Handlarze Aut

0

To skandal

Nieuczciwi handlarze aut – to temat stary jak świat. Ten problem nie dotyczy tylko sprzedaży samochodów osobowych. Nieuczciwi sprzedawcy mogą znaleźć się w każdej branży. Jeżeli ktoś para się tego typu działalnością nie jest moralnym człowiekiem. Jest to duże oskarżenie, ale w tym wypadku uzasadnione. Samochód osobowy to pojazd, który musi być w pełni sprawy, żeby nie stanowił zagrożenia dla kierowcy, czy też innych uczestników ruchu drogowego i pieszych. W wypadku jakichkolwiek usterek – należy je wyeliminować, lub zgłosić się do odpowiedniego serwisu. Chodzi tutaj o nasz komfort jazdy, ale co najważniejsze chodzi o życie i zdrowie ludzi. Jak można sprzedać komuś samochód, który ewidentnie jest zepsuty. Odpowiednia rozmowa, połączona z pięknie wyglądającym lakierem potrafi skusić mniej obeznanych klientów. Nie każdy przecież musi się znać na budowie auta i tym co dokładnie powinno się w nim znajdować, oraz jak wszystko powinno działać. Nie można tu w żadnym wypadku mówić o winie kupującego, jeżeli sprzedawca zapewnia cię, że samochód jest sprawny to powinien być on sprawny. Późniejsze wymówki, że klient kupował auto na własną rękę i przecież mógł sprawdzić jego działanie są śmieszne. Wszyscy wiemy jak wygląda jazda próba i przedstawienie nam samochodu u handlarza.

Straszny przypadek

Wiele lat temu głośno było o sytuacji, w której jeden z handlarzy oszukał swoich klientów. Pracował w ten sposób od lat, wciskał ludziom pojazdy, które bardzo szybko psuły się i nie nadawały się nawet do późniejszej naprawy, ponieważ koszt wymiany danych części był droższy od zakupu kolejnego samochodu. Historia ta jest straszna, ponieważ nie znamy jej zakończenia. Handlarz opisywał, że jednego dnia sprzedał rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem samochód osobowy, który miał niesprawną skrzynię biegów, oraz problemy z całym układem sterowania. Facet sam zgłosił sprawę na policję, nie wytrzymał tego co zrobił. Niestety, nie udało się odnaleźć rodziny. Nie wiadomo co się z nimi stało i ile czasu jeździli tym pojazdem. Ta sytuacja jest jedną z wielu. Codziennie sprzedawane są samochody nie warte swojej ceny. Nie mówię tutaj o przejechanych kilometrach, ale o sprzedaniu ludziom czegoś co może zagrażać ich życiu, oraz wszystkich innych. Na drogach ginie masa osób. Przemieszczanie się samochodem jest uważane za najbardziej niebezpieczny środek transportu. Czy handlarz nie zdaje sobie z tego sprawy, czy nie wie jak niebezpieczny może być wypadek samochodowy. Tego raczej się nie dowiemy. Pewne jest to, że do dzisiaj nic z tym nie zrobiono. Oszukuje się ludzi na każdym kroku i osoby, które nie mają środków na zakup nowego auta z prosto z salonu muszą liczyć się z ryzkiem. Opisany tutaj przykład, również jest godny potępienia. Co z tego, że handlarz zgłosił sprawę na policję. Do tego czasu mogło wydarzyć się już coś strasznego. Jego gest być może był spowodowany wyrzutami sumienia, ale nie ma to teraz znaczenia.

Ile jeszcze

Zastanawiające jest to ile jeszcze będziemy musieli czekać na zmianę. W Polsce powoli staje się to standardem, że kupując samochód od handlarza trzeba liczyć się z tym, że może być z nim coś nie tak. Nawet jeżeli obiecywane jest nam, że nic nie ma prawa się zepsuć i będziemy mogli cieszyć się jazdą bez problemów przez parę lat. Potrzebne są kontrole tego typu miejsc. Chodzi przecież o ludzie życie. Nie ma rzeczy cenniejszej, czy dodatkowe pieniądze na koncie handlarza są warte zdrowia i życia niewinnego człowieka. Takich pytań na pewno nie zadają sobie osoby, które na co dzień oszukują innych i czerpią z tego zysk. To pytanie do władz naszego kraju. Pewnie w przeciągu najbliższych lat nic się nie zmieni. Kogo obchodzi los jednostki, człowieka, który dał się złapać. Nie jest to rzecz prosta do rozumienia, przez człowieka, który ma w sobie, chociaż miminalną ilość empatii. Jest to problem, który trzeba rozwiązać i nie ma innego wyjścia jak ogromne kary, dla osób, które oszukują swoich klientów. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy młodą osobą i zbieraliśmy przez lata na nasz pierwszy samochód. Idziemy do handlarza i wybieramy nasze wymarzone auto. Wszystko wygląda cudownie. Jeździ się nam bardzo dobrze, przecież wszystko działa idealnie i samochód będzie nam służył przez lata. Nagle wysiadają nam hamulce i powodujemy wypadek. Na papierze wszystko ma miejsce z naszej winy. Ciekawe ile było tego typu wydarzeń i czy jakiś nieuczciwi handlarz dowiedział się o jednym z nich.

Co musi czuć nieuczciwi handlarz

Nie wiem jakim człowiekiem trzeba być, żeby sprzedać komuś samochód osobowy, który może stanowić zagrożenie życia i zdrowia. Świadome sprzedanie niesprawnego auta jest czymś niewybaczalnym. Taki handlarz w pewien sposób wydaje wyrok na klienta, na osobę dzięki, której ma co jeść. Osoby, które w ten sposób oszukują nie kierują się w żadnym stopniu dobrem innego człowieka. Nie mówiąc tutaj o szacunku do jego czasu i pieniędzy. Handlarz kieruje się tylko zarobkiem, tym, żeby mieć jak najwięcej na koncie. Nie ma usprawiedliwienia na tego typu zachowanie. Osoba, która w taki sposób traktuje swoich klientów powinno być potraktowana w ten sam sposób przez prawo. Jeżeli tego typu sytuacja została ujawniona i udowodniona to taki handlarz powinien mieć zakaz wykonywania tego zawodu. Oczywiście, jest to tylko marzenie. Tego typu sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca jeszcze przez wiele lat. Ciężko jest nawet udowodnić winę sprzedającego.

Trzeba uważać

Kupno używanego samochodu od handlarza – zawsze jest związane z ryzykiem. Taki zakup powinien być dobrze przemyślany, oraz oparty na opiniach innych kupujących. W internecie możemy znaleźć opinie na temat danych miejsc, w których możemy kupić samochód osobowy. Opinie ludzi są bardzo ważne. Na ich podstawie możemy określić wartość słów danego handlarza, oraz to czy warto wybrać się do danego miejsca. Zawsze starajmy się jednak sami sprawdzić auto przed zakupem. Przejechać się na jazdę próbną, zajrzeć pod maskę, oraz dokładnie przepytać sprzedającego. Kilka minut rozmowy i analiz może mieć ogromne znaczenie podczas wyboru pojazdu. Chodzi przecież o bezpieczeństwo nasze i innych ludzi. Róbmy to tak dokładnie jak tylko możemy. Podejmowanie zbyt pochopnych decyzji nigdy nie prowadzi do czegoś dobrego. Lepiej zastanowić się wiele raz przed danym zakupem. Jeżeli jednak nie mamy żadnej wiedzy na temat motoryzacji, możemy wtedy poprosić naszego znajomego, który zna się na tym temacie. Pojechać razem do handlarza i pozwolić mu obejrzeć dany samochód. Rada zaufanego kolegi jest bardzo pomocna. W internecie istnieją również strony, które świadczą usługi tego typu. Wyznaczamy dany samochód i pracownicy takiej firmy jadą tam i testują go dla nas. Jest to oczywiście związane z dość sporą dopłatą, ale jeżeli nie mamy wiedzy i kogoś kto może nam pomóc, to pozostaje nam zatrudnienie właśnie takiej firmy. Najlepszą opcją byłoby kupienie samochodu od osoby prywatnej, lub z salonu. Będzie to droższe i będzie wymagało większego wkładu czasu i pracy. Pamiętajmy żeby robić wszystko w inteligentny sposób. Nie chcemy tego później żałować i znowu tracić zdrowie.