Najważniejsze aspekty użytkowania samochodowego fotelika dziecięcego

0

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem jest niezmiernie istotne. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup fotelika dla dziecka. Kupując tego typu produkt należy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Na co zatem należy zwracać uwagę, przy wyborze i używaniu fotelika samochodowego? Fotelik samochodowy jest niezbędny, zwłaszcza, gdy mamy małe dziecko. Tego typu wyposażenie samochodu powinno być w każdym pojeździe, w którym znajduje się maluch, jego brak może nie tylko narazić dziecko ale także stać się powodem otrzymania mandatu. Wybierając fotelik niestety rodzice często popełniają wiele błędów.

Najczęstszym z nich jest zakup używanego fotelika. Należy pamiętać, ze tego typu sprzęt zużywa się jak każdy inny przedmiot. Z biegiem czasu materiał, z którego wykonany jest sprzęt ulega zniszczeniu, zwłaszcza, gdy jest źle przechowywany, a co za tym idzie, staje się mniej bezpieczny dla naszego malucha. Zazwyczaj foteliki są wykonywane z plastiku, który zarówno pod wpływem słońca, jak i mrozu, kruszeje, pojawiają się na nim rysy i pęknięcia. Na rynku dostępne są także foteliki styropianowe- tańsze, jednak często nie posiadające odpowiednich atestów, a co za tym idzie, mogą nie chronić odpowiednio dziecka podczas podróży.

Ponadto pod wpływem ciężaru dziecka tego rodzaju fotelik może ulec deformacji, co z kolei może wywołać dyskomfort podczas użytkowania przez nasze dziecko. Pamiętajmy zatem, by nie decydować się na zakup mocno używanego fotelika, nawet, jeśli sporadycznie podróżujemy z dzieckiem. Fotelik powinien być użytkowany maksymalnie przez 5 lat, po tym czasie materiał, z którego został wykonany, jest na tyle zużyty, że nie zapewnia stosownej ochrony, dodatkowo fotelik powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Równie częstym błędem popełnianym przez rodziców jest nieodpowiednie zabezpieczenie dziecka w foteliku. Niestety usadowienie dziecka w foteliku nie zapewni mu należytej ochrony. Należy zatem pamiętać o zapięciu pasów i odpowiednim ich wyregulowaniu- wszelkie wskazówki powinny znaleźć się w instrukcji dołączonej do sprzętu, szelki nie powinny być ani zbyt luźne ani zbyt ciasne.

Pamiętajmy jednak, by pasy były mocno ściągnięte i znajdowały się na wysokości linii ramion malucha lub nieco wyżej- nigdy niżej, gdyż to może spowodować wysunięcie się dziecka, zwłaszcza, gdy jest malutkie i nie potrafi zapanować nad ciałem . Warto także wybierać foteliki z pasami pięciopunktowymi, które zapewnią większe bezpieczeństwo.

Równie istotne jest ustawienie fotelika- o ile w przypadku starszych dzieci można ustawiać fotelik przodem do kierunku jazdy, o tyle w przypadku maluchów, a zwłaszcza niemowląt, fotelik powinien być skierowany tyłem do kierunku jazdy i umiejscowiony najlepiej na środkowym siedzeniu. To ważne, gdyż pozwala ochronić kręgosłup dziecka. Podczas hamowania może bowiem dojść do urazu gdyż niemowlęta mają słabe szyje i cięższe głowy, dodatkowo nie mają zdolności panowania nad własnym ciałem.