczne wyprawy do lasu na grzyby lub biwak nieopodal jeziora, będziemy musieli pogodzić się z pewnymi kompromisami. Warto wówczas rozejrzeć się za pojazdem posiadającym jakąś formę ochrony podwozia, podwyższone zawieszenia czy orurowanie karoserii. Najtrudniej znaleźć odpowiedniego SUVa będzie osobą marzący o typowo terenowe jeździe. Jednak i w tym przypadku znajduje się pewne rozwiązania, mogące zaspokoić takie ambicje. Będą to zwykle pojazdy mniejsze, bardziej zwinne i nieco “prostsze” w budowie.

Rodzaj silnika oraz sposób napędu

Kupując pojazd tej wielkości, należy pamiętać, iż silnik ma za zadanie wprawić w ruch o wiele większą masę niż w przypadku aut miejskich. Wybranie zbyt małej jednostki, może więc wiązać się z problemami w czasie wyprzedzania czy uniemożliwiać wjechanie w trudniejszy taran. Główną regułą panującą przy wyborze silnika jest ta znane z praktycznie każdego rodzaju pojazdów. Silniki Diesla na dłuższe trasy, benzynowe do jazdy w mieście. Przeglądając oferty aut typu SUV natrafimy zarówno na te posiadające stały napęd 4×4, te z napędem dołączanym opcjonalnie jak i pojazdy o napędzie na jedną oś. Tutaj również powinniśmy zastanowić się, jaka forma odpowiadać będzie właśnie nam. Napęd 4×4 to większe możliwości terenowe, oraz lepsza kontrola pojazdu na oblodzonej powierzchni, jednak do jazdy typowo miejskiej eksperci polecają napęd na jedną oś. Sprawia to, iż samochód jest lżejszy oraz nieco tańszy w eksploatacji.