Pomiar pH gleby – metody, mierniki i interpretacje wyników

0

Mierniki pH powinny stanowić niezbędnik każdego hodowcy, któremu zależy na obfitych i urodzajnych plonach. Każdy z nich z pewnością wie, że skalą pH nazywamy ilościową skalę kwasowości oraz zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Dla prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują odpowiedniego pH.

Jeśli będzie niewłaściwe, wówczas zaowocuje to zatrzymaniem wzrostu, a w konsekwencji nawet jej obumarciem. Nieodpowiednie pH przejawia się powstawaniem niedoborów pierwiastkowych. Niewtajemniczeni hodowcy zazwyczaj powstałe braki próbują uzupełniać poprzez podawanie brakujących pierwiastków. Niestety, jest to czynność całkowicie zbyteczna, gdyż roślina o niewłaściwym poziomie pH nie jest w stanie ich w należyty sposób przyswoić, co w konsekwencji prowadzi do powstawania uszkodzeń w systemie korzeniowym rośliny. Czy można temu wszystkiemu zapobiec? Oczywiście, że tak! Warto zaopatrzyć się w miernik pH, który w całości problem ten wyeliminuje.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego mierzenie pH jest tak ważnym elementem warunkującym pomyślną uprawę? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy uświadomić sobie proces jedzenia. Rośliny, podobnie jak ludzie, jedzą. Energię czerpią z pożywienia, a dokładniej mówiąc z minerałów. Jednak, aby ich przyswajanie przebiegało bez komplikacji, potrzebne są odpowiednie warunki. A dla ich określenia konieczne jest posiadanie miernika pH, który stwierdzi, czy roztwór podawany roślinom jest kwaśny czy też zasadowy. Zachowanie odpowiedniego poziomu pH będzie gwarancją zdrowej uprawy.

Mierniki pH, jakie dostępne są na rynku, przybierają różne postacie. Można trafić na tanie, niezbyt polecane odpowiedniki, które z dokładnym pomiarem niestety nie mają zbyt wiele wspólnego. Dostępne są także płyny do testu pH, które stosuje się poprzez porównanie koloru testu na pasku z kolorem na skali. I choć uzyskany wynik nie jest zbyt dokładny, to jednak dla niektórych hodowców wystarczający. Dla osób, które oczekują lepszych rezultatów, poleca się mierniki pH elektroniczne, które choć droższe od płynów, to jednak pozwalające na uzyskanie dokładności rzędu 0,1. Jedynym ich mankamentem jest szybkość zużywania się elektrody, która warunkuje bezproblemowe działanie urządzenia. W wielu przypadkach nie starcza na dłużej niż dwa lata.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje elektronicznych pH-metrów. Pierwszy z nich to ten przeznaczony do mierzenia wody, dzięki któremu zmierzymy pH odżywki, jaką mamy zamiar podlać uprawianą roślinę. Drugi rodzaj miernika pH to ten, który służy do mierzenia gleby. Jest droższy od pierwszego, jednak zapewnia lepszą dokładność uzyskiwanych wyników.