Jakie opony kupić? Sezonowe czy całoroczne?

0
opony

Gdy okres używalności opon w samochodzie dobiega końca, to wielu kierowców zastanawia się w jakie gumy zainwestować. Pierwszy dylemat to kupno opon sezonowych, czy może lepiej inwestycja w całoroczne. W kwestii takiego wyboru eksperci są zgodni. Lepiej jest kupić dobry komplet opon całorocznych niż dwa komplety sezonowych o słabych warunkach trakcyjnych.

Zasobność portfela

Jeżeli posiadamy więcej gotówki, to zdecydowanie lepiej jest kupić jeden komplet opon zimowych i jeden komplet opon letnich. Właściwości trakcyjne dobrego ogumowania sezonowego są o niebo lepsze od najlepszych opon całorocznych. Droga hamowania na różnych powierzchniach potrafi być kilkanaście metrów krótsza w przypadku ogumienia sezonowego. Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, więc dobrze jest kupić opony które idealnie sprawdzą się zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni.

Jeżeli ktoś ma chudszy portfel to powinien kupić dobrej jakości opony całoroczne. Należy pamiętać, żeby w przypadku takiego ogumienia nie szarżować na drodze, a w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych zwolnić. Opony wielosezonowe na pewno sprawdzą się w przypadku spokojnych kierowców, którzy mają pod maską ekonomiczny silnik, który nie pozwala rozwijać zawrotnych prędkości. W przypadku rajdowców z tendencją do łamania ograniczeń prędkości polecane są dobrej klasy opony sezonowe.

Gdzie trzymać opony

Niewątpliwą zaletą opon całorocznych jest to, że nie trzeba co sezon zmieniać ogumienia i martwić się co zrobić z czterema gumami czekającymi na swoją kolej. Opony mimo wszystko zajmują dużo miejsca i nie każdy ma miejsce w garażu na ich trzymanie. Osoby, które trzymają auto pod chmurką mają jeszcze większy problem. Dobrym miejscem na przechowanie opon jest piwnica. Niestety większość z nas ma małe piwnice i najpewniej nie będzie tam miejsca na cztery opony. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sezonowanie ogumienia w warsztatach oferujących taką usługę. Już za kilkadziesiąt złotych można się pozbyć problemu na kilka miesięcy. Gdy przyjdzie sezon na zmianę opon, to wystarczy się umówić w warsztacie w którym składujemy ogumienie. Wielu właścicieli takich punktów daje rabat na zmianę opon w przypadku skorzystania z usługi sezonowania ogumienia.

Szukamlapka.pl