Czas na wiosenne porządki auta – czyli o autokosmetyce zdań kilka

0

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu jest niezwykle istotne, podobnie jak odświeżenie go zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz na wiosnę. Po zimie auto może być zaniedbane, zakurzone, a przecież by zachować trwałość poszczególnych elementów trzeba dbać o ich nienaganny wygląd. Dlatego dziś postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć autokosmetyce, czyli wiosennym porządkom w samochodzie.

Gruntowne mycie samochodu z zewnątrz

Czynnością, od której rozpoczniemy jest mycie samochodu. Choć wiele osób korzysta z myjni ciśnieniowych, to można również zdecydować się na samodzielne mycie samochodu z użyciem zakupionych, specjalistycznych środków. Przede wszystkim istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego szamponu, a także gąbki do rozprowadzania piany, która nie będzie rysowała karoserii. Po wyschnięciu można sprawdzić czy na powierzchni nie ma jeszcze dodatkowych zanieczyszczeń. Dzięki specjalnym sprayom można usunąć żywicę i martwe owady czy też smar. Takiej autokosmetyki można dokonać również przy użyciu glinki, a wcześniej środka poślizgowego. Samochód zawsze czyścimy od góry do dołu.

Polerowanie lakieru

Umycie karoserii to dopiero początek, gdyż trzeba przyjrzeć się czy nie ma na niej widocznych rys. Jeśli takowe są, a jest to po zimie raczej pewne, można przystąpić do mechanicznego lub ręcznego polerowania. To pierwsze jest znacznie szybsze do wykonania, pod warunkiem, że umiesz posługiwać się polerką samochodową. Niezbędny jest dobór odpowiednich padów i past polerskich, aby efekt był zadowalający. Dla początkujących polecane są pasty polerskie typu all in one, dzięki którym można usunąć drobne i średniej wielkości ryski.

Woskowanie samochodu i mycie felg

Po umyciu karoserii, trzeba przejść do mycia opon i felg. Znajdziemy różne środki, które dedykowane są zarówno do części plastikowych, jak i aluminiowych. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń. Kiedy auto będzie już lśniło czystością. Można sprawdzić przy użyciu szmatki antystatycznej, czy powierzchnia jest już gładka. Jeśli tak jest w istocie można zabrać się za woskowanie. W tym przypadku także potrzebna będzie odpowiednia gąbka. Woskowanie pozwala utrwalić efekt mycia i spowoduje, że zanieczyszczenia nie będą przyklejać się do karoserii.

Twój kokpit może lśnić czystością

Kiedy samochód z zewnątrz jest już gruntownie wyczyszczony można przejść do mycia jego wnętrza. Na samym początku można zabrać się za zakurzony i zabrudzony kokpit. Odpowiednie środki w sprayu i ściereczki z mikrofibry pozwolą uzyskać pożądany efekt świeżości i blasku, a także zabezpieczenia elementów skórzanych czy też plastikowych. Oczywiście w przypadku autokosmetyki należy precyzyjnie dobierać preparaty do rodzaju czyszczonej powierzchni.

Pranie tapicerki i dywaników samochodowych

Wiosną trzeba również odświeżyć tapicerkę samochodową. Wnikają w nią nie tylko zabrudzenia, ale również wszelkie zapachy. Zatem można pozbyć się śladów po wylanych napojach czy okruchów po jedzeniu, piasku, zabrudzeń powstałych po smarze, czy też zapachu dymu papierosowego. Z wszystkimi zabrudzeniami poradzą sobie płyny do prania tapicerki. Warto zaopatrzyć się również w odkurzacz samochodowy, dzięki któremu praca przebiegnie sprawnie i szybko. Przyda się taki, który przeznaczony jest zarówno do pozbycia się suchych zanieczyszczeń, jak i prania. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe będzie również sprawne oczyszczenie dywaników samochodowych, które zwykle są najbardziej zabrudzonym elementem wnętrza samochodu. Wśród środków do prania znajdzie się takie przeznaczone do tapicerki wykonanej z materiału syntetycznego, jak również preparaty do czyszczenia tapicerki skórzanej.

Wszystkie niezbędne prace warto wykonać z nastaniem wiosny. Warto pamiętać, że czyszczenia może wymagać również silnik. Jednak wykonanie tej pracy lepiej powierzyć mechanikowi. Niemniej jednak w sklepie lakierniczym można znaleźć płyny do czyszczenia silnika, które warto stosować. Utrzymywanie w czystości podzespołów wpływa na ich prawidłową pracę i długowieczność. Nie można zapomnieć przy wykonywaniu porządków o wyczyszczeniu i uzupełnieniu klimatyzacji po zimie.