Lewarek samochodowy, czyli dla czego warto go posiadać.

0

Dlaczego warto posiadać i wozić ze sobą lewarek samochodowy ? Czy może się on przydać w innego rodzaju naprawach niż awaryjna wymian koła ? Jak bezpiecznie z niego korzystać ? Oto garść przydatnych porad, jakie mogą wam się przydać w trakcie eksploatacji samochodu. Dzięki nim będziecie wiedzieli do czego może się wam przydać lewarek samochodowy.

Czym jest lewarek samochodowy i jak bezpiecznie z nie go korzystać ?

Lewarek samochodowy to urządzenie pozwalające na tyle unieść auto, aby była możliwa wymiana koła. Jest on szczególnie przydatny, gdy z jakiegoś powodu będziemy musieli w trasie awaryjnie wymienić koło na zapasowe. Pamiętać należy jednak o zasadach bezpieczeństwa, korzystając z lewarka, a mianowicie zawsze podnosimy auto na stabilnym podłożu, tak żeby się nie zsunęło, a po drugie, gdy korzystamy z lewarka pod żadnym względem nie wchodzimy pod auto- jeżeli chcemy dokonać innych napraw, warto podłożyć coś pod progi na przykład tak zwane kobyłki, czy też choćby cegły- w ten sposób będziemy moli bezpiecznie dokonać napraw. Pamiętajmy również o tym, że w trakcie naprawy w aucie nie powinien nikt przebywać, pasażerowie powinni wyjść. Należy też przestrzegać dopuszczalnej normy ciężaru dla danego lewarka- jeżeli tego nie zrobimy, może się okazać, że lewarek nie wytrzyma ciężaru auta, co może skończyć się nawet tragicznie.

W jakich innych naprawach możemy wykorzystać lewarek samochodowy ?

Oto dwa przykłady napraw, do jakich może być pomocny. Za przykład posłuży nam skoda Felicja z 1997. Pierwszy z nich to wymiana tylnych amortyzatorów- gdy już ściągniemy koło i podstawimy coś pod progi, lewarek może świetnie się nadać do podniesienia na tyle samych amortyzatorów, że będziemy w stanie sami je wymienić. Drugim przykładem gdzie może być przydatny lewarek, jest wymiana końcówek drążka kierowniczego. W tym przypadku lewarek samochodowy może być przydatny do podniesienia końcówki drążka na tyle, aby można było ją w sposób bezpieczny i właściwy zamontować. To tylko dwa przykłady z wielu, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania lewarka.

Podsumowanie

Właściwie używany lewarek samochodowy jest uniwersalnym narzędziem, przydatnym nie tylko, gdy chcemy wymienić koło w samochodzie, ale również w innych naprawach. Kluczowe jednak jest tutaj słowo właściwie, gdyż jeżeli na przykład korzystamy z lewarka na grząskimi terenie, może się to skończyć wręcz tragicznie. Dla tego bardzo ważne jest bezpieczne korzystanie z lewarka, zgodnie z zaleceniami producenta danego lewarka samochodowego.