Kupno samochodu u komornika – na co zwracać uwagę?

0
Kupno samochodu u komornika - na co zwracać uwagę?

Kupno samochodu u komornika — na co zwracać uwagę?

Pojazdy komornicze trafiają na licytacje najczęściej przez długi i niewypłacalność właścicieli. Czy warto kupować auto od komornika? Na co zwracać uwagę? Sprawdź na cafemoto.pl.

W jaki sposób auta trafiają na licytację?

Zanim pokażemy Ci zalety i wady kupna samochodu od komornika, warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle samochody trafiają na licytację. Auta na licytacji pochodzą najczęściej od właścicieli, którzy nie byli w stanie spłacić w terminie swoich zobowiązań. A rosnące długi doprowadziły do tego, że ostatecznie stali się zupełnie niewypłacalni. 

W takim momencie wierzyciele dłużników zwracają się z prośbą o pomoc do komornika, aby móc odzyskać wierzytelności. W następstwie komornik może zająć auto i doprowadzi do jego sprzedaży na drodze tzw. licytacji komorniczej, która jest publiczną aukcją. Nie tylko komornik może ogłaszać takie licytacje, samochody pochodzące z licytacji można zakupić również od urzędu celnego lub urzędu skarbowego.

Czy warto kupić auto od komornika? Wady i zalety

Auta pochodzące z windykacji są bardzo atrakcyjne cenowo. Dzięki temu może się tak zdarzyć, że kupisz swój wymarzony model samochodu nawet za połowę jego faktycznej wartości. Co więcej, taki pojazd nie jest obciążony żadnymi zobowiązaniami finansowymi. 

Nie musisz kupować auta od komornika dla siebie, w bardzo prosty sposób można je też odsprzedać. Nie ma potrzeby wcześniejszego rejestrowania pojazdu na siebie. 

Czy kupowanie auta od komornika ma jakieś wady?

Może się tak zdarzyć, że poprzedni właściciel lub inny uczestnik licytacji złoży skargę na przebieg aukcji. Kiedy tak się stanie, sprawa trafia do sądu. W efekcie moment, w którym komornik wyda nam samochód, może się znacznie wydłużyć.

Warto również pamiętać o wszystkich formalnościach, a w tym przede wszystkim o podatku PCC, który nakłada na licytanta obowiązek złożenia deklaracji (druk PCC-3) do Urzędu Skarbowego. Obowiązek jest nałożony na licytanta, który zakupił samochód za cenę wyższą niż 1000 zł. Inaczej, czeka go wysoka kara pieniężna nałożona przez ten sam urząd.

Stan techniczny pojazdu — czasami kot w worku

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że licytujący nie ma możliwości szczegółowego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Nie może też udać się na jazdę próbną ani dokładnie obejrzeć auta. Przez to zakup samochodu z aukcji, jest obarczony dość znacznym ryzykiem.

Poprzedni właściciel mógł nie płacić AC, OC i unikać przeglądów gwarancyjnych — a w skrajnych przypadkach, w ogóle nie serwisować samochodu. Kupując auto od komornika, warto mieć to na uwadze i pamiętać, że kupując auto na aukcji, nie ma możliwości złożenia reklamacji. Jeśli po zakupie okaże się, że samochód ma wady lub usterki, nie ma żadnego pola manewru. Auta z licytacji nie da się też kupić na raty. Tego samego dnia należy zapłacić 100% wylicytowanej ceny.

Samochód od komornika — ubezpieczenie OC i AC

Jeśli zdecydujesz się na zakup auta od komornika, jako nowy właściciel odpowiadasz za OC od dnia jego zakupu. Z tego powodu musisz niezwłocznie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tym przypadku warto zastanowić się też nad dobrowolnym ubezpieczenie AC.

To drugie zapewnia Ci wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, zniszczenia, czy uszkodzenia samochodu. Przeglądając ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na pakiety. Pakiet OC/AC może zapewnić Ci atrakcyjniejszą cenę. A po wykupieniu obydwu ubezpieczeń możesz cieszyć się z komfortu i bezpieczeństwa zapewnionego przez kompleksowe ubezpieczenie auta.

Auto od komornika — warto czy nie?

Wiele zależy od tego, jakie cele towarzyszą Ci przy kupnie samochodu od komornika. Jeśli już decydujesz się na kupno auta z licytacji, pamiętaj o ryzyku, jakim jest obciążona ta sytuacja. Warto pamiętać też, że jest to zgoda na kupowanie kota w worku. Nie zapominając również o formalnościach, których należy dopełnić w Urzędzie Skarbowym po zakupie, aby nie narażać się na kary pieniężne. Niezależnie od Twoich powodów, decyzję o zakupie auta z licytacji — warto solidnie przemyśleć.