Filtry – metoda na niechciany SPAM

0

Filtry anty spamowe to jeden z najbardziej pożytecznych wynalazków naszych czasów. Każdego dnia chronią nas przed zalewaniem naszych skrzynek dziesiątkami niechcianych wiadomości.

Tak naprawdę wiemy o nich niewiele. Wszelkie szczegółowe dane na ich temat są informacjami, których firmy strzegą niczym największego skarbu.

W sumie nie ma co się dziwić. W dzisiejszych czasach zaobserwować można tendencję przechodzenia użytkowników do dostawców lepiej odfiltrowujących spam.

Działanie ogólne

Ogólnie rzecz biorąc wszystkie filtry antyspamowe działają w identyczny sposób. “Czytają” wiadomość zanim dotrze do Twojej skrzynki i za pomocą ustalonych norm i reguł podejmują decyzję, czy jest to spam czy nie.

Zasady działania spam-filtrów

Choć zasady i wytyczne jakimi kierują się filtry antyspamowe są ściśle tajne to działanie najpopularniejszych z nich zostały ujawnione światu. Poniżej prezentuję opis działania tych najczęściej spotykanych.

1. Filtr Bayesa – Statystyczna analiza zawartości

Jest to chyba jedna z najstarszych reguł analizowania treści wiadomości. Wykorzystuje ona metodę przewidywania czy dana wiadomość jest spamem. W skrócie mówiąc zapamiętuje on występowanie i układ słów w wiadomościach spamerskich. Jeśli takie układ słów znajdzie się w jakiejś analizowanej wiadomości zostaje ona sklasyfikowana jako spam.

2. Suma kontrolna

Filtr sum kontrolnych opiera się na założeniu, że spam jest wiadomością wysyłaną do tysięcy odbiorców, a treść wiadomości jest praktycznie identyczna dla każdego odbiorcy. Odcina on elementy, które różnią wiadomości, a elementy identyczne (analizując ilość znaków i słów) zamieniane są na sumę kontrolną będącą liczbą. Następnie suma kontrolna porównywana jest z bazą sum kontrolnych wiadomości uznanych za spam. Jeśli sumy są identyczne wiadomość zostaje sklasyfikowana jako spam.

3. Słowa kluczowe – Analiza zawartości

Metoda ta polega na analizowaniu tematu i treści wiadomości w poszukiwaniu słów typowo spamerskich. Jeśli w wiadomości kilka razy pojawia się słowo “viagra” to wiadomość prawdopodobnie uznana zostanie za spam.

4. Czarna lista

Jest to metoda analizująca adresy IP serwerów poczty przychodzącej. Tworzona jest specjalna lista zawierająca adresy serwerów rozsyłających spam. Jeśli nadawca jest na takiej liście to jego wiadomość nie dotrze do odbiorcy.

5. Sprawdzanie zgodności ze standardami

Wprowadzenie standardu stosowania protokołu SMTP pozwala na wyłapanie jeszcze większej ilości wiadomości spamerskiej. W związku z faktem, że spamerzy zazwyczaj używają niskiej jakości oprogramowania (często niezgodnego z tym standardem) zostają bardzo szybko rozpoznani i unieszkodliwieni.

Ponadto filtr zgodności zwraca również uwagę na wiadomości HTML. Jeśli planujesz wysyłać mailing komercyjny postaraj się, aby składnia wiadomości (w formacie HTML) była zgodna ze standardami W3C. Jeśli będziesz łamał wszelkie powszechnie stosowane standardy najprawdopodobniej zostaniesz uznany za spamera.

6. Greylisting

Metoda stosowana przez polski onet (miałem z nią styczność ) Polega ona na zablokowaniu wiadomości przychodzącej z nieznanego źródła. Jeśli nasz serwer po chwili (w określonym momencie) ponowi wysłanie wiadomości wiadomość zostanie dostarczona do odbiorcy. Zazwyczaj do wyeliminowania problemu z filtrem graylist wystarczy dobrze skonfigurować swój serwer.

Wszystko razem

Każda z powyżej opisanych metod jest skuteczna w walce ze spamem. Niestety każda z nich posiada również i wady, które dają pole do popisu spamerom. Dlatego właśnie najpowszechniejszą metodą filtrowania wiadomości jest połączenie kilku z powyższych metod. Zazwyczaj nazywane jest do filtrowaniem hybrydowym.

Zastosowanie takiego połączenia polega na przyznawaniu punktów za złamanie poszczególnych zasad. Złamanie kilku z nich nie powinno spowodować sklasyfikowania wiadomości jako spam. Jednak jeśli przekroczysz określony limit musisz liczyć się z przykrym faktem jakim jest trafienie przesyłki do spamu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak tworzyć wiadomości zgodne z wymaganiami spam filtrów wejdź na stronę spam.emailbiznes.pl i zapisz się na moją listę adresową. Chwilę po potwierdzeniu zapisu otrzymasz mojego eBooka zawierającego 17 praktycznych zasad dotyczących tworzenia poprawnych kampanii mailingowych. Dzięki tym wskazówkom zwiększysz swoje szanse na uniknięcie trafienia do folderu SPAM.