Wosk ceramiczny -skuteczna metoda na zabezpieczenie lakieru.

0
Wosk ceramiczny -skuteczna metoda na zabezpieczenie lakieru.

Karoseria naszego samochodu nieustannie musi mierzyć się z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Działanie czynników takich jak promieniowanie UV, deszcz, śnieg, i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd lakieru a w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia. Z tego powodu coraz częściej stosuje się różnego rodzaju środki ochronne. Jednym z najpopularniejszych jest wosk ceramiczny.

Czym jest wosk ceramiczny?

Wosk ceramiczny jest połączeniem wosku syntetycznego z polimerami i kwasem SiO2. Ta specyficzna mieszanka daje dużą odporność na czynniki atmosferyczne, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na lakier naszego samochodu. Dodatkowo wosk ceramiczny nadaje lustrzany połysk i podkreśla kolor lakieru. Decydując się na wosk ceramiczny, mamy pewność, że lakier naszego samochodu zachowa połysk i blask przez długie lata.

Przed jakimi czynnikami chroni wosk ceramiczny? 

Jest wiele czynników, przed którymi chroni wosk ceramiczny. Do najważniejszych z nich należy ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Wystawiając lakier samochodu na działanie deszczu i słońca musimy liczyć się z możliwością utraty walorów estetycznych lub nawet powstaniem uszkodzeń powierzchni lakieru. Decydując się na wosk ceramiczny, chronimy samochód przed szkodliwym działaniem deszczu i promieniowania UV. Dodatkowo powłoka z wosku ceramicznego zapobiega przywieraniu do powierzchni lakieru zabrudzeń, co ułatwia jego mycie. Szczególnie warto pokryć swój samochód woskiem ceramicznym przed zimą, minusowe temperatury mogą znacząco pogorszyć stan lakieru, a wosk ceramiczny pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji całej powierzchni samochodu. O pokryciu auta woskiem ceramicznym powinny pomyśleć szczególnie osoby, które nie mają do dyspozycji garażu. Ciągłe parkowanie samochodu na otwartej przestrzeni może mieć negatywne konsekwencje w razie braku odpowiedniej ochrony. 

Czy dzięki stosowaniu wosku ceramicznego poprawimy wizualny stan lakieru?

Samo użycie wosku ceramicznego pomaga w podkreśleniu koloru samochodu, dzięki czemu lakier zachowuje pełny połysk. Dodatkowo powłoka z wosku ceramicznego chroni lakier przed osadzaniem się kamienia i negatywnymi skutkami mycia auta twardą wodą co pozwoli zachować idealny wygląd karoserii. W celu jak najdokładniejszego zabezpieczenia lakieru sugeruje się zastosowanie kilku warstw wosku ceramicznego. Większość wosków można nakładać po 24h od nałożenia pierwszej warstwy, co powoduje, że zabezpieczenie samochodu jest jeszcze bardziej skuteczne. Ważną cechą wosku jest również wypełnianie drobnych rys, które są normalnym elementem powstałym przy użytkowaniu samochodu. Wypełnienie całej powierzchni nada jej dodatkowych aspektów wizualnych. Nałożenie wosku ceramicznego jest podstawową czynnością wpływającą na prawidłowy stan lakieru samochodowego, dzięki czemu auto zachowa nieskazitelny wygląd. 

Jak nałożyć wosk ceramiczny?

Sam proces nakładania wosku ceramicznego nie różni się zbytnio od innych wosków. Na samym początku należy dokładnie oczyścić samochód i dokładnie umyć całą karoserię. Następnie należy równomiernie rozprowadzić wosk po suchej powierzchni lakieru przy pomocy specjalnych aplikatorów, które nie spowodują powstania dodatkowych zarysowań. Po nałożeniu warstwy wosku należy wykonać docieranie przy użyciu specjalnych mikrofibr. Jak już nałożymy warstwę wosku ceramicznego, należy przez co najmniej 24h chronić samochód przed wilgocią, najlepiej, żeby podczas całego procesu znajdował się w garażu. Po upływie 24h możemy nałożyć kolejną warstwę, która zapewni dodatkową ochronę. Dobrze zabezpieczony lakier wpłynie na komfort użytkowania samochodu przez długie miesiące.

Podsumowanie

Wosk ceramiczny to jedne z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia auta przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dobrze położony chroni karoserię przed negatywnymi skutkami długotrwałego wystawienia na deszcz czy na minusowe temperatury. Najlepszy efekt uzyskamy, kładąc kilka warstw lakieru, który dokładnie zabezpieczy całą powierzchnię lakieru.