Domowa stacja ładowania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

domowa stacja ładowania

Czy można naładować samochód elektryczny z gniazdka domowego? W teorii można, jest to jednak długotrwały proces, gdyż przekazywana w ten sposób moc jest stosunkowo mała. Jak więc szybko naładować samochód elektryczny? Do tego posłuży Ci domowa stacja ładowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Zobacz najważniejsze kwestie. 

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu 

Pojazdy elektryczne skonstruowane są w taki sposób, żeby można było je ładować w domu. To wygodne rozwiązanie, gdyż to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Samochód więc możesz ładować spokojnie w nocy, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Nie da się zaprzeczyć, że takie rozwiązanie to znaczna wygoda. Co więcej, samochody elektryczne są tańsze w utrzymaniu. Płacisz jedynie za prąd, który jest tańszy niż paliwo. Warto jednak pamiętać, że ładowanie samochodu z normalnego gniazdka nie jest najbardziej efektywną opcją. Z tego względu warto zainwestować w domową stację ładowania. Domowa stacja ładowania zapewnia optymalne tempo ładowania. 

Jakie są rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych? 

Stacje ładowania pojazdów możemy podzielić na dwa rodzaje pod względem technicznym – domowe i publiczne. Taki podział wynika z tego, gdzie dana stacja jest umieszczona. Istnieje także drugi podział ze względu na moc i przeznaczenie. Rodzaj pierwszy to ładowarka integralna, która jest dostarczana przez producenta wraz z samochodem. Charakteryzuje się niską mocą, a naładowanie pojazdu do pełna może zająć nawet 20 godzin. 

Drugim rodzajem jest oddzielna ładowarka od wyspecjalizowanego producenta ładowarek do pojazdów elektrycznych. W takim przypadku pojazd elektryczny możesz naładować do pełna w ciągu 3-6 godzin – w zależności od mocy ładowarki. Trzeci rodzaj kryje się pod nazwą DCFC. Jest to szybkie ładowanie prądem stałym. Taka ładowarka ładuje samochód do 80 proc. w ciągu jednej godziny. Pozostałe 20 proc. jest już ładowane z wykorzystaniem niższej mocy. Takie rozwiązanie gwarantuje pełne bezpieczeństwo ładowania. 

Domowa stacja ładowania – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Wybór odpowiedniej domowej stacji do ładowania jest kluczowy, jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu samochodu. Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Przede wszystkim, na typ złącza. Różnią się one od siebie w zależności od tego, czy pojazd jest ładowany prądem przemiennym, stałym, czy obydwoma. Istotny jest rozkład pinów. Zgodnie z normą IEC-62196-2 w przypadku prądu przemiennego najbardziej popularne na rynku są złącza typu 1 (ładowanie jednofazowe) i typu 2 (ładowanie jedno i trójfazowe).

Kolejną kwestią jest szybkość ładowania. Ta zależy od dwóch czynników. Ładowarka o większej mocy naładuje samochód elektryczny w krótszym czasie. Są jednak pewne ograniczenia dotyczące tych czynników. Jest to natężenie prądu ładowarki oraz natężenie prądu akceptowane przez pojazd elektryczny. Pamiętaj, że stacja do ładowania samochodów elektrycznych musi być dobrana do modelu auta. Dostępne na rynku domowe stacje występują w różnych wariantach mocy i wyposażenia. Jedną z możliwości jest Fronius Wattpilot. Wyróżnia się ona inteligentnymi trybami ładowania oraz mobilnością.