Czy warto kupować używane części do auta?

0

Zapytanie czy korzystniej jest kupić oryginalną czy zamienną część samochodową pojawiało się dotychczas wielokrotnie na dużych serwisach samochodowych i dopóki będą pojawiały się rozbieżności w tych kwestiach zapewne będzie pojawiało się nadal. Co prawda oryginalne auto części teoretycznie mogą pochwalić się wyższą wytrzymałością, ale razem z nią przychodzi zdecydowanie za wysoka cena. Natomiast rywalizacja na rynku zamienników sprawiła, że części te projektowane są zgodnie z coraz bardziej restrykcyjnymi wymaganiami, przez co niekiedy jakościowo nie powinny wyraźnie odstawać od oryginałów. Chodzi jednak głównie o jedną, niezwykle istotną rzecz – czy eksploatowanie pojazdu wyposażonego w części zamienne jest niebezpieczne?

I tak, i nie. Oczywiście najkorzystniej wszelkich napraw związanych z samochodem dokonywać w ASO, lecz zawyżone ceny podzespołów w połączeniu z wysokimi kosztami napraw sprawiają, że nie wszystkich posiadaczy samochodów stać na takie nakłady finansowe. Co wtedy? Otóż zostają jedynie dwa rozwiązania: poszukanie eksploatowanych części samochodowych na giełdach samochodowych albo kupno o wiele tańszych części zamiennych. Co wybrać? Teoretycznie o wiele lepiej jest nabyć sprawdzone zamienniki. Zamienne części samochodowe są bardzo popularne, a wiele z nich jest tworzonych zgodnie ze specyfikacjami oryginalnych części samochodowych, czasem nawet w tych samych fabrykach. Na rynku motoryzacyjnym jest spora ilość renomowanych firm tworzących wysokiej jakości zamienniki. Warto zorientować się jakie są panujące np. na temat firmy Breck opinie, które można znaleźć na wielu forach internetowych, a zobaczymy ogólny pogląd czy opłaca zainteresować się częściami produkowanym przez konkretnego producenta. Jeżeli zdecydujemy się na zakup podzespołów zaprojektowanych przez któregokolwiek, mniej znanego producenta warto niekiedy sprawdzić, w których krajach ulokowane są jego zakłady produkcyjne. Chodzi o to, że niestety powstaje coraz więcej słabych kopii części tworzonych głównie w Chinach, które wyglądem i opakowaniami niemal zupełnie nie różnią się od części oryginalnych.

Przed zakupem części zamiennych warto zbadać także rekomendacje danego producenta. Rywalizacja na rynku zamienników ciągle rośnie, przez co powstaje coraz więcej przedsiębiorstw produkujących części samochodowe – niektóre z nich projektują podzespoły o wątpliwej jakości. Wiadomo, produkt produktowi nierówny, ale z pewnością przedsiębiorstwo o kilkudziesięcioletniej historii posiadające roczny obrót w postaci miliardów dolarów powinno tworzyć lepsze elementy aniżeli nikomu nic nie mówiąca marka, startująca na rynku auto części. Niemal nigdy nie dzieje się na odwrót. Dlatego kiedy mamy zamiar zakupić np. części Purflux to w pierwszej kolejności przejrzyjmy oficjalną stronę producenta i przeczytajmy nieco o jego przeszłości, stałych odbiorcach czy producentach samochodów, którzy stosują i polecają wspomniane części. Ponadto niekiedy warto zbadać ile trwa okres gwarancyjny oraz co ona obejmuje.

Wielu właścicieli warsztatów samochodowych zdecydowanie odradza zakup używanych auto części. Dzieje się tak ze względu na brak szczegółowych faktów dotyczących używanego elementu. Najczęściej osoba zainteresowana kupnem używanego podzespołu odwiedza szrot i po odnalezieniu poszukiwanej części niekiedy dokładniej się jej nie przypatruje, ciesząc się z oszczędności z rzędu czasem kilku złotych. Niestety w zdecydowanej większości przypadków taka część po kilku lub kilkunastu tygodniach zaprzestanie właściwie funkcjonować. Wówczas kierowcy dochodzą do wniosków, że nabycie części od renomowanego producenta jak choćby Topran byłoby sporo tańsze w porównaniu z zakupem używanej części samochodowej oraz cyklem napraw, jakie pośrednio wywołała wspomniana „używka”. Istnieją części samochodowe, których nie wolno nabywać używanych. Mowa tu między innymi o amortyzatorach, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszystkich częściach posiadających realny wpływ na poziom bezpieczeństwa osób podróżujących. Nie należy uważać wyłącznie na wspomniane części samochodowe. Odpowiednim wzorem jest kupno na szrocie chłodnic wody wykonanych z aluminium. Materiał ten jest niezwykle nieodporny na zmianę poziomu temperatury oraz wilgoć, dzięki czemu jeżeli część ta leżała przez kilka tygodni na otwartym powietrzu to można liczyć, że będzie się właściwie sprawowała przez kilka lat.