Czy ubranie na motocyklu ma znaczenie?

0
Czy ubranie na motocyklu ma znaczenie?

Czy ubranie na motocyklu ma znaczenie?

Zastanawiasz się czy warto rozpocząć swoją drogę z jazdą na motocyklu? Chcesz wiedzieć jaki sprzęt warto zakupić, aby w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a odpowiemy na Twoje pytania!

Dlaczego jazda na motcyklu jest tak popularna? 

Dziś samochody, motocykle czy rowery to już nie tylko pojazdy, których jedyną funkcją jest dowiezienie nas z punktu A do punktu B. Dziś zarówno komfort jazdy, jak i emocje, jakie może ona dostarczyć, są dla nas bardzo ważne. W rezultacie ogromna część społeczeństwa kupiła lub planuje kupić samochody z większymi silnikami i sportowym charakterem. Zaczęliśmy więc doceniać nie tylko możliwość pójścia do szkoły, pracy czy sklepu, ale zależy nam również na uczuciach, jakie może nam dać nieco szybsza i bardziej dynamiczna jazda. Jazda na motocyklu może być również idealnym rozwiązaniem dla osób, którzy kochają prawdziwą adrenalinę. W tej sytuacji nie ma wokół nas masowego zabezpieczenia w postaci bocznych drzwi, bagażnika czy przedniej maski. Jadąc motocyklem stajemy się jednością z maszyną. Jazda na pewno stanie się bardziej wymagająca. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujemy największymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdu dwukołowego – motocykle będą na pewno bardziej dynamicznie niż większość aut na rynku, dzięki bardzo niskiej masie samej maszyny. Jazda motocyklem to więc mnóstwo emocji, których nie zawsze możemy doświadczyć jadąc samochodem. Motocykle z roku na rok zyskują więc na popularności. Ośrodki szkolenia kierowców przeżywają rozkwit, a popularność zdawania egzaminu na kategorię A zbliża się do popularności egzaminu na prawo jazdy kategorii B. 

Odzież motocyklowa

Nie wiesz, czy jest sens wydawać swoje pieniądze na odzież rowerową? Nie wiesz, czy te pieniądze lepiej zaoszczędzić, czy wykorzystać w inny sposób? Zobacz ile wypadków drogowych powoduje uszczerbek na zdrowiu kierowcy lub jego pasażerów. Pomimo posiadania wokół siebie doskonałego “pancerza” w postaci maski samochodu, bagażnika, bocznych drzwi czy dachu, nadal nie jesteśmy w 100% bezpieczni w przypadku wypadku lub kolizji. Niestety, kiedy jesteśmy na motocyklu, sytuacja wygląda jeszcze gorzej ze względu na brak tego opancerzenia. Prawdopodobieństwo uszczerbku na zdrowiu w sytuacjach związanych z wypadkami czy kolizjami na jednośladzie – znacznie wzrasta. Odzież motocyklowa może znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo, chroniąc te części naszego ciała, które są szczególnie narażone na uszkodzenia, takie jak na przykład kostki, łokcie, kolana czy kręgosłup. Oczywiście nie otrzymujemy 100% ochrony, ale znacznie ją zwiększamy, szczególnie w przypadku drobnych kolizji czy upadków, gdzie przy odpowiednim zabezpieczeniu można uniknąć uszczerbku na zdrowiu w przypadku przynajmniej części zdarzeń drogowych. Ubranie na motocykl to więc absolutna podstawa dla każdego motocyklisty.

Wśród odzieży motocyklowej najczęściej wyróżniamy:

  • buty motocyklowe. Tak na prawdę już na pierwszy rzut oka różnią się od zwykłych. Przede wszystkim są to oczywiście buty za kostki, które stabilizują nasze stopy. Chronią je przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami i otarciami, a jednocześnie są bardzo wygodne w noszeniu. Dzięki nim zdecydowanie zwiększysz swoje bezpieczeństwo na drodze. 
  • kurtki motocyklowe. W większości wykonane są one ze skóry, dzięki czemu ograniczamy możliwość uszkodzenia swojego ciała w kontakcie z asfaltem. Wysokiej jakości kurtki motocyklowe posiadają również element chroniący kręgosłup, który chroni nas przed upadkiem na plecy, które mogłyby zakończyć się dla nas nawet kalectwem. 
  • rękawiczki motocyklowe. Zabezpieczają one dłonie w przypadku wszelkiego rodzaju wypadków drogowych. Co więcej, chronią nasze dłonie przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi, w tym na przykład przed wiatrem. 
  • kask motocyklowy. Przez wielu uznawany jest za najważniejszy element odzieży motocyklowej, co ma odzwierciedlenie w tym, że jest on wymagany nawet w przypadku motocykli o najmniejszej pojemności silnika. Chroni on naszą głowę oraz szyję, a także zabezpiecza między innymi nasz wzrok przed wiatrem czy owadami, które mogłyby nam przeszkadzać w trakcie jazdy. 
  • spodnie motocyklowe. Tutaj również ogromne znaczenie ma oczywiście bezpieczeństwo i ochrona na przykład kolan, które bardzo często ulegają uszkodzeniom podczas wypadku. Co więcej, dobre spodnie motocyklowe są również przewiewne, dzięki czemu możemy zakładać je nawet w lato, kiedy temperatury w Polsce są bardzo wysokie. 

Na stronie cafemoto.pl odnajdziesz znacznie więcej informacji na temat motocykli!