Na czym polega nakładanie powłoki ceramicznej na samochód?

0
Na czym polega nakładanie powłoki ceramicznej na samochód?

Trwałość lakieru to niezwykle istotna kwestia dla większości właścicieli samochodów. Równie ważne jest to, aby auto prezentowało się estetycznie, a także, aby jego codzienna pielęgnacja była łatwa i przyjemna. Jak zatem skutecznie zadbać o lakier samochodowy? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest nałożenie powłoki ceramicznej. Na czym proces ten polega?

Jak przygotować auto do nałożenia powłoki ceramicznej?

Nakładanie powłoki ceramicznej nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Pamiętać jednak trzeba o wcześniejszym przygotowaniu powierzchni. Przede wszystkim koniecznej jest jej bardzo dokładne wyczyszczenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najmniejsze zabrudzenia na karoserii mogą spowodować, że efekt nałożenia powłoki ceramicznej nie będzie taki, jakiego można byłoby się spodziewać. Innymi słowy, powłoka ceramiczna nie przylegnie właściwie do lakieru. Dlatego powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń, a także sucha. Dodatkowo warto, aby lakier poddany został wcześniejszej renowacji. Dotyczy to w szczególności aut, które użytkowane są już przynajmniej kilka lat. Warto zadbać o usunięcie wszelkich rys czy zadrapań z lakieru. Dzięki temu po nałożeniu powłoki ceramicznej samochód prezentować będzie się jeszcze lepiej. Jak zatem widać, nakładanie powłoki ceramicznej to nie tylko sama jej aplikacja. To również gruntowna przygotowanie lakieru. Wszystko po to, aby cały proces zakończył się sukcesem.

Dlaczego polerowanie lakieru przed nałożeniem ceramiki jest tak ważne?

Jak wspomniano, zanim przejdzie się do procesu nakładania powłoki ceramicznej, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie lakieru. Kluczowe jest tu jego polerowanie. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, jednak jeśli nie posiada się w tym zakresie odpowiedniego doświadczenia, to lepiej jest zlecić to fachowcom. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, że polerowanie lakieru samochodowego wymaga umiejętności i sprzętu. Co więcej, jeśli chce się osiągnąć właściwy efekt, to na polerowanie lakieru poświęcić trzeba nawet kilkanaście godzin. Wszystko po to, aby mieć pewność, że ceramika prawidłowo się przyjmie i osiągnie się oczekiwany rezultat. A dlaczego polerowanie lakieru jest w tym przypadku tak ważne? Pamiętać trzeba, że ceramika tworzy szklistą powłokę. Jeśli zatem zostanie ona zaaplikowana na nieprzygotowany lakier, wówczas uwypuklone zostaną wszelkie rysy i czy inne uszkodzenia na lakierze. W ten sposób osiągnie się po prostu efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego powtórzyć trzeba, że nakładanie powłoki ceramicznej zawsze poprzedzić należy przygotowaniem lakieru.

Jak nakładać powłokę ceramiczną na lakier?

W pierwszej kolejności należy dość energicznie potrząsnąć butelką z preparatem. Następnie nanieść należy kilkanaście kropel na specjalny aplikator. Alternatywą dla aplikatora może być po prostu płatek kosmetyczny. Kolejny krok to rozprowadzenie preparatu na wyznaczoną część powierzchni tak, aby powstała szklana warstwa. Tak nałożoną warstwę produktu należy pozostawić na pewien czas, który określony jest w jego instrukcji. Następnie konieczne jest zebranie z powierzchni nadmiaru preparatu. Najlepiej jest użyć do tego celu szmateczki z mikrofibry. Opisane czynności należy powtarzać na każdej kolejnej części lakieru samochodowego. Po skończonej pracy auto należy pozostawić na przynajmniej 12 godzin w celu zapewnienia jak najlepszych warunków wiązania.

W jakich warunkach powinno się nakładać ceramikę na lakier samochodowy?

Podejmując temat nakładania powłoki ceramicznej na lakier samochodowy, nie można pominąć kwestii warunków, w jakich powinno się to robić. Na pewno ceramika nie powinna być nakładana na świeżym powietrzu. Oczywiście jest to możliwe, ale pamiętać trzeba, że w takim przypadku rezultat może nie być zadowalający. Jakie zatem warunki będą najodpowiedniejsze do nakładania ceramiki na lakier? Przestrzegać powinno się tu kilku istotnych zasad:

  • temperatura wynosić powinna od 15 do 30 stopni Celsjusza,
  • wilgoć powietrza wynosić powinna między 30 a 80%,
  • na lakier nie może dostać się żadna ciecz, jak choćby deszcz czy śnieg,
  • a także chroniony powinien być przed wszelkimi zabrudzeniami (kurz, pył itp.)

Jak zatem widać, w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu, najlepiej, jeśli ceramika nakładana będzie w pomieszczeniu zamkniętym. Na koniec wspomnieć warto jeszcze o samej jakości ceramiki. Warto tu postawić na sprawdzone produkty renomowanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że preparat spełni swoje zadanie. Zbytnie oszczędzanie pod tym kątem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wydać nieco więcej, ale zakupić produkt naprawdę wysokiej jakości.