ABC kierowcy w Niemczech

0

W Niemczech istnieje wiele zasad ruchu drogowego i znaków drogowych. Tutaj chcielibyśmy przybliżyć Tobie tylko kilka szczególnych zasad.

Ważna wskazówka: W Niemczech chodzi się dużo pieszo i jeździ rowerem. Istnieją zatem specjalne ścieżki rowerowe i pasy ruchu na normalnych drogach. Trzeba zwracać szczególną uwagę na innych użytkowników ruchu.

Ograniczenia prędkości jazdy

(w przypadku, gdy inny znak nie zaleca innej prędkości):
W miejscowościach: 50 km/h
Poza miejscowością: 100 km/h
Zalecana prędkość na autostradzie: 130 km/h

Radary, zwane po niemiecku Blitzer stosowane są często do kontroli prędkości. Niektóre są zamontowane na stałe, inne są przenośne. Zbyt wysoka prędkość prowadzić może do ostrzeżenia, kary grzywny, a nawet w niektórych przypadkach do odebrania prawa jazdy. Jaka kara za jakie wykroczenie zostaje nałożona, dowiedzieć się można dzięki przelicznikowi kary grzywny (niem. Bußgeldrechner)

Alkohol za kierownicą

W Niemczech istnieje granica tolerancji od 0,5mg na gram (0,5 promila). Jednakże jeśli jesteś początkującym kierowcą lub zrobiłeś swoje prawo jazdy dopiero w Niemczech i jesteś jeszcze w okresie próbnym, granica tolerancji wynosi 0,0 promila. Kto z 0,3 promila we krwi spowoduje wypadek lub podejrzanie jedzie, popełnia czyn karalny. Jeśli jedziesz pod wpływem alkoholu rowerem, możesz również otrzymać ostrzeżenie. W przypadku stwierdzenia wysokiej zawartości alkoholu we krwi, Twoje prawo jazdy kat. B może zostać również odebrane.

Zasada prawej strony

Jeden z najważniejszych przepisów niemieckich ruchu drogowego jest zasada prawej strony. To oznacza, że samochody nadjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo, chyba, że znak nakazuje co innego.

Pasy na jezdni

Pasy na jezdni oznaczają, że tutaj piesi mogę przejść przez ulicę i mają pierwszeństwo. To znaczy, że musisz się zawsze zatrzymać i umożliwić im przejście przez ulicę.

Prawo jazdy – ważność i możliwość przepisania

Czy i w jakiej formie ważny jest Twój dokument prawa jazdy w Niemczech, stwierdzić może Biuro ds. Prawa Jazdy.  Ogólny wgląd daje strona TüV-u. 

Opony zimowe

Nie ma tutaj obowiązku posiadania opon zimowych, jak w niektórych krajach europejskich w ustalonym okresie. W Niemczech dopasowuje się opony do danych warunków pogodowych. Obowiązuje zatem coś takiego jak „sytuacyjny obowiązek opon zimowych” w przypadku gołoledzi, śliskości pośniegowej, roztopionego śniegu lub ślizgawicy. Jeśli nie jesteś pewny w wyborze lub przy zakupie opon zimowych czy letnich, pomocą i radą służy niemal każdy warsztat samochodowy znajdujący się w pobliżu, jak i sklepy z oponami i sprzedawcy samochodowi.

Parkowanie

W Wolfsburgu i miastach pobliskich parkowanie jest płatne w wielu miejscach. W parkingach podziemnych lub na parkingach wielopoziomowych trzeba pobrać bilet przy wjeździe, który opłacić trzeba później w automacie. Wysokość opłat podana jest zazwyczaj na tablicy przed wjazdem na parking. Na publicznych parkingach z reguły trzeba też płacić. Należy zakupić odpowiedni bilet na czas postoju. Ceny i dalsze informacje znajdują się na oznaczonych literką P automatach. Bilet musi być położony w miejscu widocznym za szybą w samochodzie.

Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie parkingi są płatne, możesz wnioskować o wystawienie specjalnej karty parkingowej dla mieszkańców (niem. Bewohnerparkausweis).

Tankowanie

Benzyna jest w Niemczech dosyć droga.  Ceny za paliwo wahają się codziennie. Informacje o aktualnych cenach można poszukać również w internecie. Często tańszą alternatywą do wielkich koncernów paliwowych są małe niezależne stacje paliwowe. Takie stacje znaleźć można na przykład przy supermarketach.

Jakie paliwo musisz zatankować, zależy od samochodu, którym jeździsz. Potrzebne paliwo oznaczone jest zazwyczaj na przykrywce od wlewu paliwa. Ważna jest przede wszystkim różnica między silnikiem diesla a benzynowym, gdyż przy wlaniu złego paliwa można uszkodzić silnik.

Ponieważ na stacji bywa to często mylące, wypisaliśmy dla Ciebie aktualnie oferowane rodzaje paliwa:
– Normal 91: dla wszystkich pojazdów na benzynę
– Super 95: dla wszystkich pojazdów na benzynę
– Super 95 E10: ważne jest zezwolenie od producenta samochodu
– Super Plus 98: dla wszystkich pojazdów na benzynę
– Diesel: tylko dla silników diesla

Generalnie stosowana jest na niemieckich stacjach samoobsługa. Tylko niektóre stacje oferują pomoc w tankowaniu. Po tankowaniu należy zapłacić za paliwo na stacji lub w okienku (zwrócić uwagę na numer dystrybutora paliwa).

Myjnie samochodowe

Mycie samochodu przy domu lub we wjeździe bądź na ulicy jest zabronione, ponieważ bród i ścieki mogą się w ten sposób dostać do wody gruntowej. Na różnych stacjach paliwowych znajdują się często myjnie samochodowe. Tutaj możesz wybrać jedną z poszczególnych ofert i wyczyścić swój samochód z zewnątrz jak i w środku.