Podcasty – czy warto je słuchać?

0

Ostatnio zapytałem na facebooku: kto z Was słucha podcastów? Po publikacji dotarło do mnie, że nie każdy musi wiedzieć co to jest podcast. Dziś to zmienimy.

Pomyślałem, że zamiast pytać Was, to na zachętę opowiem o moich doświadczeniach, bo podcast to stosunkowo nowa forma przekazu i pomimo, że są osoby robiące to od 7-8 lat, to mimo wszystko nie jest to, aż tak popularne medium jak blogi, czy youtube, i nie wszyscy podcasty muszą znać.

Uważam, że podcasty są na fali wznoszącej i wszystko przed nimi. Potrzeba im tylko trochę czasu, żeby swoim zasięgiem i popularnością dogoniły wcześniej wymienionych, bo to, że są skazane na sukces, jest dla mnie pewne.

Dlatego mam nadzieję, że tym wpisem sam dołożę małą cegiełkę do popularyzacji tego środka przekazu, bo uważam, że w słuchanie podcastów warto zainwestować swój czas i energię.

Co to jest podcast

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że podcast to swego rodzaju audycja. Chciałem powiedzieć radiowa, ale w żadnym radio podcastu jeszcze nie słyszałem.

Chociaż z radiem ma dużo wspólnego, bo podczas słuchania mamy głos, ale bez wizji.

Powiedziałbym, że to coś pomiędzy blogiem, a youtubem. Jeśli ktoś woli to skłaniałbym się nawet do definicji, że podcast to audiobook w odcinkach.

Gdzie słuchać podcastów

Podcastów można słuchać na 3 sposoby.

Każdy z twórców podcastu zamieszcza nowy odcinek na swojej stronie. Nie spotkałem się jeszcze, żeby autor podcastu nie miał swojej strony internetowej. Takie działanie chyba nie miałoby sensu.

Na stronie internetowej znaleźć można wszystkie odcinki do odsłuchania online lub do pobrania na telefon, dysk twardy lub na co tam lubimy pobierać. W moim przypadku jest to dosyć ważna informacja, o czym dowiecie się za chwilę.

Trzecim źródłem słuchania podcastów są aplikacje mobilne. Najbardziej popularna z nich to oczywiście iTunes, a zaraz za nią Spreaker i Podcast Addict, jeśli chodzi o urządzenia z systemem Android.

Każdy chętny do odsłuchania odcinka nie będzie miał z tym problemu, bo możliwości jest wiele, a wszystko w praktyce sprowadza się do wciśnięcia przycisku PLAY.

Dodatkowo zachęcam do dołączenia do grupy na facebooku W ruchu słucham podcastów, gdzie można znaleźć informacje o nowych odcinkach oraz zapytać się o wszystko co jest z podcastem związane. Nikt nikogo nie gryzie, wszyscy są pomocni i jak coś trzeba to pytać można śmiało.

Korzyści ze słuchania

Jest ich wiele. Żeby wymienić wszystkie musiałbym stworzyć osobny wpis, dlatego skupię się na tych najbardziej oczywistych moim zdaniem.

Bezpłatny dostęp do wiedzy

Za pobieranie lub odtwarzanie podcastów nie trzeba płacić ani złotówki, a informacje w nich podawane są niejako pro publico bono, czyli dla wszystkich za darmo dla dobra wspólnego.

Mógłbym to nazwać nawet rodzajem szkoleń z danej dziedziny, ale szkolenia oprócz czasu kosztują jeszcze pieniądze, więc podcasty szkoleniami nie są. Są lepsze od szkoleń!

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach brzmi to nie do końca normalnie, ale w istocie tak jest. Każdy dostaje solidną porcje wiedzy za friko. Wystarczy tylko chcieć słuchać i się uczyć.

Elastyczność w słuchaniu

W przypadku książki oprócz oczu angażujemy jeszcze ręce, żeby trzymać tę książkę. W przypadku filmów wideo wygląda to podobnie.

Z podcastami jest inaczej, bo wystarczy włożyć słuchawki do uszu i można słuchać ich wszędzie, bo telefon zawsze mamy z sobą.

Elastyczność w moim przypadku wyglądała tak, że jak jechałem do pracy metrem i zjeżdżałem pod ziemię to traciłem zasięg, radio przestawało działać i marnowałem sporo czasu jeżdżąc o niczym.

Kiedy pobrałem odcinek na telefon, żadne utraty zasięgu nie były mi straszne.

Dodatkowo zyskałem poczucie, że czas dojazdu do pracy oraz powrotu z niej nie jest zmarnowany, ale coś dobrego z niego wynika.

Rzetelność materiału

Jeszcze jedną kwestią przemawiającą na korzyść podcastów jest to, że jest on tworzony przez praktyków, ludzi znających się na tym o czym mówią, bo przetestowali już dane rozwiązania w swoim życiu.

Nie wszystko oczywiście da się w życiu przetestować, dlatego bardzo często również zapraszani są goście, którzy dane eksperymenty przeprowadzili na sobie i są w stanie podzielić się swoimi doświadczeniami.

Po co to wszystko? A no po to, żeby móc robić więcej, osiągać lepsze rezultaty i być bardziej efektywnym. Także jeśli kogoś interesuje rozwój personalny oraz zagadnienia z tym związane to ten podcast może okazać się strzałem w 10.

Słuchaj podcastów

Sam podcastów nie tworzę i nie zbiera mi się na to. Ale są osoby, którym to świetnie wychodzi i chwała im za to, bo robią świetną robotę.

Ostatnio widziałem jedno z badań dotyczące wpływu blogerów i youtuberów na zmieniającą się rzeczywistość, podejmowanie decyzji zakupowych oraz ogólną poprawę życia. Nie wiem, czy podcasterów można pod to badanie podciągnąć, ale zaryzykuję stwierdzenie, że tak.

Wyniki tego badania jednoznacznie pokazały, że cała ta grupa twórców zmienia życie przeciętnego Kowalskiego na lepsze. I wcale mnie to nie zdziwiło, bo kiedy przez chwilę zastanowiłem się ile wiedzy, dzięki m.in. podcastom, udało mi się przyswoić i wprowadzić w życie to sam byłem pod wrażeniem.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy może z tego skorzystać. Dlatego zachęcam wszystkich do słuchania podcastów. Z każdym dniem jest ich co raz więcej i głęboko wierzę w to, że każdy może znaleźć coś, co pchnie go chociaż jeden krok do przodu. Dzisiaj jeden, jutro drugi…

Na koniec mam prośbę. Jeśli czujesz, że ten wpis mówi o czymś fajnym, to podaj go dalej. Ciebie to nic nie kosztuje, może komuś z Twoich znajomych się przyda, a mi napewno pomoże w rozwoju bloga. Z góry jestem wdzięczny i dziękuję!