Jak przygotować auto do zimy?

0
przygotowanie auta do zimy

Dzięki samochodom możemy oszczędzać czas, żyć wygodniej i lepiej organizować swoje codzienne życie. Nie wszyscy jednak dbamy należycie o swoje auta, często zapominając o podstawowych kwestiach. Gdy tylko robi się chłodniej powinniśmy w sposób szczególny zatroszczyć się o nasze auto i przygotować samochód do zimy.

Zima-trudny czas dla kierowców

Miesiące zimowe nie są łatwym czasem dla kierowców a właśnie wtedy samochody są nam najbardziej potrzebne. Jazda w tym okresie bywa szczególnie niebezpieczna dlatego każdy, kierowca powinien wiedzieć jak dbać o auto zimową porą. Ten czas kojarzy nam się z mrozem i śniegiem. Bardzo często rano, gdy chcemy udać się do pracy musimy odśnieżyć nasz samochód. Pamiętajmy by, nie utrwalać sobie złego nawyku używania skrobaczki. Przyczynia się ona do rysowania samochodu. Dużo lepiej jest zakupić szczotkę z miękkim włosiem. Samochód odśnieżamy w miarę możliwości cały a nie tylko część przedniej szyby. Z kolei aby nie mieć problemu z zamarzającym śniegiem należy starać się parkować samochód w miejscu o wyższej temperaturze. Przed zimą koniecznie powinniśmy uzupełnić także płyn do spryskiwaczy aby przewody doprowadzające nam nie zamarzły.

Jak zadbać wcześniej by auto odpalało zimą?

Gdy samochód przez wiele godzin stoi na mrozie bardzo często nie chce odpalić. Pamiętajmy, że przy takich temperaturach akumulatory rozładowują się znacznie szybciej. Na kilka tygodni przed zimą warto więc sprawdzić nasz akumulator w warsztacie. Przy okazji należy przyjrzeć się oponom, sprawdzić układ zapłonowy a w samochodach z silnikiem Diesla zmienić filtr paliwa.

Sposoby na przymarznięte drzwi

Zamarznięcie drzwi zimą może przydarzyć się każdemu i jest to wyjątkowo irytujące. Aby temu zapobiegać raz na kilka miesięcy smarujemy zamki specjalnym olejem lub sprayem. Na wypadek zamarznięcia drzwi zawsze trzeba mieć wcześniej zakupiony w sklepie motoryzacyjnym środek, który poradzi sobie z tym problemem. Nie należy go oczywiście wozić w samochodzie. Warto też pamiętać o konserwacji uszczelek z pomocą na przykład pasty na bazie silikonu. Do zamarzniętych szyb używamy odmrażacza. Pod żadnym pozorem nie wolno polewać szyb gorącą wodą. Gdy mróz jest bardzo duży nie należy też od razu kierować gorącego nawiewu na szybę, bo może to spowodować pęknięcie.

Bezpieczne uruchamianie samochodu zimą

W warunkach zimowych starajmy się łagodnie uruchamiać nasze auto, unikając przegazowania. Silnik należy uruchamiać powoli aby był czas na uzyskanie właściwego ciśnienia oleju. Przekręcamy więc kluczyk na pozycję zasilania, czekamy do momentu aż zgasną lampki na desce. Jeśli uda nam się odpalić pierwsze kilometry zimą powinniśmy odbyć jadąc łagodnie. Z kolei gdy czujemy, że nasze auto nie zapala, nie powinniśmy długo trzymać przekręconego kluczyka, bo może to uszkodzić rozrusznik. Lepiej odczekać kilkadziesiąt sekund i spróbować jeszcze raz. Już 3-4 nieskuteczne próby pokażą nam, że niezbędne będzie pożyczenie prądu. Można poprosić o pomoc sąsiada. Jeśli jesteśmy w obcym miejscu, usługę odpalania można uzyskać u kierowców taksówek.

Co z myciem samochodu zimą?

Wiele osób zastanawia się czy w ogóle myć auto zimą. Najlepiej jest robić to wtedy metodą ręczną z użyciem ciepłej wody. Wybierajmy czas, gdy temperatura jest na plusie. Ważnym w tym okresie zabiegiem będzie woskowanie. Dzięki niemu ochronimy podwodzie przed negatywnymi skutkami soli drogowej obecnej w tym czasie na drogach. Wosk powinno się nakładać przy wysokich temperaturach, najlepiej więc robić to w garażu. Przy okazji należy także napompować opony, bo to zmniejsza ryzyko poślizgów w trudnych warunkach.