Polski rząd skonfiskował Mercedesa S63 AMG Coupe Black Edition Mansory

0

Nie popełniaj zbrodni, jeśli nie jesteś w stanie odsiedzieć wyroku (ang. don’t do the crime if you can’t do the time), brzmi amerykańskie powiedzenie. Właściciel ekskluzywnego Mercedesa podrasowanego przez Mansory musiał pozostawić go na wolności, podczas kiedy sam przebywa za kratami. Ma czego żałować…

Mercedes S63 AMG Coupe Black Edition sam w sobie jest niesamowitym pojazdem. Ale to, co zrobiło z nim Mansory, uczyniło z niego krążownik, który po wciśnięciu pedału gazu przenosi kierowcę w nadprzestrzeń. Samochód został wyposażony w pakiet M1000. Zestaw tunningowy składa się z nowych korbowodów, łożysk, wału korbowego, turbosprężarki i wielu innych podzespołów, które zastąpiły fabryczne elementy. Wszystko zostało opatrzone wielkim skrzydłem na klapie bagażnika. Efekt? Zamiast 576 koni mechanicznych, ten radykalnie wzmocniony pojazd legitymuje się teraz tysiącem KM i 1 400 Nm momentu obrotowego już w zakresie 1 500 – 3 500 obrotów.

Jak donosi jeden z użytkowników portalu drivetribe.com, stworzonego przez trojkę byłych prezenterów programu Top Gear, powołując się na serwis adrenalinemotorsport.pl, samochód został skonfiskowany mężczyźnie skazanemu przez polski sąd na 5 lat pozbawienia wolności.

To działanie, to efekt polityki prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, której efekty przedstawił na konferencji prasowej 20 listopada podsumowując wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej względem zatrzymanych grup przestępczych. Minister ujawnił także najbardziej spektakularne przykłady konfiskaty z ostatnich miesięcy.

„Możliwość szerszego zabezpieczania majątku sprawców przestępstw już na etapie śledztwa obowiązuje począwszy od dnia 27 kwietnia 2017 r. W myśl noweli kodeksu prawnego skazany na minimum pięć lat pozbawienia wolności jest rozliczany z nabytych dóbr z ostatnich pięciu lat. Jest to tak zwana granica kontroli legalności pochodzenia mienia sprawcy, z której musi się rozliczyć. Drugi rodzaj konfiskaty dotyczy majątku osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie nieodpłatnie lub za kwotą znacznie obniżoną. Pozostałe rodzaje konfiskaty dotyczą osób bez wyroku skazującego (w przypadku śmierci, niewykrycia lub zaginięcia), a także firm nienależących do sprawcy, ale które są uznane za narzędzie przestępstwa” – czytamy na adrenalinemotorsport.pl.

Od 2016 roku prokuratura zabezpieczyła mienie o wartości około miliarda złotych. Cząstkę tej kwoty ma stanowi zabezpieczony przez prokuraturę samochód. Jest nim Mercedes S63 AMG Mansory Coupe Black Edition, czyli 1000-konny potwór widywany wcześniej na ulicach Warszawy.

– Pięciokrotnie zwiększyła się kwota majątku zabezpieczonego w związku prowadzonymi postępowaniami, co ma wymierne korzyści dla państwa, a negatywne skutki dla przestępców – powiedział minister Zbigniew Ziobro podczas swojej konferencji.

Nie wiadomo jeszcze, co Państwo zrobi ze skonfiskowanym majątkiem. Możliwe, że zostanie on wystawiony na licytacje.

Jeden z użytkowników portalu drivetribe.com sugeruje, że polski rząd powinien sobie samochód zostawić. Ktoś chętny do wzięcia udziału w licytacji? A może do pracy w resorcie sprawiedliwości?

https://www.facebook.com/tvp.info/videos/10155083665481658/