Najbardziej warte uwagi motoryzacyjne nowinki techniczne

0
nowinki techniczne

Z roku na rok rozwój motoryzacji prze coraz bardziej do przodu. W związku z tym na rynku pojawiają się stale fantastyczne nowinki techniczne, dzięki którym jazda staję się o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa niż wcześniej. Jest to niezwykle korzystne zjawisko dla dosłownie wszystkich kierowców poruszających się dzisiejszymi drogami.

Bezpieczne wyprzedzanie

Wśród potentatów jawnie angażujących się w dość szybki proces rozwoju motoryzacji zaliczamy koreańską markę znaną z innowacyjnego sprzętu elektronicznego, czyli Samsung. Firma zaprezentowała na przełomie lutego bieżącego roku pierwszy na świecie prototyp Samsung Safety Truck, który jest niczym innym jak nowoczesną ciężarówką wyposażoną w technologię mającą na celu zapobieganie różnego rodzaju wypadkom na drogach. Do prawidłowego funkcjonowania system wykorzystuje dwie kamery wbudowane w przednią część pojazdu, a także specjalistyczną platformę służącą do spełnienia ogromnych potrzeb branży transportowej. Umożliwia ona rejestrację, oraz transmisję obrazu sprzed pojazdu w taki sposób, aby kierowcy byli w stanie o wiele lepiej ocenić szanse na zrealizowanie w pełni bezpiecznego manewru wyprzedzania. Dzięki temu ryzyko wystąpienia kolizji zostaje zmniejszone do niemalże minimum.

Samsung testuje nowy system « Safety Truck » dla unikania wypadków drogowych - Nowości Pojazdy Ciężarowe - Europa Ciężarówki

Zastosowanie smartfonu zamiast tradycyjnego kluczyka

Szeroko zakrojone wykorzystanie technologii IT dotyczy obecnie także sposobu otwierania samochodów. Technicy pracujący w jednym z największych producentów aut osobowych na świecie, czyli Volvo wpadli na dość ciekawy pomysł, aby wprowadzić do obiegu tak zwany “cyfrowy klucz”. Jest to nic innego jak specjalnie przygotowana aplikacja mająca na celu umożliwienie swobodnego otwarcia, tudzież zamknięcia drzwi w aucie, a także ewentualne uruchomienie, lub zgaszenie silnika. Warto w tym miejscu podkreślić, iż taki klucz nie będzie przywiązany wyłącznie do jednego telefonu komórkowego co zapewni masę możliwości. Dzięki temu nie kierowca nie tylko będzie zdolny do bezproblemowego otwarcia kilku odrębnych od siebie samochodów za pomocą jednego smartfona, ale ponadto będzie on w stanie udostępnić swój personalny pojazd innym użytkownikom z poziomu aplikacji. W tym momencie znika konieczność przekazywania pomiędzy kierowcami fizycznych kluczyków co w znacznym stopniu zwiększa komfort prowadzących.

Volvo - smartfon zastąpi kluczyk samochodowy - Portal telekomunikacyjny Telix.pl

Szeroko zakrojone bezpieczeństwo osiągnięte za pomocą connected car

Nie można zapomnieć o zaprezentowanym przez wspomnianą wcześniej koreańską markę Samsung specjalistycznym systemie bezpieczeństwa. Polega on na tym, iż urządzenia wzbogacone o Samsung Connect Auto można bez problemu podłączyć w sposób bezpośredni do gniazda OBD II znajdującego się pod kierownicą. System ten szuka w czasie rzeczywistym różnego rodzaju niebezpieczeństw co ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa do maksimum podczas jazdy poprzez wymuszenie poprawy stylu jazdy preferowanego na kierowcę. Dodatkową zaletą tego zjawiska jest fakt, iż dzięki niemu możliwe jest znaczne podwyższenie oszczędności w zużyciu paliwa. Co więcej oferuję on możliwość uzyskania płynnego połączenia z siecią Wi-Fi, czy pełny dostęp do Internetu w trybie online dla pasażerów w trakcie jazdy samochodem. Trzonem innowacyjnej technologii Samsung Connect Auto jest zdecydowanie bezpieczeństwo systemu KNOX, a także interoperacyjność Tizen OS. Zapewniają one pełne zabezpieczenie od poziomu elementów wchodzących w skład wyposażenia pojazdu do różnych poziomów oprogramowania, w tym przede wszystkim wszelakich aplikacji. Fantastyczna sprawa.