Głośniki – jak dokonać dobrego wyboru?

0

Wszyscy wiedzą do czego one służą, więc podaruję sobie ich opis i przeznaczenie. Wiadomo wszem i wobec, że bez nich praca z dźwiękiem jest raczej niemożliwa Istotniejszą sprawą jest ich właściwy dobór, a to już jest sprawa warta Twojej uwagi. Kryteria doboru odpowiednich głośników, to temat tak rozległy jak bezkres oceanu, bo innymi kryteriami będzie się kierował audiofil, innymi realizator dźwięku, a innymi przeciętny użytkownik komputera.

Jak wiadomo istotnym przyziemnym kryterium dla większości będzie cena i wcale mnie to oczywiście nie dziwi, jednak musisz wziąć pod uwagę to, że jeśli serio traktujesz swoją pracę przy tworzeniu materiału audio i zdajesz sobie sprawę, że na sukces składa się również jego jakość, to zadbanie o dobry odsłuch jest tak samo ważne jak dobór mikrofonu. Na nic nada się dobry mikrofon i reszta urządzeń przez które przejdzie Twój głos jeśli nie usłyszysz w dostatecznie dobrej jakości efektu swojej pracy.

Profesjonalne studyjne monitory odsłuchowe (tak nazywają się kolumny głośnikowe, pot. głośniki używane w studio nagraniowych) kosztują nawet kilkaset tysięcy zł za sztukę. Pewnie teraz pukasz się w głowę zastanawiając się po co i dlaczego aż tyle, więc w skrócie odpowiem Tobie, że cena tych głośników odzwierciedla jakość brzmienia, precyzję przetwarzania poszczególnych częstotliwości, komfort wielogodzinnej często pracy przy materiałach audio, a także to w jakiej technologii zostały one wykonane. Te i jeszcze wiele innych czynników przekłada się właśnie na jakość płyty CD Twojego ulubionego wykonawcy.

Nie namawiam Cię oczywiście do wzięcia kredytu na kupno drogich profesjonalnych głośników do Twojego komputera, tylko daję do zrozumienia, że łatwiej i przyjemniej nagrasz swoje dźwięki używając porządnych głośników niż tych wbudowanych w laptopa lub monitor komputera stacjonarnego. Jeśli zainwestowałeś w dobrą kamerę video, oświetlenie, kupiłeś Camtasia Studio, masz dobry mikrofon, kartę dźwiękową, czy mikser, to niewątpliwie powinieneś pomyśleć nad dobrej jakości głośnikami, które zdecydowanie pomogą Tobie uzyskać zamierzony profesjonalny efekt Twojego materiału.

Przy zakupie kieruj się takimi parametrami jak pasmo przenoszenia (Hz), skuteczność (dB) – im większa wartość, tym kolumna jest głośniejsza. głośnik o skuteczności 90dB będzie raz tyle głośniejszy od głośnika o tej samej mocy i skuteczności 87dB. Oczywiście specyfikacje producenta traktuj z przymrużeniem oka, bo zazwyczaj jest ona „podkolorowana” szczególnie w segmencie konsumenckim.

Na pewno głośniki z drewnianą obudową lub mdf lepiej brzmią niż z plastykową. Jeśli używasz jeszcze monitora kineskopowego, to sprawdź czy głośniki są ekranowane magnetycznie (każdy zestaw studyjnych monitorów odsłuchowych posiada taki magnetyczny ekran). Bliskie sąsiedztwo głośników z kineskopem zdecydowanie nie jest wskazane, jak nie wierzysz, to przyłóż kawałek magnesu do monitora i zobacz co się będzie działo (serio, to nie rób tego, bo uszkodzisz kineskop ).

Jeśli głośniki nie mają takiego zabezpieczenia, to ustaw je w bezpiecznej odległości od monitora. Jeśli posiadasz wieżę hi-fi lub miniwieżę, a chwilowo nie masz środków na kupno porządnych głośników, to zamiast kupować tanie, badziewne, małe głośniczki komputerowe podłącz tej wieży swój komputer (każda miniwieża lub wzmacniacz HI-FI posiada gniazda AUX, do niego możesz podłączyć swój komputer). Pamiętaj jednak o tym, żeby poszczególne kolumny (prawą i lewą) ustawić symetrycznie względem Twojej głowy. To jest układ optymalny. Wiem, że czasem trudno spełnić ten warunek, ale gwarantuje on panowanie nad dźwiękiem i panoramą stereo.

Jest jeszcze jedna sprawa. Do napędzenia głośników potrzebny jest wzmacniacz. Wybierając głośniki musisz zdecydować, czy będzie to zestaw pasywny, czy aktywny. W przypadku zestawu aktywnych głośników odpada problem wzmacniacza, gdyż każdy taki zestaw posiada już wzmacniacz wbudowany. Jeśli więc zdecydujesz się na pasywny zestaw głośników musisz pomyśleć o wzmacniaczu, co komplikuję trochę sprawę, bo wymaga dodatkowych wydatków, co suma sumarum podwyższa koszty. Moim zdaniem praktyczniej i taniej wychodzi kupno pary droższych aktywnych głośników niż tańszych pasywnych i osobnego wzmacniacza, za którego też musimy zapłacić, a którego dobór też nie jest sprawą prostą i oczywistą.

Podsumowując.
Jeśli nastawiasz się na tworzenie profesjonalnych produkcji w dłuższym okresie czasu, rozważ kupno studyjnych monitorów odsłuchowych. Do 1000zł można już wybierać wśród markowych produktów jak BEHRINGER, ALESIS, KRK, TANNOY.
Jeśli zdecydujesz się na głośniki typowo multimedialne, to doskonałym wyborem może tu być seria głośników SOLO marki MICROLAB – dobra jakość w dobrej cenie.
Do nagrań zdecydowanie odradzam kupno małych plastykowych głośniczków z dodatkowym subwooferem. Z racji swojej konstrukcji i brzmienia bardziej nadają się (choć i tu bym polemizował) do zastosowań rozrywkowych, jak gry, czy filmy.

Zapomniałbym o najważniejszym kryterium podczas wybierania głośników. Niewątpliwie są nim Twoje uszy. Możesz zdać się na różne opinie i recenzje dostępne w Internecie. Pewnie głowa Ci od nich spuchnie, bo tyle ile użytkowników, tyle opinii nie zawsze z resztą zgodnych. Jeśli masz taką komfortową możliwość sprawdzenia głośników w sklepie lub u kogoś, kto już je ma, to zrób to. Weź ze sobą ulubioną płytę i przetestuj. Myślę, że sprzedawcy chętnie pomogą wiedząc, że potencjalnie zostawisz u nich sporą sumkę pieniędzy.