O czym pamiętać kupując pierwszy samochód w życiu?

0

Mnóstwo osób, które dopiero odebrało prawo jazdy od razu chce kupić samochód. Popełniają one wtedy mnóstwo błędów, które wynikają głównie z pośpiechu. Właściciele samochodów używanych lubią wtedy naciągać cenowo nowych właścicieli. Czym powinno wyróżniać się pierwsze auto i jakich błędów wystrzegać się przy zakupie?

Bezpieczeństwo na drodze

Świeżo upieczeni kierowcy powodują statystycznie najwięcej wypadków. Pierwszy samochód powinien być w takich wypadkach jak najbezpieczniejszy. Im więcej czasu przejechanego za kierownicą, tym można przesiadać się na większe i szybsze auta. Podstawą są rozmaite systemy bezpieczeństwa, do których należą różne wspomagania jazdy. Jeżeli kogoś stać – powinien postawić na odpowiednie czujniki parkowania czy kamery cofania. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Najważniejsze są systemy hamowania, do których należy np. układ ABS, który reguluje ciśnienie systemu hamulcowego. Można wtedy szybciej reagować na nagłe wydarzenia na drodze. Bardzo przydatne jest też system stabilizacji ESP, ułatwiające pokonywanie zakrętów. Układ ASR z kolei to system kontroli trakcji, który przeciwdziała poślizgowi kół. Wspomaganie jazdy i wszelkie systemy bezpieczeństwa mogą w niektórych wypadkach uratować życie.

Samochód tani w utrzymaniu

Bardzo często w przypadku pierwszego samochodu decyduje ekonomia jazdy. Młodego kierowcy jeszcze po prostu nie stać na coś droższego. Ważne jest także spalanie benzyny. Najlepiej, gdy spalają mniej niż 6 litrów na 100 kilometrów. Bardzo łatwo o błędy w zakupie w przypadku części zamiennych. Czasami wynoszą one więcej niż koszt całego samochodu. Najlepiej zorientować się z wyprzedzeniem czy części są łatwo dostępne. W przypadku niektórych producentów (np. Renault) będzie o to łatwo, w innych przypadkach (np. stare modele BMW) może być ciężko.

Najważniejsza jest jednak cena samochodu jako całości. Przy dobrym rozeznaniu w rynku można kupić porządny model (np. Fiata Punto) za 15 000 złotych. Dużo ciężej będzie w przypadku bariery 10 000 złotych, ale jest to możliwe np. w przy zakupie Opla Corsy. W przypadku aut za 5 000 złotych trzeba się nastawiać na częstsze naprawy, choć przy odrobinie szczęścia nawet tutaj znajdziemy niewadliwe modele.

Najpopularniejsze samochody dla początkujących

Na rynku znajduje się mnóstwo modelów, przyjaznych zarówno cenowo, jak i bezpiecznych. Rankingi popularności wskazują najczęściej na te same samochody. Najczęściej są one oczywiście używane. Bardzo duże wzięcie ma np. Ford Focus II Kombi o niskim zużyciu paliwa na poziomie 6 litrów/100km.

Bardzo często kupowany jest Peugeot 2007, który można kupić już 10 000 złotych. Mało awaryjna jest również Skoda Octavia II, chociaż niska cena na poziomie 7 000 złotych jest równoważona przez spalane o wielkości 12 litrów/100 km. Wielu kierowców decyduje się na Toyotę Yaris II, którą zdawali egzamin na prawo jazdy. Ten model nie przez przypadek jest kupowany przez WORDy i szkoły kierowców. Średnie spalanie na poziomie 4,5 litra/100 km warte jest zaledwie 10 000 złotych.