3 formalności o jakich musisz pamiętać kupując samochód

0

Kupno pierwszego w życiu samochodu jest z pewnością wielkim przeżyciem, bo odtąd nie będzie trzeba nikogo prosić o podwiezienie, albo korzystać z komunikacji miejskiej. Z całą pewnością zakup był dokładnie sprawdzony i przemyślany, a nowy właściciel wręcz pęka z dumy, że ubił tak świetny interes kupując ten samochód. Po pierwszych zachwytach trzeba zejść na ziemię i pomyśleć o tym, że już na początku trzeba będzie trochę wydać na nowe auto. Trzeba przecież wnieść wszystkie opłaty skarbowe i konieczne jest jeszcze zarejestrowanie pojazdu oraz jego ubezpieczenie. Trochę się tego nazbiera.

Po kupnie samochodu zawsze należy pamiętać o 3 najbardziej podstawowych opłatach z nim związanych: opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych zawiązanych z zakupem pojazdu, zarejestrowanie samochodu oraz zakupu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych

Po zakupie samochodu ważną rzeczą jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży z inną osobą. Po dokonaniu transakcji należy odprowadzić odpowiedniej wysokości podatek, który w tej sytuacji będzie wynosić 2% wartości pojazdu. Nie warto zwlekać z wizytą w urzędzie skarbowym, ponieważ zgodnie z ustawą z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, ma się na to 14 dni od dnia zawarcia umowy. Podatek jest obliczany na podstawie wartości rynkowej auta, a nie ceny podanej na umowie, co w praktyce oznacza, iż jeżeli urzędnik uzna, że koszt zakupu był niższy niż wskazywałyby na to parametry samochodu, może powołać rzeczoznawcę, który dokładnie określi wartość pojazdu. To jednak rzadka praktyka, zazwyczaj urzędnik zagląda do katalogu motoryzacyjnego i tam weryfikuje wartość samochodu. Nie koniecznie trzeba się zgodzić z tą oceną, jednak aby ubiegać się o zmianę decyzji należy przedstawić ocenę innego rzeczoznawcy, który jednoznacznie wykaże niższą wartość pojazdu.

Trzeba będzie złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 i wnieść odpowiednią opłatę. Należy pamiętać, że jeżeli po kupnie wystawiona została faktura VAT, ponieważ np. zakupu dokonano w komisie, nie ma obowiązku płacenia podatku. Tak samo jest w przypadku, gdy wartość samochodu nie przekracza 1000 zł.

Rejestracja pojazdu

W zależności od tego, czy pojazd został kupiony w Polsce czy za granicami kraju, w miejscu zamieszkania, czy w sąsiednim województwie opłaty związane z jego rejestracja będą się od siebie różnić. Dokonując zakupu pojazdu za granicą i przywożąc go do Polski należy się przygotować na opłaty komunikacyjne przy rejestracji w wysokości 253,50 zł. Należy jeszcze doliczyć opłatę ewidencyjną 2,50 zł. Jeżeli samochód jest salonowo nowy, kupiony został poza powiatem lub posiada czarne tablice rejestracyjne trzeba będzie zapłacić 178,50 zł oraz dodatkowo 2,00 zł opłaty ewidencyjnej. W przypadku załatwiania formalności w tym samym mieście/powiecie, w którym zarejestrowany jest pojazd obecnie, konieczne będzie zapłacenie 80,00 zł plus 1,00 zł opłaty ewidencyjnej.

Wybierając się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, który musi być odpowiedni dla miejsca zamieszkania nowego właściciela, należy zabrać ze sobą:

dowód zakupu samochodu
książkę pojazdu
dowód rejestracyjnych
ważne badania techniczne
polisę OC

Z kolei jeżeli pojazd był sprowadzony z zagranicy, trzeba mieć:

dowód własności pojazdu (jeżeli jest w języku obcym musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego)
dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu (tłumaczoną)
dowód wyrejestrowania pojazdu
aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilne
dowód pozytywnego przejścia pierwszego w Polsce badania technicznego
potwierdzenie uiszczenia opłaty recyklingowej
dowód opłacenia akcyzy
zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku VAT
tablice rejestracyjne
jeżeli pojazd pochodzi spoza Unii Europejskiej należy przedstawić także dowód odprawy celnej

Zawsze również należy mieć ze sobą dowód osobisty, aby można było zweryfikować tożsamość. Po całym procesie rejestracji zostanie wydany tymczasowy dowód, który jest ważny najczęściej około miesiąca. Po tym czasie znów trzeba będzie odwiedzić wydział komunikacji, aby odebrać właściwy dokument.

Ubezpieczenia samochodu

Kiedy załatwiane są w międzyczasie inne formalności warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Nie jest to konieczne, ponieważ często wraz z pojazdem przejmuje się również ciągle obowiązującą polisę OC, ale jeżeli jest się tzw. młodym kierowcą ponowne przeliczenie składki, może nie okazać się tak różowe, jak się tego spodziewano.

Nowy właściciel pojazdu ma dwie możliwości co do ubezpieczenia przejętego wraz z pojazdem: albo polisę będzie kontynuować, albo z niej zrezygnuje i samodzielnie poszuka innej oferty. Przy korzystaniu z ubezpieczenia, aż do jego zakończenia, firma ubezpieczeniowa może dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia, w oparciu o dane nowego właściciela pojazdu. Z takiej umowy można zrezygnować w dowolnym momencie, wystarczy napisać jedynie odpowiednie pismo.

Wybierając rezygnację ze starego OC i kupno nowego, najlepiej sprawdzić jak największą liczbę ofert ubezpieczycieli. W tym celu najwygodniej posłużyć się dostępną na rynku internetową porównywarkę ubezpieczeń rankomat.pl. Sprawdzając i zestawiając ze sobą oferty łatwo można znaleźć najtańsze propozycje, zwłaszcza gdy chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto się trochę natrudzić, ponieważ młodym kierowcom bardzo trudno jest znaleźć tanie propozycje. Dobrze jest poszukać też towarzystw, które swoje produkty kierują zwłaszcza do młodych ludzi lub osób nie posiadających jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę.

Kupno nowego samochodu, choćby nie był on nowy fabrycznie, zawsze będzie się wiązać z różnego rodzaju opłatami, co w wielu przypadkach wiąże się również z chodzeniem po urzędach. Należy tez pamiętać, że załatwienie wszystkich tych spaw nie zamyka wydatków na pojazd, a jego użytkowanie wiązać się będzie zawsze z dodatkowymi kosztami jak choćby obowiązkowa kontrola techniczna, coroczne ubezpieczenie, czy paliwo.