Jak myć auto z powłoką ceramiczną?

0
mycie samochodu

Zadaniem powłoki ceramicznej jest nadanie efektownego błysku lakieru oraz zabezpieczenie go przed korozją oraz promieniowaniem UV. W teorii, po nałożeniu powłoki powinna ona działać przez 5 lat. Stanie się tak jednak tylko pod warunkiem, że właściciel pojazdu będzie odpowiednio dbać o powłokę.

Free A Person Using a Sponge in Washing Car Stock Photo

Jak dbać o powłokę ceramiczną zaraz po nałożeniu?

Aby odpowiednio zabezpieczyć powłokę lakieru na samochodzie należy już od samego nałożenia zadbać o jej prawidłowe wsiąknięcie. Ważne jest, aby wiedzieć, że pierwsza faza utwardzania powłoki ceramicznej trwa około 48 godzin. Pełne utwardzenie następuje dopiero po mniej więcej 2 tygodniach. Jest to zależne między innymi od takich czynników, jak grubość powłoki czy warunki pogodowe. Podczas tego procesu nie należy pozostawiać samochodu nadmiernie zabrudzonego i wystawiać na silne promieniowanie słoneczne. Jeśli istnieje taka możliwość, samochód powinien zostać zabezpieczony przed wszelkimi czynnikami, jakie mogą uszkodzić powłokę ceramiczną.

Jak myć auto z powłoką ceramiczną?

Kolejnym etapem dbania o powłokę ceramiczną nałożoną na lakier pojazdu jest jej mycie. Faktem jest, iż powłoka jest śliska, a dzięki swoim właściwością stwarza dodatkową powłokę, po której zabrudzenia po prostu się ześlizgują. Jest to tak zwana powłoka hydrofobowa. Nie oznacza to jednak, że żadne zanieczyszczenia nie osiądą na powierzchni auta. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego tam nie ma. Takie pojawiające się mikrozanieczyszczenia mogą sprawić, że zbagatelizowane, po jakimś czasie po prostu zaczną niszczyć samą powłokę ceramiczną. Powierzchnię z ceramiką zaleca się myć co mniej więcej 3-4 tygodnie.

Free Empty Classic Green Car Stock Photo

Kiedy myć samochód?

Bardzo ważną kwestią jest również to, aby nie myć pojazdu w pełnym słońcu. Jeżeli nie ma możliwości umycia samochodu w zacienionym miejscu, należy unikać procesu czyszczenia powłoki w godzinach, w których promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Zalecaną porą w takich sytuacjach jest poranek lub wieczór. Są to pory, w których powłoka ceramiczna będzie najmniej narażona na uszkodzenie. Jeszcze lepszym pomysłem jest po prostu mycie auta z powłoką ceramiczną w dni, w których niebo jest zachmurzone.

Free Carwashed Black Sedan Stock Photo

Gdzie umyć auto?

Wiele osób, nie koniecznie nawet tych, którzy zabezpieczyli lakier swojego pojazdu powłoką ceramiczną, ale każdego właściciela samochodu decyduje się na myjnie automatyczne, w których zostawia się samochód, a maszyna robi swoje. Jest to nie tylko jeden z droższych sposobów na umycie auta, ale też mało skuteczny. Często się zdarza, że taka myjnia po prostu nie domywa brudu zalegającego na powierzchni samochodu. Dodatkowo, maszyna może porysować lakier oraz uszkodzić warstwę powłoki ceramicznej. W jaki zatem sposób można myć samochód z powłoką ceramiczną, ale tak, żeby jej nie uszkodzić?

Najlepszym sposobem jest mycie ręczne. Można to zrobić nawet na myjni samoobsługowej. Jako wyposażenie do mycia potrzebne będą jedynie dwa wiadra oraz ściereczki z mikrofibry. Jedno wiadro potrzebne będzie do namaczania szmatki w czystej wodzie, drugie natomiast do posłuży za zbiornik, w którym opłukana zostanie szmatka z właśnie przetartej powierzchni auta.

Free Blue Sedan Stock Photo

Mycie powłoki ceramicznej zimą

Wielu kierowców zastanawia się, czy po nałożeniu powłoki ceramicznej na swój pojazd, zabezpieczą oni go w ten sposób na sezon zimowy. Tak, zostanie on zabezpieczony, jednak ze względu na ilość błota, opadów, soli drogowej i innych zabrudzeń, należy myć samochód znacznie częściej, aniżeli w sezonie letnim.