Jak bezpiecznie jeździć zimą?

0

Zima to koszmar, szczególnie dla początkujących kierowców. Warunki raz po raz zmieniają się z dobrych na fatalne. Na drogach czają się śnieżne i lodowe pułapki. Jak w takiej sytuacji poruszać się samochodem, żeby regularnie docierać do celu? Oto kilka rad, które pomogą Ci przeżyć ten trudny czas.

1) Zadbaj o widoczność

Na początek zadbaj o to, co absolutnie najważniejsze, czyli o zapewnienie sobie jak najlepszej widoczności. Chodzi tu nie tylko o staranne oczyszczenie wszystkich szyb i sprawdzenie stanu wycieraczek oraz spryskiwaczy. Musisz również usunąć śnieg zalegający na masce, dachu oraz światłach i reflektorach. Kup odmrażacz do zamków, szczególnie jeśli Twój samochód stacjonuje w garażu „pod chmurką”.

2) Zachowaj większą odległość na drodze

Hamowanie zimą to często loteria. Nigdy nie wiesz, kiedy zostaniesz do niego zmuszony. Dlatego pamiętaj o tym, by odstęp od poprzedzającego Cię samochodu był większy niż zazwyczaj. Bądź niczym wytrawny szachista. Przewiduj rozwój sytuacji na drodze na kilka ruchów do przodu. W ten sposób znacząco zwiększysz swój margines bezpieczeństwa i unikniesz przykrej kolizji.

3) Rób wszystko płynnie i z głową

Zimą nie można jeździć tak, jak robi się to latem, kiedy drogi są suche, a pogoda wręcz idealna. Każda czynność powinna być wykonywana z dużo większym wyprzedzeniem i – co najważniejsze – maksymalnie płynnie i delikatnie.

Gwałtowne ruchy kierownicą, ostre wciśnięcia pedałów gazu i hamulca oraz chaotyczne, nieprzemyślane zmiany biegów to prosty przepis na zafundowanie sobie niepotrzebnych problemów.Zamiast w ostatniej chwili naciskać hamulec do oporu, zacznij to robić wcześniej metodą pulsacyjną. Dobrze sprawdza się również tzw. hamowanie silnikiem.

4) Uważaj na mostach

Wjeżdżając na most lub wiadukt, weź pod uwagę, że znacznie wzrasta tu ryzyko wystąpienia śliskiej nawierzchni. To naturalne zjawisko, na które warto być zawczasu przygotowanym.

5) Nie pozwól, by coś Cię krępowało

Zanim ruszysz w drogę, sprawdź, czy zimowe ubrania nie krępują Twoich ruchów. Koniecznie otrzep obuwie ze śniegu, żeby móc swobodnie operować pedałami gazu, hamulca i sprzęgła. Zdejmij też czapkę, żeby zachować dobrą widoczność do tyłu przez lusterko wsteczne.

6) Sprawdź, czy masz ze sobą łańcuchy

Jeśli wybierasz się w rejony podgórskie, upewnij się, czy masz łańcuchy na koła. Ten element wyposażenia zajmuje naprawdę niewiele miejsca w bagażniku, a w krytycznych sytuacjach uratuje Cię przed niepotrzebnym stresem.

7) Zmień opony na naprawdę zimowe

Nie oszczędzaj na tym kluczowym elemencie każdego samochodu. Nie szukaj okazji w postaci opon wulkanizowanych lub ogumienia pochodzącego z krajów, w których ceny są co prawda niskie, ale adekwatne do oferowanej jakości.

Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?

Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.

Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

Uwaga, konkurs!

Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.

Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.

Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do 24.11.2019 r.