Czy kraj pochodzenia opon ma znaczenie? 

0
opony a kraj pochodzenia

Kupowanie opon wcale nie jest takim prostym zadaniem. Żeby samochód prawidłowo funkcjonował i zapewniał bezpieczeństwo jazdy, musi mieć dopasowane odpowiednie opony. Dlatego kupując takie wyposażenie, warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. Co ważne, każdy kraj posiada inne marki, które wyróżniają się odmiennymi technologiami, konstrukcjami modeli, czy charakterem produkcyjnym. Dzięki temu możemy wybrać opony dedykowane do naszego samochodu. Dlaczego jeszcze opony a kraj pochodzenia ma znaczenie i jak odczytać oznaczenia na oponach?

Opony a kraj pochodzenia i kraj produkcji – na co zwrócić uwagę?

Choć mogłoby się wydawać, że kraj pochodzenia opon jest taki sam, co kraj produkcji, to rzeczywistość może okazać się inna. Czy ma to znaczenie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że kraj pochodzenia opon oznacza, skąd jest dana firma, która opony produkuje. Na przykład marka Continental jest niemiecka, nie oznacza to jednak, że opony zostały w Niemczech wyprodukowane. Jakie więc znaczenie odgrywa kwestia – opony a kraj pochodzenia? 

Duże marki opon, podobnie jak wiele korporacji, przenoszą produkcję swoich towarów, czy usług do innych krajów, ze względu na niższe koszty produkcyjno-usługowe. Tak więc opona niemieckiego producenta może być wykonana np. w Chinach. Warto jednak wiedzieć, że pochodzenie marki przekłada się na jakość wytwarzanych produktów. Innymi słowy niemieckie opony produkowane w Chinach, muszą spełniać niemieckie standardy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że jakość produktu jest wysoka. Warto więc sprawdzać, z jakiego kraju pochodzi marka opon, natomiast kwestia kraju produkcji ma drugorzędne znaczenie. 

Jak odczytywać oznaczania na oponach? 

Poprawna interpretacja oznaczeń na oponach to bardzo ważna umiejętność. Dzięki niej możemy dobrać odpowiednie opony do naszego samochodu. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jazdy oraz prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Na co zwrócić uwagę przy oznaczeniach opon?

Przede wszystkim warto sprawdzić rok produkcji. W tym celu musimy odczytać DOT opony. Ten ciąg składa się z maksymalnie 12 znaków, które tworzą numer seryjny lub identyfikacyjny opony. Cztery ostanie cyfry tego oznaczenia tworzą datę produkcji. Dwie pierwsze określają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji opony. Tak więc zapis 1522 umieszczony na końcu numeru DOT oznacza, że dana opona została wyprodukowana w 15 tygodniu 2022 roku. 

Równie istotny jest kraj pochodzenia opon oraz kraj produkcji. Jak odczytać te oznaczenia? Kraj produkcji opony możemy sprawdzić na dwa sposoby. Jednym z nich jest oznaczania MADE IN X. Takie wytłoczenie najczęściej znajduje się na ścianie bocznej opony. Drugą opcją jest sprawdzenie numeru DOT, który na początku zawiera miejsce produkcji opony w postaci kodu. Każda fabryka ma swój unikalny symbol, np. H1 oznacza fabrykę Michelin w Hiszpanii. 

Odczytywanie homologacji 

Homologacja to potwierdzenie, że dana opona jest dostosowana do specyficznych cech danego pojazdu. Na przykład dopuszczenie opony do użytku na terenie Europy określa symbol ‘E’. Co ważne, połączony jest on z cyfrową pozwalającą określić kraj, w którym udzielono homologacji potwierdzającej zgodność opony z wymaganymi normami.