Całoroczne czy zimowe? Jakie opony wybrać przed zbliżającym się sezonem?

0
opony

Zdecydowana większość posiadaczy samochodów co roku musi podejmować decyzję, jakie opony wybrać, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych zmartwień związanych z korzystaniem z samochodu?

Opony całoroczne, często nazywane również wielosezonowymi. Zachęcam do zapoznania się z zaletami tego wyboru.

1. Brak dodatkowych rzeczy do przechowywania.

Jeśli nie posiadamy dużej piwnicy lub wolnego miejsca, w którym możemy przetrzymać opony, których aktualnie nie używamy, napotykamy problem, jakim jest brak miejsca. Często potrafią zająć sporą część piwnicy. Posiadając dwa samochody, problem staje się jeszcze większy.

2. Zmieniający się klimat.

To temat powracający tak często, jak bumerang. Co jakiś czas słyszymy o ociepleniu, które nadchodzi wielkimi krokami. Jednak od kilku sezonów można zaobserwować coraz rzadsze opady śniegu, znacznie wyższe temperatury. Często opony sezonowe zakładane są profilaktycznie, nie spełniają one jednak swojego przeznaczenia do pracy w zimowych warunkach.

3. Znacznie mniejsze wydatki.

Nie można oczywiście zapomnieć o kosztach, z jakimi wiąże się wybór opon wieloletnich. Średni koszt takich opon klasy ekonomicznej to 180 zł/szt. klasy średniej – 250 zł/szt. a także klasy premium, gdzie trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 300 zł/szt. Biorąc pod uwagę opony sezonowe, należy pamiętać o podwajającym się koszcie z racji zmieniających się warunków atmosferycznych.

4. Wymiana opon.

Oczywiście na koniec nie można nie wspomnieć o wymianie opon, która często jest zmorą w okresie jesienno-wiosennym. W okresie wzmożonej wymiany opon terminy potrafią być mocno odlegle, a koszt związany z tym często mieści się w granicach 80-120 zł, przy czym należy pamiętać, że koszt ten trzeba podwoić z racji podwójnej wymiany opon w okresie jednego roku.

Zatem, czy opony całoroczne są dobre dla wszystkich?

Zadając sobie to pytanie, przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaką trasę najczęściej pokonujemy. Jeśli większość czasu poruszamy się po mieście, to będzie to dobry wybór. Latem przy szybszej jedzie w dłuższej trasie, potrafią one być uciążliwe poprzez hałas, jaki generują, zimą natomiast nie posiadają takiej przyczepności jak opony sezonowe, co niejednokrotnie może okazać się fatalne w skutkach.

Podsumowując, przy wyborze opon do naszego samochodu, przede wszystkim powinniśmy kierować się tym jakie trasy pokonujemy, i w jakich warunkach. A decydując się na opony całoroczne, warto pamiętać o tym, aby kupić je w stanie nieużywanym.