Idzie zima więc….pora na zmianę opon

0

Ludowe przysłowie głosi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Powyższe słowa powinni wziąć do serca szczególni ci kierowcy, którzy planują kontynuować eksploatację swojego pojazdu również podczas nieuchronnie zbliżającej się zimy.

Ta nieprzyjazna pora roku w sposób bezlitosny weryfikuje stan techniczny samochodu, a jego właściciela stawia wobec wielu nowych wyzwań. Trudne warunki atmosferyczne i śliska nawierzchnia wymagają od kierującego dużych umiejętności technicznych, a także ogromnej odwagi i wielkiego hartu ducha. Czarny i suchy asfalt staje się tylko wspomnieniem, a opady śniegu i słabe nasłonecznienie dramatycznie ograniczają widoczność. Ekstremalnie niskie temperatury sprawiają, że wilgotne powietrze kondensuje się na szybach wywołując bardzo niebezpieczny efekt zaparowania. Zimą liczba wypadków dramatycznie wzrasta, a przy drogach wyrastają nowe krzyże upamiętniające ich ofiary.

Przygotowując auto do zimy należy przede wszystkim wymienić koła, a letnim zestawem ogumienia niech zajmie się profesjonalna przechowalnia opon samochodowych. Nie warto jeździć przez cały rok na oponach zimowych, ponieważ są one nieekonomiczne, ze względu na wysokie statyczne i dynamiczne opory toczenia, a rodzaj zastosowanego w nich stopu gumy wyklucza eksploatację podczas letnich upałów. Z kolei opony całoroczne nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ latem są nieefektywne, a zimą i tak nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Ich ceny są z kolei wysokie, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiego zakupu. No cóż, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Warto też wspomnieć, że renomowani producenci w ogóle nie mają ich w ofercie, co powoduje, że bylibyśmy skazani na wyroby mało wiarygodnych firm z Dalekiego Wschodu.

Dokonując pierwszy raz w życiu zakupu opon zimowych warto zaopatrzyć się również w drugi komplet felg. Taki wydatek szybko się zwróci, bowiem zaoszczędzimy na kosztach przekładki opon specjalną łyżką w autoryzowanym zakładzie wulkanizacyjnym. Przy dwóch kompletach felg z oponami niezbędnej wymiany możemy dokonać we własnym zakresie w najskromniejszym nawet garażu bez odpowiednich narzędzi. Wystarczy tutaj tylko klucz czternastka. Korzystając z okazji, chciałbym też przestrzec przed oponami używanymi. Wprawdzie są tanie, jednak na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać. Możemy srodze się zawieść i później żałować. Kupując używaną oponę nigdy nie wiesz co przeszła, jak długo jeszcze posłuży i w jakim stanie jest jej wewnętrzna konstrukcja. Nawet opona poddana bieżnikowaniu i gruntownej regeneracji nie może się równać produktowi nowemu.

Oczywiście za stan techniczny auta odpowiadają nie tylko opony. Współczesne auto to bardzo skomplikowane i niekiedy bardzo delikatne urządzenie. Kiedy jego obsługa nas przerasta warto odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy Kraków. Zawodowi mechanicy zajmą się nim w sposób fachowy i z pietyzmem zadbają o każdy aspekt jego funkcjonowania. Oczywiście, wiąże się to z kosztami, ale skoro stać Cię na auto, to stać Cię również na jego eksploatację.